Filtry powietrza w iParts.pl

Filtr powietrzaFiltr powietrza jest ważnym elementem układu dolotowego silnika, ponieważ zapobiega przedostawaniu się do jednostki napędowej zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Dostarczając tylko czyste powietrze, będące wraz z paliwem podstawą mieszanki paliwowej, chroni silnik przed uszkodzeniami spowodowanymi drobinami pyłu i kurzu trafiającymi do cylindrów. 

Jak działa filtr powietrza? 

Filtry powietrza wychwytują wszelkie znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, jak kurz, piasek i pyły, nie przepuszczając ich do silnika. Sprawność montowanych obecnie filtrów powietrza wskazuje się na poziomie 99, a nawet 100%. Wynika to w dużej mierze ze stosowanych materiałów zdolnych do skutecznego pochłaniania i jednocześnie oddzielania drobinek od powietrza.
Filtry mogą być wykonane są z materiałów:

  • sztucznych – tu najczęściej stosowanym jest poliester,
  • naturalnych – przede wszystkim bawełna i celuloza.

Uważa się, że filtry z włókniną są wydajniejsze, lepiej pochłaniają i zatrzymują zanieczyszczenia , a ponadto są bardziej trwałe i nie ulegają odkształceniom. Dzięki temu zapewniają lepszą jakość oczyszczonego powietrza i pozwalają na dłuższą eksploatację filtra.

Aby filtr był wydajny i w pełni zabezpieczał jednostkę napędową, powinien posiadać minimalną przestrzeń montażową i wykazywać odporność na wilgoć i temperaturę. 

Jak wybrać filtr powietrza? 

Najważniejszym parametrem warunkującym wybór filtra powietrza powinna być jego zdolność filtracji oraz okresy między wymianami – przy czym im dłuższe, tym lepsze. Bardzo ważna jest również długość włókien, wytrzymałość na uszkodzenia, głównie rozrywanie czy zginanie. 

Jak wymienić filtr powietrza? 

Filtry powietrza montowane są na początku układu dolotowego i najczęściej zlokalizowane są w plastikowej obudowie. Przed demontażem koniecznie należy sprawdzić, czy wszystkie elementy samego filtra, jak i te niezbędne dla jego montażu nie są uszkodzone. Nawet najdrobniejsze pęknięcia mogą być przyczyną nieszczelności zmniejszających wydajność filtra. Każdy uszkodzony element należy wymienić, a po zamontowaniu nowego filtra koniecznie trzeba szczelnie zamknąć plastikową obudowę. 

Kiedy wymienić filtr powietrza? 

Wymiana filtra uzależniona jest od warunków eksploatacyjnych pojazdów. Filtry w samochodach intensywnie używanych i przede wszystkim w warunkach miejskich wymagają częstszej wymiany. Jeśli samochód nie jest nadmiernie eksploatowany, nie należy czekać z wymianą dłużej niż dwa lata, zwłaszcza w przypadku filtrów naturalnych, które szybko kruszeją. Filtr powietrza jest tak ważnym elementem mechaniki samochodowej, że wymaga regularnego serwisowania, by jednostka napędowa prawidłowo funkcjonowała.

Warto wiedzieć! Najlepiej dokonywać regularnej kontroli stanu filtra, nawet co kilkanaście kilometrów, ponieważ im bardziej jest on zanieczyszczony, tym większe będzie zapotrzebowanie na paliwo i szybszy będzie też spadek mocy.

Specjalnie dla Państwa zadbaliśmy o pełną gamę filtrów powietrza do każdej marki i modeli samochodu. W naszej ofercie znajdują się tylko produkty gwarantujące najwyższą jakość, producentów takich jak m.in. Mann-Filter, Filtron, Bosch czy Hengst.

Wszystkie oferowane przez nas filtry powietrza są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Aby wybrać odpowiedni filtr powietrza do swojego samochodu, wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - KontaktiParts.pl - Zalety

Nie czekaj i już dziś zamów w iParts.pl nowe filtry powietrza do swojego auta z bezpłatną dostawą do domu!