Żarówki samochodowe LED. Nowoczesna technologia oświetleniowa w służbie motoryzacji

Data:
W kategorii Oświetlenie

Czego dowiecie się o żarówkach samochodowych LED, czytając dalej ten artykuł?

Na wstępie należy Wam się słowo wyjaśnienia. Z technicznego punktu widzenia używanie określenia „żarówki LED” należałoby uznać za niezbyt poprawne. Są to bowiem diody LED lub lampy LED. Z żarówką mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych halogenów, jednak nazwa ta tak mocno zapadła wszystkim w pamięć, iż zaczęła być w sposób naturalny używana. Stąd też i my, dla łatwiejszej komunikacji, będziemy się nią od czasu do czasu posługiwać. Jakich jeszcze ciekawostek o samochodowych lampach LED dowiecie się z tego artykułu?

 • Czym różnią się żarówki samochodowe LED od pozostałych źródeł światła wykorzystywanych w motoryzacji?
 • Na jakie cechy żarówek LED szczególnie wato zwrócić uwagę?
 • Jak wygląda aktualny ranking producentów żarówek samochodowych LED?

Temat związany z oświetleniem samochodowych opartym o technologię LED jest tak obszerny, iż z pewnością wielu ważnych wątków nie uda nam się tu poruszyć. Dlatego też zachęcamy wszystkich mających jakikolwiek pytania lub wątpliwości związane z wyborem lamp LED do swojego samochodu, abyście kontaktowali się z naszymi ekspertami iParts.pl. Możecie spotkać się z nimi na czacie dostępnym na stronie głównej sklepu, zadzwonić lub napisać maila. Pamiętajcie! Porady naszych specjalistów są całkowicie bezpłatne i do niczego Was nie zobowiązują. Korzystajcie, bo warto!

Czym różnią się żarówki samochodowe LED od pozostałych źródeł światła wykorzystywanych w motoryzacji?

W ciągu kolejnych „epok technologicznych” we wszelkiego typu samochodach popularność zyskiwały trzy następujące typy źródeł światła:

 • halogeny,
 • ksenony,
 • LED-y.

Technologia LED jest najnowszym osiągnięciem specjalistów od oświetlenia, a za jej największe zalety uważa się powszechnie:

 • energooszczędność – ta w przypadku samochodowych żarówek LED jest naprawdę imponująca. Lampy te stanowią znacząco mniejsze obciążenie dla alternatora i ograniczają spalanie paliwa. Różnicę pomiędzy LED-ami a standardowymi żarówkami najlepiej widać na przykładzie porównania lamp halogenowych z diodowym. Dwie żarówki halogenowe w samochodzie wykorzystują 110 W, podczas gdy podobny zestaw diod LED jedynie 10W!
 • żywotność – w tej kategorii żarówki samochodowe LED jeszcze mocniej zaznaczają swoją wyższość nad halogenami, ponieważ ich trwałość w przypadki dobrej jakości diod jest nawet 25-30 razy większa niż żarówek tradycyjnych.

Jednak żarówki samochodowe LED posiadają też właściwości, które w określonych sytuacjach mogą być uznane za problematyczne. Co to za właściwości?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny żarówek samochodowych LED w naszej ofercie!

Na jakie cechy żarówek LED szczególnie wato zwrócić uwagę?

Lampy LED to zupełnie inna technologia niż stosowane do tej pory powszechnie halogeny czy ksenony. Jednym ze skutków różnic pomiędzy nimi jest fakt, iż lamp LED nie da się stosować w autach przystosowanych do innych źródeł światła, przynajmniej bez poważnych modyfikacji. Głównym problemem jest tu fakt, iż żarówki LED wymagają innej konstrukcji reflektora, ponieważ inaczej się nagrzewają i wymagają przez to innego typu chłodzenia. Zamiana jeden do jednego tradycyjnych halogenów na nowoczesne LED-y jest zwyczajnie niemożliwa, za to możliwe jest zamontowanie specjalnego zestawu świateł LED do jazdy dziennej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możecie znaczne ograniczyć zużycie energii w Waszym samochodzie, przy jednoczesnej poprawie jakości oświetlenia.

Jak wygląda aktualny ranking producentów żarówek samochodowych LED?

Wytwarzaniem lamp LED dla przemysłu motoryzacyjnego zajmuje się bardzo wielu producentów, jednak nie wszyscy spełniają oczekiwania odbiorców. Dlatego jeśli szukacie żarówek LED o najlepszych właściwościach, wybierajcie przede wszystkim następujące marki:

 1. Hella – to prawdziwy potentat w dziedzinie oświetlania samochodowego. Jego rozwiązania wyznaczają nowe trendy i tak też jest z żarówkami LED.
 2. Osram – sprawdzona, renomowana marka zajmująca się technologią oświetleniową od lat. Diody LED tego producenta to jedne z najlepszych tego rodzaju artykułów na światowym rynku.
 3. Philips – kolejna, mocna i bardzo popularna marka wytwarzająca elementy oświetlenia samochodowego do najróżniejszych modeli aut. Ich żarówki LED cieszą się ogromnym uznaniem.

Jeśli interesuje Was szczegółowa oferta żarówek samochodowych LED, zapraszamy do naszego sklepu iParts.pl. Z pewnością każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie.


Komentarze

żarówki LED
Waldek
,
12.08.2020
Odpowiedz
Żarówki LED-owe są zdecydowanie lepszym wyborem niż ich standardowy odpowiednik. O ile cena zakupu jest trochę wyższa, o tyle zyskujemy znacznie większą trwałość i przede wszystkim zużycie energii - a inwestując w wyższej jakości żarówki LED-owe możemy także cieszyć się lepszym oświetlaniem drogi.
żarówki LED
Adam
,
29.07.2020
Odpowiedz
Jakby nie było żarówki LED zrewolucjonizowały rynek motoryzacyjny i stworzyły solidną konkurencję halogenom i ksenonom. Dużymi zaletami jest ich oszczędność i wydajność, dzięki czemu mają nawet 25-krotnie dłuższy okres eksploatacji od tradycyjnych żarówek.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.