Sprawdź miski olejowe automatycznej skrzyni biegów

Nie ma co się oszukiwać. Regularna wymiana oleju to klucz do bezproblemowej pracy automatycznej skrzyni biegów i w tym przypadku zalecenia producentów należy włożyć pomiędzy bajki. Jedni znacznie wydłużają okres przeprowadzenia serwisu olejowego, drudzy z kolei taką czynność uważają za bezpodstawną i zupełnie niepotrzebną. To motoryzacyjna herezja! Warto to robić systematycznie z wykorzystaniem dobrej jakości płynu przekładniowego. Wymiana oleju w skrzyni nie jest jednak czynnością prostą, zwłaszcza w przypadku automatu, a i cena takiej usługi może niektórych mocno zaskoczyć.

Miska olejowa skrzyni biegów w samochodzie

Automatyczne skrzynie biegów stają się coraz powszechniejsze we współczesnej motoryzacji. W przypadku skrzyń DSG sprawa wydaje się prosta. Producenci tego typu przekładni najczęściej określają, jak często należy wymieniać w nich olej. Problem pojawia się przy innych typach skrzyń biegów. Jednym z największych producentów automatycznych skrzyń biegów jest firma ZF. Skrzynie tego producenta montowane są między innymi w AUDI, BMW, Jaguar, Porsche i innych. Producent ten jasno określa, jak często należy wymieniać olej w przekładni.

Możemy wykonać samodzielnie wymianę oleju w silniku lub w manualnej skrzyni biegów. Jednak w przypadku przekładni automatycznej sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. W wielu przypadkach olej można jedynie odessać. Potrzebne jest do tego specjalne urządzenie, które sprawi, że miska olejowa automatycznej skrzyni biegów zostanie całkowicie opróżniona ze starego płynu.

Wymiana oleju tradycyjną metodą, tj. spuszczając go od dołu korkiem, nie jest zbyt skuteczna. W tym przypadku miska olejowa skrzyni biegów może nadal zawierać w sobie nawet połowę zawartości (m.in. w kanałach wewnętrznych, w przekładni hydrokinetycznej lub chłodnicy). Wlanie potem nowego oleju do miski olejowej automatycznej skrzyni biegów tylko zmniejszy w niej ilość „pływających” opiłków i zalegających nagarów.

Aby sobie z tym poradzić, stosuje się tzw. dynamiczną wymianę oleju w skrzyni automatycznej. Polega to na odsysaniu starego oleju przewodami i jednocześnie wtłaczaniu w jego miejsce nowego. W ten sposób usuwany jest nagar i zanieczyszczenia z układu smarowania i mamy pewność, że olej przekładniowy jest czysty.

Kiedy wymiana oleju w automacie?

Zużywanie się oleju przekładniowego postępuje znacznie szybciej w skrzyniach automatycznych. Dlatego też wymiana płynu w tych mechanizmach jest niezbędna. Częstotliwość wymiany oleju w skrzyniach automatycznych zależna jest od marki i modelu auta. Wpływ na to ma również rodzaj skrzyni biegów, a nawet miska olejowa skrzyni biegów. Zazwyczaj pierwsza wymiana oleju w przekładni automatycznej powinna następować pomiędzy 60 a 120 tys. km, kolejne po przejechaniu następnych 40-100 tys. km.

Popularni producenci misek olejowych

  • Blic
  • Febi Bilstein
  • Topran
  • SWAG
  • Klokkerholm
  • Ajusa
  • Diederichs
  • Johns
  • Pacol

Sklep internetowy iParts.pl to tanie miski olejowe skrzyni biegów dostarczane przez najlepszych producentów tego typu asortymentu samochodowego. Aby jak najlepiej dobrać element do konkretnej skrzyni biegów, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów od iParts.pl to najniższa cena i jednocześnie najlepsza jakość dostępna obecnie na rynku. Gwarantujemy szybką i profesjonalną obsługę techniczną, najszerszy asortyment produktowy oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów VAICO
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów METZGER
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów NTY
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów BLIC
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów TOPRAN
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów SIDAT
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów KLOKKERHOLM
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów ABAKUS
Miska olejowa automatycznej skrzyni biegów ACKOJA