Wybierz markę:
Promocje
Filtry paliwa w iParts.pl!
Filtry paliwa montowane w samochodach oczyszczają paliwo z cząstek stałych, które mogą przedostać się do niego w wyniku procesu produkcji, transportu lub magazynowania. Ponadto, oddzielają wodę w postaci ciekłej od tej w postaci skroplonej. Obecne w powietrzu cząstki i woda przedostają się do paliwa poprzez odpowietrznik zbiornika. Dlatego konieczny jest filtr, który zabezpieczy części samochodowe, układ zasilania i układ wtryskowy, przed uszkodzeniem oraz korozją.
Jak dobrać filtr paliwa?
Aby filtr paliwa był wydajny, musi być dobrany na podstawie rodzaju silnika i warunków jego pracy, a także zgodnie z układem wtryskowym. Ponieważ filtr paliwa nie tylko zatrzymuje, ale też magazynuje cząstki stałe, musi mieć objętość właściwą dla danego silnika. Ze względy na precyzję filtrowania, objętość ta jest zwykle stosunkowo duża. Natomiast rodzaj układu wtryskowego warunkuje dokładność filtracji montowanego filtra.
Powszechnie dziś stosowane układy wtryskowe to mechanizmy działające bardzo precyzyjnie – zarówno w przypadku silników wysokoprężnych, jak i benzynowych. Dlatego wymagają montowania filtrów o zdolności filtracji paliwa na poziomie od 65 – 99% i zatrzymujących wszelkie cząstki zanieczyszczeń większe niż 10 um. Od jakości i czystości paliwa zależy bowiem trwałość układu wtryskowego, układu zasilania i samego silnika.
Uwaga! Zamontowanie filtra o parametrach niezgodnych z wymogami silnika i układu wtryskowego wskazanymi przez producenta grozi poważnym uszkodzeniem tych części samochodowych.
Jak wymienić filtr paliwa?
Wymiana filtra paliwa w silnikach benzynowych jest czynnością dość łatwą i zasadniczo wystarczy odkręcić opaski zaciskające przewody. Czasami konieczne może być użycie specjalnych kluczy ułatwiających odkręcenie nakrętki przewodu paliwowego. Nieco bardziej skompilowana jest wymiana filtra przy silnikach Diesla, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlecenie tego specjaliście.
Po dokonanej wymianie, przed uruchomieniem silnika benzynowego należy kilka razy przekręcić kluczyć, by pompa napełnia układ paliwem. W silnikach wysokoprężnych należy odpowietrzyć układ, napełniając go paliwem.
Kiedy wymienić filtr paliwa?
Niesprawne flirty paliwowe zakłócają pracę silnika i obniżają jego osiągi, ponadto są przyczyną problemów związanych z układem rozruchowym. Dlatego tak ważna jest okresowa wymiana filtrów lub ich wkładów z częstotliwością uwarunkowaną przebiegiem, jakością paliwa, sposobem użytkowania samochodu. Zasadniczo wskazuje się, że już przy około 50 tysiącach kilometrów filtr powinien być wymieniony, ale zdarza się, iż konieczność ta pojawia się po przejechaniu dopiero około 100 000 km. W przypadku silników wysokoprężnych wskazana jest wymiana filtra przed każdą zimą i regularne opróżnianie odstojnika filtra z wody już przy około 20 tysiącach kilometrów.
Zawsze jednak należy sprawdzać stan filtrów paliwa, aby upewnić się o ich drożności, nawet przy mniejszym przebiegu. Zaniedbania w zakresie opróżniania lub wymiany filtra są przyczyną szybkiego zużycia części samochodowych – silnika i układu wtryskowego.
Warto wiedzieć! Ze względu na konstrukcję i stosowanie wysokociśnieniowej aparatury wtryskowej, silniki Diesla są znacznie bardziej narażone na uszkodzenia w wyniku oddziaływania zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie.
W iParts.pl znajdziesz pełną ofertę filtrów paliwa do wszystkich marek samochodów. Posiadamy tylko i wyłącznie produkty najwyższej jakości, gwarantujących 100% komfort i bezpieczeństwo, producentów takich jak m.in. Bosch, Filtron, Hengst czy Champion.
Wszystkie filtry paliwa, które znajdziesz na iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).
Powiązane kategorie produktowe
Jesteś zainteresowany kupnem filtra paliwa do swojego auta? Jeśli tak, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.
Nie pozwól aby Twój samochód był niesprawny - zamów w iParts.pl nowe filtry paliwa do swojego samochodu w najniższych cenach!
KLIENCI, KTÓRZY KUPILI TEN PRODUKT, KUPILI RÓWNIEŻ
Powiązane kategorie produktowe
Baza wiedzy
- Jak prawidłowo wymienić filtr paliwa?
- Zużyty lub zapychający się filtr paliwa. Jakie daje objawy? Jak rozpoznać ten problem i w jaki sposób sobie z nim poradzić?
- Wszystko, co musicie wiedzieć o filtrach paliwa do diesli. Dlaczego są tak ważne? Kiedy należy je wymieniać?
- Jak dobrać filtr paliwa?
- Jak często wymieniać filtr paliwa?
- Czy jakość paliwa ma wpływ na częstotliwość wymiany filtra?
- Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas wymiany filtra paliwa?
FAQ
Filtr paliwa należy do układu paliwowego samochodu. Jego działanie nie przekłada się de facto na ruch żadnych podzespołów, ale jego rola w całym systemie jest bardzo istotna. Nieprawidłowo funkcjonujący filtr paliwa sprawi, że pozostałe elementy znacznie szybciej ulegną zużyciu.
Jeżeli chcemy, by filtr paliwa działał prawidłowo i był wydajny, musimy wybrać odpowiedni model, który jest dedykowany silnikowi naszego samochodu. Filtr paliwa należy zawsze dobierać na podstawie rodzaju jednostki napędowej, warunków pracy silnika, a także zgodnie z układem wtryskowym. Dlaczego to ważne? Precyzja filtrowania zależy w głównej mierze od objętości właściwej silnika i rodzaju układu wtryskowego, który również warunkuje dokładność filtra.
Więcej: Jak dobrać filtr paliwa?
Dla niektórych wymiana filtra paliwa może okazać się nieco skomplikowana. Trudności sprawia samo odnalezienie filtra. W samochodach nowych filtr znajduje się zwykle w baku paliwowym i wtedy zaleca się skorzystać z usług fachowca. Jeżeli tak nie jest, to z wymianą filtra paliwa możemy poradzić sobie samodzielnie.
Filtr paliwa chroni silnik. Ma za zadanie oczyścić paliwo dostarczane z baku do silnika. Jest to istotne, gdy mowa o żywotności silnika i osiągach samochodu. Dlatego regularna wymiana tego elementu jest bardzo istotna. Kiedy najlepiej wymienić filtr paliwa?
Tak, jakość paliwa ma wpływ na żywotność filtra paliwa. Osady i zabrudzenia znajdujące się w paliwie trafiają z naszego zbiornika wprost do filtra, który znajduje się na samym początku układu paliwowego. Często odkładają się one na jego dnie i kiedy paliwa jest mało, są zaciągane w większej ilości wprost do filtra.
Więcej: Czy jakość paliwa ma wpływ na częstotliwość wymiany filtra?
Filtr paliwa, podobnie jak filtr oleju powinien być wymieniany okresowo. Koszty takiej wymiany nie są duże, a ceny filtrów paliwa do różnych modeli samochodów z wieloma wersjami silnikowymi wahają się w przedziale od 20 do około 100 zł.