Jak rozpoznać pierwsze oznaki uszkodzenia poduszki silnika?

Data:
W kategorii Poduszki silnika

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zawieszenie samochodowe było mało skomplikowane. Obecnie są to o wiele bardziej skomplikowane rozwiązania, które z jednej strony zapewniają najwyższy komfort podróżowania, natomiast z drugiej są o wiele bardziej awaryjne. Poduszki silnika to jedne z tych elementów samochodowych, które sprawiają najwięcej problemów pod względem zdiagnozowania ich ewentualnej awarii. Jakie są więc najczęstsze objawy uszkodzeń poduszek jednostki napędowej?

Komfortowe spoiwo

Poduszki silnika łączą skrzynię biegów oraz jednostkę napędową z karoserią auta. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie jak najlepszego komfortu jazdy poprzez ograniczenie drgań, hałasów oraz jakichkolwiek ruchów silnika podczas podróżowania samochodem.

Złudne oblicze

Ciągła praca poduszek w dość trudnych warunkach sprawia, że, podobnie jak inne części eksploatacyjne, ulegają i one z czasem zużyciu. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu jakości poduszek silnika. Jednak tu czyha na mniej doświadczonych kierowców kilka pułapek. Wygląd zewnętrzny poduszki silnika może być mylący. Z zewnątrz poduszka jednostki napędowej może sprawiać wrażenie nienaruszonej, jednak jej wnętrze może być już mocno sparciałe i mieć tendencję do przepuszczania oleju.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Stuki, wibracje i niekontrolowane ruchy

Pierwszym niepokojącym sygnałem świadczącym o tym, że z poduszkami silnika dzieje się coś niedobrego, jest pojawienie się charakterystycznego dudnienia i stukania podczas ruszania samochodem. Nienaturalne odgłosy mogą pojawić się również podczas jazdy po nierównościach oraz w trakcie wjeżdżania lub zjeżdżania z podwyższeń takich, jak np. krawężnik lub próg spowalniający. Bardzo częstym objawem są również wibracje na kierownicy przy pracy silnika na wolnych obrotach, a także niekontrolowane ruchy drążka zmiany biegów podczas jazdy po nierównościach.

Profesjonalne rozpoznanie

Zdiagnozowanie usterki poduszki silnika nie należy do rzeczy łatwych. Aby mieć stuprocentową pewność, najlepiej skorzystać z usług autoryzowanego serwisu samochodowego. Pamiętajmy, że podczas wymiany poduszek silnika nie warto ich zastępować zamiennikami niskiej jakości, które bardzo szybko ulegną uszkodzeniu. Zawsze wybierajmy części oryginalne dedykowane do konkretnego modelu samochodu lub wysokiej jakości zamienniki renomowanych producentów. Zapewni nam to komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania samochodem.