Wybierz markę:
Promocje
Filtry kabinowe w iParts.pl!
Filtry kabinowe, nazywane przeciwpyłkowymi, są coraz częstszym elementem wyposażenia nowych samochodów, zwłaszcza jeśli posiadają one klimatyzację. Wprawdzie nie stanowią części technicznej pojazdu, w związku z czym nie przekładają się na jego sprawność, ale mają bardzo duże znacznie dla poprawy komfortu jazdy. Odpowiadają bowiem za filtrację powietrza tłoczonego wentylacją do wnętrza kabiny samochodu.
Jak działa filtr kabinowy?
Podstawową funkcją filtrów kabinowych jest zabezpieczenie wnętrza samochodu przed zanieczyszczeniami i zapewnienie czystego powietrza. Wysokiej jakości filtry mogą oczyścić bardzo duże ilości powietrza wdmuchiwanego do pojazdu, usuwając z niego kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów, dym, cząstki asfaltu, drobiny gumy pochodzącej ze ścieranych opon, kwarc itd. Ponadto, redukują nieprzyjemne zapachy, a co ważniejsze zatrzymują gazy niebezpieczne dla zdrowia.
Filtry przeciwpyłkowe mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji samochodowej, ponieważ zapewniają prawidłowy przepływ oczyszczonego i świeżego powietrza. Najczęstszym miejscem montażu jest wlot powietrza kabinowego wentylacji.
Uwaga! Wysokiej jakości filtry kabinowe usuwają od 95% do nawet 100% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu, zapewniając świeże powietrze, wolne od zanieczyszczeń i alergenów. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla alergików.
Jaki wybrać filtr kabinowy?
Wybierając filtr kabinowy, należy brać pod uwagę rodzaj i jakość użytych materiałów, przede wszystkim odpornych na wilgoć, która zmniejsza ich wydajność.
Za pochłanianie zanieczyszczeń odpowiadają w filtrach włókniny o wysokich właściwościach filtracji i niskim oporze przepływu powietrza. Stosowane w pojazdach filtry dzielą się na:
- standardowe – usuwają cząsteczki zanieczyszczeń wielkości 1 mikrona, głównie kurz i pyłki,
- z węglem aktywnym – usuwają zanieczyszczenia i redukują nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe gazy.
Ze względu na ilość i rodzaj pochłanianych zanieczyszczeń większą wydajność wykazują filtry kabinowe z węglem aktywnym i to one są coraz częściej wybierane.
Kiedy wymienić filtr kabinowy?
Ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu krążącym we wnętrzu samochodu zaleca się, aby średnio raz na pół roku dokonywać wymiany filtra kabinowego. Bardzo ważne jest również, aby regularnie sprawdzać jego stan, ponieważ stopień zużycia w dużej mierze zależy od warunków użytkowania: częstotliwości jazdy, warunków na drogach, korków itp. Prawidłowa konserwacja wentylacji wymaga również regularnego czyszczenia preparatami odgrzybiającymi.
Warto wiedzieć! Oznaką zanieczyszczonego filtra kabinowego może być nadmierne parowanie przedniej szyby, słaba praca dmuchawy wentylacyjnej i nieprzyjemny zapach.
iParts.pl jest sklepem, który posiada jedną z największych ofert filtrów kabinowych do wszystkich modeli i marek samochodów. Posiadamy zarówno filtry kabinowe zwykłe, jak i te z węglem aktywnym. W naszej ofercie znajdują się produkty takich producentów jak m.in. Filtron, Bosch, Mann-Filter czy Hengst.
Wszystkie filtry kabinowe, które znajdziesz na iParts.pl, są fabrycznie nowe, mają wszelkie niezbędne atesty i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).
Powiązane kategorie produktowe
Jesteś zainteresowany kupnem filtra kabinowego do swojego auta? Jeśli tak, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.
Nie pozwól aby wnętrze Twojego samochodu było brudne i zakurzone - zamów w iParts.pl nowy filtr kabinowy w najniższej cenie!
Inni polecani producenci: filtr kabinowy Filtron, filtr kabinowy Kamoka
Polecane akcesoria do filtrów:
KLIENCI, KTÓRZY KUPILI TEN PRODUKT, KUPILI RÓWNIEŻ
Powiązane kategorie produktowe
Baza wiedzy
- Filtry kabinowe 9in1 Ultra Pure od Kamoka. Co trzeba wiedzieć o ich charakterystyce? Jakie opinie na ich temat mają eksperci?
- Jak wymienić filtr kabinowy? Dlaczego należy go wymieniać i jak często to robić?
- Poznajcie 3 różne rodzaje filtrów przeciwpyłkowych. Jaki filtr kabinowy powinniście wybrać do swojego auta?
- Filtry kabinowe Bosch FILTER+ czy FILTER+pro? Sprawdźcie różnice pomiędzy tymi dwoma zaawansowanymi modelami filtrów redukujących smog
- Ile kosztuje wymiana filtrów samochodowych u mechanika w 2023? Ile zapłacimy za tę usługę w warsztacie samochodowym?
FAQ
Zadaniem filtra kabinowego jest usuwanie pyłków oraz zanieczyszczeń z powietrza, które trafia do wnętrza naszego samochodu. Jego filtrowanie jest ważne nie tylko dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale również dla podzespołów i elektroniki znajdującej się w naszym pojeździe. Kurz i inne pyły mogłyby szybko trafić do wnętrza pojazdu powodując znaczne szkody.
Więcej: Filtry kabinowe - co to takiego?
Do podstawowych rodzajów filtrów kabinowych zaliczamy zwykłe oraz węglowe. Te pierwsze montuje się w starszych samochodach, nie posiadających układu klimatyzacji oraz nie wymagających tak dokładnie oczyszczania powietrza. Filtr węglowy natomiast stosuje się w samochodach nowszych, posiadających klimatyzację i szereg wrażliwych czujników i urządzeń elektrycznych.
Miejsce, w którym się on znajduje zależne jest od marki samochodu. Najpopularniejszą lokalizacją jest podszybie, wtedy należy zdjąć jego fragment od strony maski i w wygodny sposób będziemy mieli dostęp do filtra lub spód deski rozdzielczej. W tym drugim wypadku musimy go szukać w okolicach miejsca na nogi pasażera. Często jego obudowa jest przykręcona lub zamontowana na zatrzaskach, samo wyjęcie i założenie filtra to kwestia kilku sekund.
Więcej: Jak wymienić filtr kabinowy?
Filtr kabinowy podobnie jak każdy inny filtr ma na celu zatrzymywanie wszelkich drobnych zanieczyszczeń, które nie powinny dostać do naszego samochodu. Z czasem zbiera się na nim na tyle dużo osadów, że jego wydajność drastycznie spada, co oznacza że przepuszcza on mniej powietrza. To z kolei może doprowadzić do obniżenia wydajności układu nawiewu lub klimatyzacji w naszym samochodzie.
Do samochodów wyposażonych w układ klimatyzacji powinniśmy montować filtr węglowy. Jest on skuteczniejszy od klasycznego co jest bardzo ważne dla zachowania czystości w klimatyzacji. Układ ten jest o wiele bardziej skomplikowany i złożony przez co bardziej podatny na uszkodzenie w wyniku różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz wilgoci mogących trafić do jego wnętrza.
Więcej: Filtr kabinowy z węglem aktywnym
Ceny filtrów kabinowych-przeciwpyłkowych wahają się w zakresie od 20 do maksymalnie 110 zł. Jest to element o prostej budowie, jednak musimy pamiętać o jego okresowej wymianie. W naszym sklepie można znaleźć filtry do większości samochodów poruszających się po ulicach.