Filtry kabinowe - co to takiego?

Data:
W kategorii Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy

Filtr kabinowy, nazywany inaczej przeciwpyłkowym, jest nieco mniej popularny niż filtry oleju, powietrza i paliwa, nie znaczy to jednak, że jest w samochodzie niepotrzebny. Sprawuje on szereg funkcji, o których mowa niżej, dzięki którym jazda jest bezpieczna i komfortowa. 

Obecnie praktycznie wszystkie modele aut wyposażone są w filtry przeciwpyłkowe (choć kiedyś nie było to regułą), zwłaszcza te z klimatyzacją. Szacuje się, że do 2015 roku wszystkie nowe samochody dostępne w Europie będą wyposażone w tenże filtr. Znaczna część kierowców zapomina jednak o regularnej wymianie tego komponentu, co stanowi poważny błąd. Należy bowiem pamiętać, żeby wymieniać filtry kabinowe regularnie, tj. raz na rok bądź po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Zaoszczędzi nam to objawów zużytego filtra kabinowego, do których możemy zaliczyć m.in. nieprzyjemny zapach w kabinie, parowanie szyb czy słabszą wydajność dmuchawy.

Jakie funkcje spełnia filtr kabinowy? Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim filtracja i oczyszczanie powietrza wlatującego do środka samochodu. Dzięki temu do kabiny nie dostają się takie zanieczyszczenia jak kurz, drobiny asfaltu, spaliny czy pyłki roślin. 

Filtry przeciwpyłkowe, ze względu na rodzaj, dzielimy na dwie grupy: standardowe i z węglem aktywnym. Te drugie posiadają nawet cztery warstwy filtrujące w budowie, są też droższe od standardowych. Dzięki dodatkowej warstwie filtrującej, która zawiera węgiel aktywny, filtr pochłania wiele szkodliwych gazów takich jak ozon, węglowodory oraz związki siarki i azotu, nie pozwalając im przedostać się do środka samochodu. Generalnie ceny filtrów oscylują od 30 PLN w górę, a zależne jest to od typu i producenta. 

Jeśli chcemy, możemy samodzielnie podjąć się wymiany filtra kabinowego w naszym samochodzie. Wielu użytkowników ma jednak problem, żeby go zlokalizować w aucie, bowiem to gdzie znajduje się filtr jest kwestią indywidualną dla każdego modelu samochodu. Wymiana może zająć od 15 minut do 2 godzin. Powinniśmy szukać filtrów kabinowych pod maską w okolicy podszybia, bądź w środku auta, w kabinie. Jeśli dotyczy nas pierwszy przypadek istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy zmuszeni do zdejmowania uszczelek lub demontażu wycieraczek. W części samochodów filtr kabinowy chroni plastikowa obudowa, zabezpieczająca przed uszkodzeniem zamontowany w niej wkład filtrujący. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Z kolei filtry ulokowane w kabinie w większości przypadków schowane są w okolicach deski rozdzielczej, nad schowkiem lub za nim. Rzadziej montowane są od strony kierowcy blisko pedałów. Zdarzają się też filtry od strony komory silnikowej, pod schowkiem od strony pasażera. Należy pamiętać, że powinniśmy wykazać się ostrożnością, jeśli wymiana filtra kabinowego wymusza na nas demontaż schowka. 

Wymiana filtra kabinowego jest istotna szczególnie teraz, w okresie wiosennym. Wzmożone pylenie roślin często doprowadza do reakcji alergicznych, dlatego ważne by w kabinie naszego samochodu nie było żadnych zanieczyszczeń i pyłków, które mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację kierowcy. Dodatkowo, zbliża się sezon wzmożonej pracy klimatyzacji, która do prawidłowej w pracy potrzebuje sprawnego filtra przeciwpyłkowego. 

Pamiętajmy też, żeby kupując filtr przeciwpyłkowy wybierać produkty tylko renomowanych producentów, takich jak m.in. Filtron, Knecht, Hengst, Mahle, Mann czy Bosch. Zapewni nam to wysoką jakość filtrów, dzięki czemu unikniemy problemów z filtracją powietrza w kabinie samochodu. Te i inne filtry do Twojego samochodu znajdziesz na iParts.pl po niezwykle atrakcyjnych cenach.


Komentarze

Kabinowy
Mały
,
28.12.2017
Odpowiedz
Czy w getcie 2007 bez klimatyzacji jest filtr kabinowy
Filtry kabinowe
Donatan
,
06.02.2017
Odpowiedz
Bardzo ważna rzecz to filtr kabinowy, który nie wymieniony żle filtruje powietrze lub wcale a to jest bardzo ważne dla podróżujących samochodem aby mieć w środku czyste powietrze. Trzeba kontrolować takie rzeczy.
zapach
francis
,
10.08.2016
Odpowiedz
zmieniam filtr co rok i nie mam problemów z brzydkim zapachem w aucie, jak ktoś o to nie dba to źle o nim świadczy
Zdrowie
Zdrowie
,
03.08.2016
Odpowiedz
Nie wyobrażam sobie podróżowania autem z zużytym filtrem kabinowym. Na wiosnę do powietrza trafia dużo pyłków roślin, co wpływa niekorzystnie dla alergików. Wcześniej jakoś nie interesowała mnie wymiana takiego filtru co skutkowało częstymi alergiami. Teraz systematycznie zmieniam kabinówke i wszystko jest w jak najlepszym porządku.
liście
dębniak
,
27.04.2016
Odpowiedz
kabinówka to bardzo dobre rozwiązanie na zanieczyszczenia wewnątrz samochodu, w starym aucie nie miałem takiego to czasem się zdarzało że normalne liście wlatywały do środka auta przez kratki nawiewów
czyste powietrze
Kaczor
,
26.04.2016
Odpowiedz
filtry kabinowe to jedno z najlepszych pomysłów twórców samochodów, dzięki nim przynajmniej jest czyste i świeże powietrze w samochodzie
Alergicy
Andrzej
,
18.04.2016
Odpowiedz
Super sprawa dla alergików, przy najmniej w aucie nie kichają
Kabinowy
Krystian
,
12.04.2016
Odpowiedz
Przydaję się taki filtr, szczególnie jesienią kiedy liście spadają z drzew

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.