Zestaw do wymiany oleju w skrzyni biegów

Automatyczne przekładnie to obecnie standard, bez którego trudno sobie wyobrazić niektóre współczesne modele samochodów. Największy wpływ na prawidłowe działanie każdej skrzyni biegów ma sposób operowania przełożeniami, jak również znajdujący się w niej olej. Bardzo ważne jest, aby olej znajdujący się w automatycznej skrzyni biegów miał odpowiednią klasyfikację i przede wszystkim był czysty. Dlatego też systematyczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest tak istotna.

Olej w automatycznej skrzyni biegów samochodu

Automatyczna skrzynia biegów jest mechanizmem sterowanym hydraulicznie za pomocą płynu. Płyn ten jest odpowiedzialny za smarowanie wewnętrzne, smarowanie ruchomych części skrzyni, a także uczestniczy w przekazywaniu do elementów wykonawczych sygnałów pochodzących z jednostki sterującej. Przez płyn hydrauliczny realizowany jest wybór trybu pracy skrzyni (jazda do przodu, do tyłu, postój itp.) oraz zmiana przełożeń w trakcie jazdy.

Olej pracujący w automatycznej skrzyni biegów musi charakteryzować się odpowiednią klasyfikacją i czystością. W wyniku eksploatacji przekładni do oleju przedostają się drobne zanieczyszczenia, opiłki metalu i inne cząstki stałe, które nie zawsze mogą zostać przechwycone przez filtr oleju. W konsekwencji przepracowania oraz w połączeniu z zebranymi zanieczyszczeniami olej wymaga okresowej wymiany.

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej, a w zasadzie jej częstotliwość, jest najczęściej uzależniona od marki oraz modelu samochodu, a także samej skrzyni biegów. Zazwyczaj pierwsza wymiana oleju w przekładni odbywa się co 60-120 tys. km, natomiast kolejne co 40-100 tys. km.

Wymiana oleju w automacie

Wymiany oleju dokonuje się poprzez odkręcenie, a następnie wymontowanie miski olejowej skrzyni biegów, zlanie znajdującego się w niej oleju, a po ponownym zamontowaniu miski, wlaniu nowego oleju. Warto przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów. Warto również podczas demontażu miski skontrolować stan techniczny jej uszczelki i w razie potrzeby wymienić ją na nową. Bardzo często zestaw do wymiany oleju w skrzyni biegów zawiera nie tylko nową uszczelkę, ale również filtr oleju automatycznej skrzyni. Po wlaniu świeżego oleju o właściwej klasyfikacji i sprawdzeniu jego poziomu, należy wykonać jazdę próbną w celu sprawdzenia, czy skrzynia biegów działa prawidłowo i czy nie występują wycieki. Po wykonaniu testu należy ponownie sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów.

Popularni producenci zestawów do wymiany oleju w skrzyni biegów

  • ZF
  • Blue Print
  • Febi Bilstein
  • Meyle
  • SWAG
  • Vaico

W iParts.pl znajdziesz profesjonalne zestawy części do wymiany oleju skrzyni biegów, w tym również wysokiej jakości zestaw do wymiany oleju S-TRONIC. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania producentami. Wszystkie dostępne części są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Sklep iParts.pl to doskonała cena i gwarancja najwyższej jakości wszystkich produktów. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną na każdym etapie zakupów oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Polecane akcesoria do skrzyń biegów:

Najpopularniejsi producenci

Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów VAICO
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów FEBI BILSTEIN
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów MEYLE
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów ZF Parts
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów ZF
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów SWAG
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów BLUE PRINT
Zestaw części do wymiany oleju skrzyni biegów TRUCKTEC AUTOMOTIVE