Jak często wymieniać filtry w samochodzie? Poradnik

Data:
W kategorii Filtry

Filtry to podstawowe elementy eksploatacyjne każdego samochodu, a ich regularna wymiana jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Często jednak występują nieścisłości, kiedy dokonać wymiany filtrów a przede wszystkim – jak to zrobić? Zapraszamy więc do lektury naszego krótkiego poradnika.

Filtr paliwa

Jak łatwo się domyślić, filtr paliwa odpowiada za filtrację paliwa. Filtr ten jest szczególnie istotny w przypadku silników wysokoprężnych, choć oczywiście właściciele „benzyniaków” także muszą o nim pamiętać. W silnikach diesla montuje się bowiem specjalne urządzenia wysokociśnieniowe, które wymagają „czystego” paliwa.

Na rynku istnieje kilka rodzajów filtra paliwa. Przykładowo, w silnikach benzynowych zwykle wykorzystywane są siatkowe filtry zabezpieczające a także niewielkie papierowe filtry przewodowe. Dokładność oczyszczania paliwa zależy od rodzaju zastosowanego materiału.

Co do lokalizacji filtra paliwa w aucie, najczęściej montowany jest on między pompą zasilającą a wtryskiwaczami, jest to natomiast kwestia indywidualna i zależy od modelu samochodu. Filtr paliwa należy wymieniać co okres określony w instrukcji obsługi auta, zazwyczaj przebieg w przedziale 15-50 tys. km.

Filtr paliwa to element przystępny cenowo – jego cena kształtuje się na poziomie kilkunastu, kilkudziesięciu złotych. W przypadku większości modeli samochodów wymiana jest prosta i możemy dokonać jej samodzielnie. Wskazówka – przed montażem spójrzmy na specjalnie zaznaczone strzałki na filtrze – dadzą nam one informacje o kierunku przepływu paliwa.

Filtr oleju

Filtr oleju jest odpowiedzialny za filtrację oleju i usuwanie zanieczyszczeń, powstających w silniku w trakcie pracy. Są to więc pozostałości po niespalonym paliwie, pył z powietrza czy cząstki metali. Nie wszystkie zanieczyszczenia z powietrza oczyści filtr powietrza, filtr oleju musi więc niejako korygować jego pracę.

W sklepach motoryzacyjnych możemy dostać wiele rodzajów filtrów oleju, bowiem każdy silnik ma własną, unikalną konstrukcję i wymaga innego filtra oleju. Żeby dobrać odpowiedni filtr oleju należy skorzystać z katalogów i konfiguratorów internetowych – np. na stronie sklepu. Jednocześnie zachęcamy do zakupu filtrów oleju znanych, renomowanych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość filtracji.

Dobrym zwyczajem jest wymiana filtra oleju wraz z olejem i uszczelką korka spustowego. Co ile należy to robić? Także co kilkadziesiąt tysięcy km, ale po dokładniejsze dane powinniśmy sięgnąć do instrukcji obsługi auta. Pamiętajmy też, że termin wymiany w dużej mierze zależy od sposobu i warunków eksploatacji samochodu.

Za filtr oleju musimy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Za wymianę filtra u mechanika zapłacimy nieduże pieniądze – w ASO oczywiście koszt będzie wyższy.

Filtr powietrza

Filtr powietrza zatrzymuje zanieczyszczenia z powietrza wpływającego do silnika z atmosfery. Pracuje w ciężkich warunkach, zwłaszcza w przypadku samochodów o dużej mocy. Jeżeli filtr powietrza jest niesprawny lub zużyty, powietrze docierające do komór spalania może być zanieczyszczone, a tym samym praca silnika i jego trwałość mogą zostać mocno zaburzone.

Nic dziwnego – od poprawnego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej zależy w silniku niemal wszystko. Żeby uświadomić sobie, ile powietrza pobiera silnik, napiszemy tylko, że czterosuwowa, 1-litrowa jednostka przez minutę zasysa 2 500 l powietrza (przy obrotach rzędu 7000 na minutę).

