Sportowe tarcze hamulcowe Zimmermann z serii Sport Line, czyli Sport:Z i Black:Z. Co warto o nich wiedzieć?

Data:
W kategorii Tarcze hamulcowe

Sportowe tarcze hamulcowe często wybierane są przez początkujących kierowców ze względu na ich walory estetyczne. A z jakich powodów sięgają po nie doświadczeni kierowcy? Dlaczego tak wielu decyduje się na sportowe tarcze hamulcowe Zimmermann?

Kierowcy z dłuższym stażem coraz częściej wybierają części samochodowe na podstawie 4 następujących wytycznych:

 1. Przeznaczenia (dostosowania funkcji do roli danej części)
 2. Marki
 3. Kraju produkcji
 4. Dostawcy.

Kwestii dostawcy nie będziemy tu poruszać, gdyż tu wszystko powinno zależeć wyłącznie od Waszych preferencji i Waszego wyboru. Nam pozostaje jedynie mieć nadzieję, że wybór ten padnie na iParts.pl, i nadal pracować nad tym, abyście byli ciągle przekonani o słuszności takiej decyzji. Pozostałe czynniki, a więc przeznaczenie, marka i kraj produkcji, doskonale pokazują wzrost świadomości polskich kierowców i fakt, że wyboru części dokonują oni w sposób przemyślany. Doskonałym przykładem na to są sportowe tarcze hamulcowe Zimmermann, które – choć wcale nie najtańsze – cieszą się stałym powodzeniem i posiadają grono wiernych, przekonanych o ich wartości odbiorców. Dlaczego? Co o tym decyduje?

Dlaczego Zimmermann? Dlaczego tarcze hamulcowe w wersji sportowej?

Zacznijmy od marki, ponieważ ta nieustannie jest synonimem jakości. Im lepsza, bardziej renomowana marka, tym lepszej jakości produktów możemy się po niej spodziewać. Niektórym markom, zwłaszcza tym, które w pogoni za zyskiem zaczynają poświęcać jakość dla ilości, zdarzają się wpadki mogące nadwątlić tę renomę. Problem ten jednak z całą pewnością nie dotyczy marki Zimmermann, która od początku swojego istnienia ma bardzo sztywno wytyczoną drogę. Zimmermann nie rozrasta się wszerz, jak z czasem zaczęli robić to niektórzy producenci części samochodowych. Zimmermann skupia się wyłącznie na rozwoju, na dążeniu w przód, cały czas trzymając się jednocześnie swoich tradycji, a jakość jest właśnie jedną z tych tradycji.

Źródło: https://www.otto-zimmermann.de/

Kwestia druga, czyli kraj produkcji. I tu również widać politykę firmy oraz tę wspominaną tradycję. Zimmermann ciągle, wbrew temu, co zwykła robić konkurencja, produkuje wyłącznie w fabrykach na terenie Europy. Jest to model droższy, ale znacznie pewniejszy. Kontrola jakości jest dzięki temu znacznie łatwiejsza, a i efekty dużo lepsze. Doświadczeni kierowcy wiedza o tym doskonale. Nie ma przypadku w tym, że coraz częściej zwracają uwagę na kraj produkcji części samochodowych, nawet w przypadku części marek z najwyższej półki.

Na koniec przeznaczenie, czyli coś, co w przypadku tarcz hamulcowych jest szczególnie ważne. Najprostszym rozróżnieniem tarcz hamulcowych jest rozróżnienie na:

 • tarcze do standardowych samochodów osobowych,
 • tarcze do aut sportowych i usportowionych.

Różnice te są na tyle istotne, że wybór tarcz standardowych do mocnych, usportowionych samochodów może okazać się wręcz niebezpieczny. Do aut z mocnymi silnikami, niekoniecznie typowo sportowymi, sportowe tarcze hamulcowe powinny być oczywistym wyborem. A jeśli zależy Wam do tego na trwałości i bezpieczeństwie, powinniście rozważyć wybór sportowych tarcz hamulcowych z serii Sport:Z oraz Black:Z. Czym różnią się od siebie oba te typy tarcz?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny tarcz hamulcowych marki Zimmermann w naszej ofercie!

Sportowe tarcze hamulcowe Zimmermann Sport:Z. Co je wyróżnia?

Tarcze akcesoryjne Zimmermann z serii Sport to dwie linie charakteryzujące się odmienną specyfikacją, jednak posiadające też pewne cechy wspólne. Każda z nich:

 • posiada dodatkowo obrobioną powierzchnię hamującą,
 • przeznaczona jest do codziennej eksploatacji,
 • skraca drogę hamowania (względem tarcz pełnych/litych),
 • zapewnia lepszą reakcję układu hamulcowego.

Tarcze hamulcowe Zimmermann Sport:Z są tarczami nawiercanymi, stworzonymi z myślą o autach sportowych, o dużej mocy i dużej masie. Tarcze te, dzięki swojej konstrukcji, pozostają:

 • lekkie,
 • doskonale rozpraszają gromadzące się w nich (na skutek tarcia) ciepło,
 • błyskawicznie oczyszczają powierzchnię klocka (z ewentualnego szkliwa oraz gromadzących się pod nim gazów),
 • zwiększają siłę hamowania,
 • zapobiegają szybkiemu zużywaniu się hamulców.

Źródło: https://www.otto-zimmermann.de/

Tarcze Sport:Z są tarczami typowo sportowymi, powstałymi na bazie doświadczeń zdobytych na torach wyścigowych, jednak doskonale spisującymi sią na zwykłych drogach. Są też tarczami bardzo funkcjonalnymi, co pokazuje m. in. fakt, iż otwory w tarczach mogą również służyć jako wskaźniki ich zużycia.

Sportowe tarcze hamulcowe Zimmermann Black:Z. Dlaczego warto ich używać?

Tarcze hamulcowe z serii Black:Z to tarcze nacinane, a więc również zaliczane do tarcz sportowych, jednak o dość specyficznej charakterystyce. Nacięcia na tarczach Black:Z mają na celu:

 • zapobiegać tworzeniu się poduszki gazowej pomiędzy powierzchnią klocka i tarczą,
 • jak najszybciej odprowadzać wodę znajdującą się na tarczy,
 • ścinać ewentualne szkliwo powstałe na powierzchni klocka.

Źródło: https://www.otto-zimmermann.de/

Tarcze hamulcowe Black:Z są doskonałymi tarczami dla aut o mocnych silnikach, jednak posiadają też pewne cechy, które część kierowców poczytuje za wady. Chodzi tu głownie o:

 • specyficzny hałas podczas pracy hamulców – to efekt ciśnienia gazów odprowadzanych przez nacięcia na tarczy,
 • nienajlepszą współpracę z klockami ceramicznymi niektórych producentów.

W ostatecznym rozrachunku jednak zarówno tarcze Black:Z, jak i Sport:Z, należy uznać za doskonałe tarcze hamulcowe, które jednak pełnię swoich możliwości pokazują dopiero w autach określonego typu.


Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.