Skrzynie biegów w iParts.pl!

Skrzynia biegów to urządzenie wykorzystywane m.in. w samochodach, którego głównym zadaniem jest przeprowadzanie zmiany przełożenia. Dzięki temu, możliwe jest wydajne przekazywanie mocy z silnika do systemu napędowego samochodu. Przełożenie to stosunek prędkości obrotowej wału wejściowego do wyjściowego. Silnik połączony jest ze skrzynią biegów poprzez sprzęgło. Bieg w skrzyni biegów to nic innego a realizowanie danego przełożenia.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów skrzyni biegów, są skrzynie mechaniczne. Z pewnością wszyscy je znają – są to powszechnie stosowane skrzynie z ręczną dźwignią zmiany biegów. W tego typu podzespołach, to przekładnie zębate odpowiadają za zmianę przełożeń. Konstrukcja skrzyni sprawia, że koła zębate znajdują się w stałym zazębieniu. Wybór przełożenia, a co za tym idzie zakres mocy, odbywa się poprzez układ synchronizowanych sprzęgieł, regulowanych przy pomocy drążka zmiany biegów. W skrzyniach biegów starszej generacji, bez synchronizatorów, biegi zmieniane były wielostopniowo.

Oprócz mechanicznych skrzyni biegów, wyróżniamy także m.in. sekwencyjne, hydromechaniczne czy bezstopniowe skrzynie biegów.

Najpopularniejsi producenci

Skrzynia biegów AISIN