Jest to duża ilość, a co za tym idzie – zanieczyszczeń też jest dużo. Według badań, gdyby nie filtr powietrza, do wnętrza silnika trafiałoby przeciętnie ok. 20 g kurzu na 1000 przejechanych kilometrów. Taka ilość bardzo szybko doprowadziłaby do przedwczesnego zużycia cylindrów, tłoków i pierścieni tłokowych, a tym samym – całego silnika.

Przy wymianie filtra powietrza należy zachować ostrożność, aby zanieczyszczenia z niego nie dostały się do silnika. Ich koszt nie jest wysoki - najtańsze filtry powietrza zakupimy nawet za kilka złotych! Oczywiście wszystko zależy od producenta samochodu i oczywiście samego filtra.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy, podobnie jak filtr powietrza, filtruje oczywiście... powietrze. Jak sama jednak nazwa wskazuje, filtr kabinowy oczyszcza powietrze, które nie wpada do silnika, a do środka kabiny. Dzięki filtrowi nie musimy się zmagać z pyłkami roślin, kurzem, dymem, cząstkami asfaltu, kwarcu czy drobinami gumy we wnętrzu samochodu.

Wielu kierowców zapomina o istnieniu filtrów kabinowych w ich samochodach, a to błąd, bo powinniśmy je wymieniać raz na rok lub co przebieg 15 tys. km. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o komfort użytkownika oraz pasażerów i ich zdrowie. 

Objawami zużytego filtra kabinowego jest przykry zapach w środku auta, mniejsza ilość powietrza tłoczonego przez dmuchawę, czy też parowanie szyb. Filtry kabinowe powinniśmy wymieniać niezależnie od tego, czy jesteśmy zdrowi, czy mamy alergię, astmę bądź uczulenie. Docenimy ich pracę np. w korku, kiedy jesteśmy narażenia na wdychanie wielu szkodliwych substancji.

Ważne jest, aby wybierać filtry kabinowe wysokiej jakości, w których zastosowano dobre materiały, a wykonanie stoi na wysokim poziomie. Unikajmy filtrów z wkładami papierowymi, które w wilgotnych warunkach praktycznie nie filtrują zanieczyszczeń.

Filtr kabinowy z węglem aktywnym

Odmianą zwykłego filtra kabinowego są filtry z węglem aktywnym. Mają one takie same wymiary, różni się jednak działaniem. Filtr kabinowy z węglem aktywnym, oprócz wszystkich funkcji tradycyjnego filtra kabinowego, pochłania także szkodliwe substancje gazowe, takie jak ozon, związki siarki i azotu ze spalin.

Przekłada się to także na zmniejszenie zagrożenia wystąpienia alergii, chorób nosa i oczu czy wszelkich podrażnień i dolegliwości, które trapią kierowców spędzających długi czas za kółkiem.

W przypadku filtra kabinowego z węglem aktywnym okres wymiany jest ten sam co przy zwykłym filtrze. Filtry z węglem łatwo można rozpoznać po tym, że mają znacznie ciemniejszą barwę, niż tradycyjne produkty.

Całą gamę filtrów do praktycznie wszystkich modeli samochodów znajdziesz w naszym sklepie, iParts.pl. Jeśli chciałbyś zapoznać się z ofertą, kliknij na którąś z poniższych kategorii:

Serdecznie zapraszamy do zakupów.


