Poduszka zawieszenia skrzyń biegów

Poduszki skrzyni biegów to wbrew pozorom bardzo istotne elementy, których awarie mogą przysporzyć kierowcy wiele niepotrzebnych problemów. Poduszki zużywają się wraz z eksploatacją samochodu i jest to proces naturalny, jednak warto systematycznie kontrolować oraz na bieżąco wymieniać te elementy, aby uniknąć poważniejszych awarii związanych ze skrzynią biegów. W iParts.pl znajdziesz największą ofertę poduszek zawieszenia skrzyni biegów w najlepszej rynkowej cenie.

Poduszka skrzyni biegów w samochodzie

Poduszka skrzyni biegów to bardzo ważny element dla właściwego działania całego układu przeniesienia napędu. Najczęściej w samochodach montowana jest jedna poduszka, jednak w przypadku aut z silnikami benzynowymi zamontowanymi poprzecznie, tych poduszek może być kilka. Zazwyczaj jedna poduszka zawieszenia skrzyni biegów znajduje się przy karoserii lub przy wale napędowym albo montowane są dwie poduszki w dolnej części silnika.

Sposób działania poduszki skrzyni biegów

Poduszka zawieszenia skrzyni biegów to, mówiąc najprościej, element gumowo-metalowy, który odpowiada za skuteczne tłumienie wszelkich drgań powstających podczas pracy skrzyni biegów. Poduszki chronią jednocześnie przekładnię przed wstrząsami będącymi efektem jazdy po nierównej nawierzchni. Ponadto poduszki skrzyni biegów poprawiają działanie przekładnie, chroniąc jednocześnie jej poszczególne elementy przed przedwczesnym zużycie.

Typowe usterki poduszki skrzyni biegów w samochodzie

Nie ma bliżej określonego okresu przydatności i żywotności poduszek skrzyni biegów. Zużywają się one bez względu na styl jazdy czy warunki, w jakich eksploatowany jest samochodów. Warto dodać, że w przypadku poduszek manualnej skrzyni biegów, zużycie tych elementów powoduje znaczne pogorszenie płynności zmieniania biegów. Uszkodzona poduszka skrzyni biegów przyczynia się również do powstawania hałasu w okolicach przekładni manualnej, co staje się niezwykle uciążliwe szczególnie podczas jazdy po nierównościach. W przypadku skrzyni automatycznej, zużyta poduszka objawia się charakterystycznym stukaniem podczas zmiany biegu z „D” na „R”. Uszkodzoną poduszkę łatwo rozpoznać, przykładając rękę do lewarka zmiany biegów, gdy samochód jest na biegu jałowym. Gdy wyczujemy drżenie tego elementu, wówczas można przypuszczać, że poduszki skrzyni biegów wymagają wymiany. W ekstremalnych sytuacjach drżenie lewarka zmiany biegów widać gołym okiem, bez konieczności jego dotykania.

Popularni producenci poduszek skrzyni biegów

  • Meyle
  • Febi Bilstein
  • GSP
  • Mapco
  • SWAG
  • Yamato
  • Corteco
  • Magneti Marelli
  • Rouville
  • Borsehung

Tania poduszka skrzyni biegów nie musi wcale oznaczać marnej jakości produkt. W iParts.pl znajdziesz bogatą ofertę tego typu elementów dostarczanych przez sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego samochodu. Nasz system zajmie się resztą.

Zapewniamy największy wybór części samochodowych w Polsce. Wszystkie nasze produkty, w tym także poduszki skrzyni biegów, są fabrycznie nowe i objęte gwarancją producenta. Nasi doradcy techniczni pomogą Ci wybrać odpowiednie części specjalnie do Twojego samochodu. iParts.pl to najlepsza relacja ceny do jakości w Polsce!

