Czujniki manualnej skrzyni biegów

Skrzynie biegów to mechanizmy o skomplikowanej konstrukcji, zbudowane z wielu podzespołów, których prawidłowa współpraca jest gwarantem bezawaryjnej eksploatacji całego układu napędowego samochodu. Jednym z takich elementów jest czujnik manualnej skrzyni biegów, którego zadaniem jest mierzenie istotnego parametru wejściowego elektronicznego modułu sterującego, jakim jest prędkość liniowa (określa ona warunki oraz stan pracy samochodu).

Czujnik przekładni w samochodzie

Czujnik prędkości obrotowej skrzyni biegów wkręcany jest w korpus przekładni oraz zostaje połączony z linką do prędkościomierza. Sensor napędzany jest przez wałek zdawczy w skrzyni biegów. W statorze znajduje się inny czujnik, który potocznie nazywany jest czujnikiem Halla, a także system elektroniczny, odpowiedzialny za określenie, jaka ilość impulsów ma przypadać na obrót wirnika (prędkość liniowa samochodu jest proporcjonalna do impulsów elektronicznych). Czujniki manualnej skrzyni biegów przekazują kluczowe informacje na temat funkcjonowania całej przekładni. Dlatego też, jeżeli nastąpi jakakolwiek awaria któregoś z nich, należy niezwłocznie go wymienić. 

Czujnik prędkości w skrzyni biegów, jak sama nazwa wskazuje, określa prędkość obrotową skrzyni biegów. Z kolei sterownik skrzyni biegów wykorzystuje tę informację m.in. do obliczenia potrzebnego w danej chwili biegu oraz momentu jego zmiany.

Czujniki manualnej skrzyni biegów - istotne źródła informacji

Czujniki manualnej skrzyni biegów to sensory zbierające informacje o pracy poszczególnych elementów przekładni. Dane te dotyczą przede wszystkim prędkości liniowej pojazdu. Czujniki są źródłem informacji dla wielu nowoczesnych systemów modyfikujących pracę najróżniejszych układów samochodu. Uszkodzony czujnik biegu pierwszego manualnej skrzyni biegów może negatywnie wpłynąć na działanie tych systemów, a przede wszystkim na wiedzę kierowcy o aktualnej prędkości samochodu. Choć manualna skrzynia biegów nie potrzebuje czujników, które umożliwiałyby automatyczną zmianę przełożeń, wciąż stanowi ona kluczowe źródło informacji dla wielu, szczególnie nowoczesnych układów samochodowych.

Czujnik biegu wstecznego skrzyni biegów

Innym ważnym typem sensorów jest czujnik biegu wstecznego, a w wielu układach również czujniki badające temperaturę oleju przekładniowego. Jego uszkodzenie może skutkować brakiem informacji o załączeniu biegu wstecznego czy też błędne określenie prędkości liniowej samochodu. Taki czujnik modułu przełączającego biegu wstecznego nadaje się wyłącznie do wymiany.

Typowe usterki czujnika manualnej skrzyni biegów

Awaria czujnika skrzyni biegów może się objawiać w następujący sposób:

  • brak sterowania przełożeniami skrzyni biegów, przejście sterownika na program awaryjny
  • zaświecenie się lampki kontrolnej silnika Check Engine

Najczęstsze przyczyny:

  • zwarcia wewnętrzne
  • przerwanie przewodu
  • zwarcia wewnątrzprzewodowe
  • uszkodzenie mechaniczne pierścienia impulsowego
  • zanieczyszczenia opiłkami

Sklep iParts.pl to dostęp do wysokiej jakości czujników manualnej skrzyni biegów. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie nasze produkty są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne, najniższe ceny oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Czujnik manualnej skrzyni biegów LUCAS
Czujnik manualnej skrzyni biegów VEMO
Czujnik manualnej skrzyni biegów SIDAT
Czujnik manualnej skrzyni biegów TOPRAN
Czujnik manualnej skrzyni biegów METZGER
Czujnik manualnej skrzyni biegów MEAT & DORIA
Czujnik manualnej skrzyni biegów HOFFER
Czujnik manualnej skrzyni biegów QUINTON HAZELL
Czujnik manualnej skrzyni biegów HERTH+BUSS ELPARTS

FAQ

Czym jest czujnik manualnej skrzyni biegów?

