Filtry kabinowe 9in1 Ultra Pure od Kamoka. Co trzeba wiedzieć o ich charakterystyce? Jakie opinie na ich temat mają eksperci?

Data:
W kategorii Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy

Na początku ubiegłego roku marka Kamoka wprowadziła swoje nowe filtry kabinowe 9in1 Ultra Pure. Po blisko 2 latach obecności na rynku, przyszedł czas na ocenę teoretycznych i faktycznych możliwości tych filtrów. Co na ich temat sądzą eksperci iParts.pl?

To niesłychane, jak bardzo w ostatnich latach wzrosło znaczenie filtrów kabinowych. Jeszcze kilkanaście lat temu wielu kierowców podchodziło do tego tematu niezwykle wprost obojętnie. Za jedno im było, czy mają w swoim aucie dobry, świeżo wymieniony filtr kabinowy, czy jedynie pustą przestrzeń gotową na jego założenie. A nawet ci, którzy jeździli z filtrami, często zupełnie nie dbali o ich jakość. Równie dobrze mogliby używać kawałka zwykłego filcu. Teraz jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Znaczące pogorszenie się stanu powietrza – zwłaszcza w dużych miastach – wzrost świadomości zagrożenia ze strony grzybów i drobnoustrojów, a do tego ostatnie miesiące upływające pod znakiem światowej pandemii COVID-19 sprawiły, że filtry kabinowe momentalnie wręcz zyskały na znaczeniu. Swoją cegiełkę w tym zjawisku dołożyli również eksperci motoryzacji od lat tłumaczący swoim odbiorcom, jak wielką wagę dla ich zdrowia oraz komfortu jazdy mają sprawne, wymieniane regularnie filtry kabinowe. Nie próżnowali również i sami producenci tego typu filtrów. W ostatnim czasie pojawiło się na rynku kilka produktów stworzonych w bardzo innowacyjnych technologiach, zostawiających daleko w tyle klasyczne filtry papierowe, a nawet znacznie od nich lepsze zwykłe filtry węglowe. Takim właśnie filtrem kabinowym nowej generacji miał być filtr 9in1 Ultra Pure od Kamoka. Czy spełnił te oczekiwania? Jak możemy ocenić nowy filtr kabinowy Kamoka z perspektywy blisko 2 lat od jego premiery na naszym rynku?

Charakterystyka filtrów kabinowych Kamoka 9in1 Ultra Pure. Co wyróżnia ten produkt spośród wielu mu podobnych?

Pierwszą informacją, jaką dzieli sią z nami producent filtrów 9in1 Ultra Pure, jest to, iż są to filtry zbudowane z 3 progresywnych warstw. Co to znaczy? Progresywne warstwy to rozwiązanie idealnie sprawdzające się we wszelkiego rodzaju filtrach, które muszą radzić sobie ze sporym przepływem (nie tylko powietrza) i równie dużym zabrudzeniem. A ponieważ filtr kabinowy w samochodzie osobowym średniej klasy każdej godziny przepuszcza przez siebie tyle powietrza, ile mieści się w naczepach 6 dużych tirów, więc łatwo ocenić, iż przepływ ten jest naprawdę spory.

Warstwy progresywne filtra Kamoka nakładane są na siebie według kolejności gęstości oczek, a właściwie porów. Pierwsza warstwa, o największej średnicy porów, zatrzymuje najgrubsze zabrudzenia, przede wszystkim są to drobinki pyłu, sadzy itp. Kolejne warstwy stopniowo zmniejszają średnicę porów, zatrzymując zabrudzenia o mniejszych rozmiarach, aż do niemal całkowitego ich wyeliminowania. Ostatnia warstwa jest na tyle gęsta i skuteczna, że jest w stanie zatrzymać nawet większość bakterii i wirusów. Z czym jeszcze radzą sobie filtry Kamoka 9in1 Ultra Pure? Według zapewnień producenta, są one w stanie zatrzymać:

 • kurz,
 • sadzę,
 • pyłki roślin,
 • mikrocząstki smogu powyżej PM 2.5,
 • mikroplastik.