Polecane akcesoria do skrzyń biegów:

Najpopularniejsi producenci

Poduszki manualnej skrzyni biegów TOPRAN
Poduszki manualnej skrzyni biegów KAMOKA
Poduszki manualnej skrzyni biegów LEMFÖRDER
Poduszki manualnej skrzyni biegów Borsehung
Poduszki manualnej skrzyni biegów DENCKERMANN
Poduszki manualnej skrzyni biegów FEBI BILSTEIN
Poduszki manualnej skrzyni biegów Metalcaucho
Poduszki manualnej skrzyni biegów MEYLE

FAQ

Jaką żywotność ma poduszka skrzyni biegów?

Najczęściej jedna poduszka, pełniąca funkcję zawieszenia skrzyni biegów, montowana jest przy karoserii lub przy wale napędowym. Niejednokrotnie, w zależności od konstrukcji samochodu, montowane są również dwie poduszki w dolnej części jednostki napędowej. Poduszki, jak wszystkie inne części mechaniczne, zużywają się wraz z eksploatacją samochodu i jest to całkowicie naturalny proces. Trwałość poduszek skrzyni biegów jest więc ograniczona i szacuje się ją średnio na ok. 150 tys. km przebiegu.

Ile kosztuje wymiana poduszki pod skrzynią biegów i silnikiem?

Na koszt wymiany poduszki pod silnikiem i poduszki pod skrzynią biegów składa się zarówno cena samych część, stopień skomplikowania takiej operacji, jak i koszt samej robocizny. W zależności od producenta tych elementów oraz modelu samochodu wartość poduszek zawieszenia przekładni i jednostki napędowej może się wahać w granicach od 50 do nawet 350 złotych. Koszt poduszki skrzyni biegów waha się zazwyczaj w granicach 100 – 400 złotych, a cena jej wymiany to średnio 100 – 200 złotych.

Jakie są typowe objawy uszkodzenia poduszki skrzyni biegów?

Zużyta lub uszkodzona poduszka skrzyni biegów generuje charakterystyczne hałasy i wibracje, które mogą nasilać się lub słabnąć w zależności od terenu, jak pokonuje w tym czasie samochód. Wyczuwalne jest również drżenie drążka podczas zmiany biegów, a niekiedy nawet można to zaobserwować gołym okiem (np. podczas postoju „na luzie”). Dochodzi także do utraty płynności przełożeń, a w skrzyniach automatycznych pojawia się charakterystyczne stukanie podczas zmiany biegu z D na R. Awaria poduszki skrzyni biegów oddziałuje negatywnie na komfort jazdy. Może mieć również bezpośredni wpływ na pojawiające się uszkodzenia w obrębie innych podzespołów i elementów kładu napędowego, skracając czas ich żywotności.

Jak sprawdzić stan techniczny poduszki skrzyni biegów?

Do sprawdzenia poduszki skrzyni biegów niezbędny jest kanał lub podnośnik. Po uniesieniu samochodu należy zlokalizować przekładnię i za pomocą np. łomu lub długiego klucza poruszyć skrzynię biegów. Jeżeli luzy są zbyt widoczne (przekładnia powinna być stabilnie i mocno posadowiona), wówczas poduszkę trzeba wymienić. Poduszka kwalifikuje się do wymiany również wtedy, gdy jest w jakikolwiek sposób uszkodzona, sparciała lub zerwana. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z kanału czy podnośnika, postawienie trafnej diagnozy pod kątem sprawności puszki skrzyni biegów może być mocno utrudnione.

Za co odpowiada poduszka skrzyni biegów?

Poduszka przekładni to element, który odpowiada za płynne przeniesienie napędu oraz amortyzację wibracji generowanych przez pracującą jednostkę napędową. To dzięki niej przełożenia wchodzą bezproblemowo, a poprzez wytłumianie drgań wydłuża się żywotność innych elementów skrzyni biegów. Niestety wielu kierowców nie zwraca zupełnie uwagi na poduszki zawieszenia skrzyni biegów, a podczas rutynowych przeglądów są najczęściej pomijane. Takie zaniechanie może skończyć się przedwczesnym zużyciem całej skrzyni i koniecznością jej wymiany.