Komentarze

Wymiana oleju wymiana filtrów
Alek
,
25.03.2022
Odpowiedz
Jak w tytule, zawsze wymiana oleju wiąże się z wymianą filtrów. Przy moich przebiegach (około 40 tkm) nawet 2 lub 3 razy w roku. Tak mam i nie zamierzam tego systemu zmieniać.
instrukcja
Darek
,
01.11.2020
Odpowiedz
A ja polecam przeczytać instrukcję obłogi od swojego auta. Filtrów też dotyczy postęp techniczny i w nowoczesnych filtrach materiały są zupełnie inne. Dodatkowo filtry w różnych samochodach mają różną powierzchnię filtrującą a samochody są eksploatowane w różnych warunkach. Co ciekawe często jest tak, że ten sam model tylko z innym silnikiem (większym) ma ten sam filtr a z oczywistych względów powietrza przy tym samym przebiegu przechodzi przez niego więcej.. Może być tak, że np. filtr powietrza trzeba wymienić co 5000 km / pół roku a może być tak, że po 4 latach i 60 tys. filtr jest dobry. Nie dajcie się zwariować - mniej więcej od lat 90-tych filtry powietrza starczają co najmniej na 30 tys w zwykłych warunkach eksploatacji. Częstsza wymiana nic nie wnosi poza napełnianiem kabzy sprzedawcą i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego śmieciami w postaci filtrów.
filtry
Baradum
,
26.06.2017
Odpowiedz
U mnie w aucie mechanik wymienia filtry przy każdym przeglądzie czyli co 10 tysięcy i wszystko załatwiam za jednym razem.
Filtry w samochodzie
Kamil
,
03.02.2017
Odpowiedz
Ja raz w roku jadę do mechanika i kontroluje wszystko. Jak są filtry, które trzeba wymienić to wymieniam i potem przez kolejne miesiące mam spokój i jazda jest bezawaryjna. Poprostu trzeba dbać o samochód i tyle.
WTF
alfa
,
01.02.2017
Odpowiedz
Dobrze ty sie czujesz czlowieku ??
filtr oleju
marek
,
24.01.2017
Odpowiedz
Teraz mam mondeo mk4 , ogólnie to mój 9 samochód. Zawsze miałem auta używane, benzyniaki. W każdym dolewałem olej więc samsię wymieniał , a wymiane filtra i zarazem oleju robiłem raz na 3-5 lat. W żadnym aucie nie naprawiałem nic przy silniku i skrzyni. Używam 15w40 na dolewki i przestałem się dawno przejmować ilością kilometrów między wymianami, oraz lepkością itp. Samochodami już się nie przejmuję, jak się przejmowałem to się psuły.Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi
filtr
Piotro
,
07.10.2016
Odpowiedz
A ja wymienia filtr powietrza co 1 miesiąc. Dzięki temu sklep może sobie zarobić. Polecam tak każdemu, W kabinie jest wtedy czyste powietrze jak w lesie. Polecam zakup oczywiście w tym sklepie. Pozdrowienia. Wszystko najlepiej wymieniać co chwilę, jak najczęściej, jak najczęściej Panowie !
wymiana filtrów
Marcel
,
16.08.2016
Odpowiedz
Zawsze wymieniam co roku, wszystko na raz i później spokój :)
kiedy wymieniać
jacuś
,
03.08.2016
Odpowiedz
tego właśnie szukałem, konkretnego poradnika, w którym dowiem się po jakim czasie wymieniać poszczególne filtry, super :)
wymiana co 10tyś
huhtamaki
,
29.04.2016
Odpowiedz
co roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów - tak robię w każdym swoim aucie odkąd pamiętam, dlatego wiem że pod tym względem samochód będzie sprawny
co roku
Antek
,
26.04.2016
Odpowiedz
ja wymieniam według zaleceń mechanika, co 10 tysięcy lub co roku. przez to mam pewność że nic się nie stanie złego
co 10 tyś
Kickdown
,
20.04.2016
Odpowiedz
Filtry to razem z olejem najlepiej co 10-15 tysięcy wymieniać i ma się spokój wtedy.
wymiana
Krzysztof
,
15.04.2016
Odpowiedz
Bardzo fajny poradnik. Przyda się na pewno każdemu kto nie wiedział jak często wymieniać filtry.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.