Choć manualna skrzynia biegów nie wymaga użycia czujników, stosuje się je, gdyż stanowią ważne źródło informacji dla nowoczesnych systemów modyfikujących pracę różnych układów samochodu. Czujniki manualnej skrzyni biegów zbierają i przetwarzają informacje dotyczące pracy elementów przekładni manualnej. Badają prędkość liniową samochodu, która uzyskiwana jest przez czujnik umieszczony w korpusie skrzyni biegów. Informacja ta przekazywana jest do układów sterujących oraz prędkościomierza będącego źródłem informacji dla kierowcy pojazdu.

Jak działa czujnik manualnej skrzyni biegów?

Czujniki manualnej skrzyni biegów mają za zadanie zmierzyć prędkość obrotową skrzyni, która jest wykorzystywana przez sterownik do regulacji siły zmiany biegów, a także do momentu aktywacji poszczególnych biegów. Poprzez ruch obrotowy wieńca zębatego zmienia się pole magnetyczne, które wpływa na napięcie w czujniku skrzyni biegów. Sygnał napięciowy przez czujnik manualnej skrzyni biegów przekazywany jest do sterownika. Ze względu na konstrukcję możemy spotkać dwa rodzaje czujników: hallotronowe i indukcyjne.

Jak rozpoznać objawy uszkodzenia czujnika?

Objawy uszkodzenia czujnika manualnej skrzyni biegów mogą być różne. Bardzo często dochodzi do zaświecenia się lampki kontrolnej na desce rozdzielczej oraz przejście sterownika w tryb awaryjny, czego skutkiem jest brak wysterowań skrzyni biegów. Wówczas możemy mieć problemy z odpowiednim działaniem skrzyni oraz zauważymy zwiększone zużycie paliwa. Uszkodzony czujnik manualnej skrzyni biegów będzie miał negatywny wpływ na pracę pojazdu i nie dostarczy odpowiednich informacji kierowcy o prędkości samochodu.

Co można zrobić w przypadku uszkodzenia czujnika?

Czujnik manualnej skrzyni biegów może ulec awarii, do czego przyczynić się mogą wszelkiego rodzaju zwarcia wewnętrzne, wewnątrzprzewodowe, czy uszkodzenie pierścienia impulsowego. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem może być wymiana czujnika na nowy. Jeśli dojdzie do przerwania przewodu, nie mamy możliwości zakupu samego przewodu, dlatego również musimy zakupić nowy czujnik. Kolejną z przyczyn uszkodzenia czujnika może być zanieczyszczenia opiłkami. Wówczas możemy oczyścić czujnik oraz sprawdzić, czy działa poprawnie. Każde zaśniedzenie wtyczki przewodu zasilającego nie musi oznaczać wymiany czujnika, gdyż za pomocą specjalnego preparatu w sprayu metalowe złączki możemy oczyścić, a czujnik znów może wrócić do pełnej sprawności.

Jak sprawdzić czujnik manualnej skrzyni biegów?

Najpopularniejszym sposobem sprawdzenia czujnika jest odczytanie kodu błędu przy pomocy komputera diagnostycznego. Ponadto możemy sprawdzić wszystkie potencjalne objawy uszkodzenia, a więc zanieczyszczenia, uszkodzenia mechaniczne, stan przewodu sygnałowo – zasilającego, czy przewód przyłączeniowy czujnika. Z racji tego, że wielu z nas nie posiada odpowiedniego sprzętu, warto udać się do zakładu mechanicznego, gdzie specjalista za pomocą urządzenia diagnostycznego w kilka minut będzie w stanie dowiedzieć się, czy nasz czujnik jest sprawny, czy będzie trzeba go wymienić.