Skrzynie biegów w iParts.pl!

Skrzynia biegów to urządzenie wykorzystywane m.in. w samochodach, którego głównym zadaniem jest przeprowadzanie zmiany przełożenia. Dzięki temu, możliwe jest wydajne przekazywanie mocy z silnika do systemu napędowego samochodu. Przełożenie to stosunek prędkości obrotowej wału wejściowego do wyjściowego. Silnik połączony jest ze skrzynią biegów poprzez sprzęgło. Bieg w skrzyni biegów to nic innego a realizowanie danego przełożenia.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów skrzyni biegów, są skrzynie mechaniczne. Z pewnością wszyscy je znają – są to powszechnie stosowane skrzynie z ręczną dźwignią zmiany biegów. W tego typu podzespołach, to przekładnie zębate odpowiadają za zmianę przełożeń. Konstrukcja skrzyni sprawia, że koła zębate znajdują się w stałym zazębieniu. Wybór przełożenia, a co za tym idzie zakres mocy, odbywa się poprzez układ synchronizowanych sprzęgieł, regulowanych przy pomocy drążka zmiany biegów. W skrzyniach biegów starszej generacji, bez synchronizatorów, biegi zmieniane były wielostopniowo.

Oprócz mechanicznych skrzyni biegów, wyróżniamy także m.in. sekwencyjne, hydromechaniczne czy bezstopniowe skrzynie biegów.

Najpopularniejsi producenci

Skrzynia biegów AISIN
Skrzynia biegów vika