Warstwa filtra wzbogacona węglem aktywnym potrafi dodatkowo wyłapać związki fenoli odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy. Co jeszcze potrafią filtry kabinowe Kamoka 9in1 Ultra Pure?

Określenie 9in1 w nazwie filtrów jest nawiązaniem do 9 funkcji ochronnych, jaki posiadają filtry Ultra Pure od Kamoka. Funkcjami tymi są:

 1. Funkcja antysmogowa – ogranicza przepływ cząstek smogu >PM 2.5
 2. Funkcja antyalergenowa – ogranicza przenikanie pyłków i kurzu
 3. Funkcja antybakteryjna i antywirusowa – ogranicza przepływ drobnoustrojów do wnętrza kabiny
 4. Funkcja antygrzybicza – pomaga ograniczyć wnikanie i rozwój pleśni w przewodach wentylacyjnych​
 5. Funkcja antymikroplastik – ogranicza wnikanie mikrocząstek i większych fragmentów mikroplastiku obecnego w znacznych ilościach w powietrzu
 6. Funkcja antyzapachowa – zmniejsza dyskomfort wywołany przez nieprzyjemne zapachy z zewnątrz, także te związane z gazami spalinowymi​
 7. Funkcja antymgielna – zmniejsza zaparowywanie szyb w aucie
 8. Funkcja ochrony klimatyzacji – pomaga ograniczyć osadzanie się zanieczyszczeń w przewodach i nawiewach wentylacyjnych
 9. Funkcja ochrony kierowcy – dbając o higienę powietrza w kabinie, pomaga ograniczyć dyskomfort wpływający na obniżenie koncentracji w trakcie jazdy​.

A co o filtrach Kamoka 9in1 Ultra Pure mówią nasi eksperci? Jak oceniają ich deklarowane możliwości i praktyczne działanie?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny filtrów kabinowych marki Kamoka w naszej ofercie!

Opinie ekspertów iParts.pl o filtrach Kamoka 9in1 Ultra Pure. Jak oceniają je doświadczeni praktycy?

Filtry 9in1 Ultra Pure marki Kamoka – wyjaśnia Piotr Żaczek, długoletni ekspert iParts.pl – mają naprawdę mocnego konkurenta na rynku w postaci filtrów kabinowych Valeo ClimFilter z polifenolami. Wybór pomiędzy oboma filtrami nie jest wcale łatwy i moim zadaniem zależy od tego, na co chcemy położyć nacisk. Filtry Kamoka zdają się być bardziej uniwersalne, za to Valeo to idealne rozwiązanie dla najwrażliwszych alergików.

Wejście na rynek filtrów 9in1 Ultra Pure od Kamoka – mówi Grzegorz Kinczewski, ekspert iParts.pl – doskonale zbiegło się w czasie z nagłym wzrostem świadomości odnośnie do wagi filtrów kabinowych. Posiadana przez nie funkcja ochrony antywirusowej i antybakteryjnej to strzał w dziesiątkę. Właśnie teraz przyda nam się to szczególnie mocno.


Komentarze

Kamoka 9in1 ultra pure
Michal
,
26.10.2022
Odpowiedz
Tani badziew! Jeśli już ktoś chce zaoszczędzić i kupić zamiennik 2.5 pm to lepiej wziasc boscha filter plus , przyjemniej będzie cie zadowoleni. Ja kamokę wyrzuciłem go do śmieci na dzień następny po wymianie! Nie polecam
ochrona antywirusowa i antybakteryjna
Konrad Kot
,
16.02.2022
Odpowiedz
Jakby nie patrzec to w czasach w ktorych zyjemy ochrona antywirusowa i antybakteryjna to cos na co bardzo sie zwraca uwage... Wiadomo Covid… Moim zdaniem taki filtr jak najbardziej spelnia oczekiwania….

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.