Czego dowiecie się o samochodowych żarówkach halogenowych z tego artykułu?

Jednym z częstych błędów niedoświadczonych kierowców jest porównywanie żarówek halogenowych stosowanych w samochodach z halogenami używanymi choćby do oświetlenia domu. Choć technologia ich produkcji jest ta sama, warunki, w jakich pracują, są diametralnie różne. I właśnie z tej różnicy wynika fakt, iż żywotność żarówki halogenowej oświetlającej dowolny budynek wynosi 2000 godzin, a halogenów samochodowych w najlepszym razie od 330 do 550 godzin. Czego jeszcze dowiecie się o żarówkach samochodowych halogenowych z tego artykułu?

 • Dlaczego samochodowe żarówki halogenowe mają tak ograniczoną żywotność?
 • Czym wyróżniają się poszczególne typy żarówek halogenowych do samochodów?
 • Jak wygląda aktualny ranking producentów żarówek samochodowych halogenowych?

Tradycyjnie też zapraszamy wszystkich, którzy poszukują żarówek halogenowych najlepiej dopasowanych do swojego samochodu, do kontaktu z naszymi ekspertami iParts.pl. Za pośrednictwem telefonu, maila lub czatu możecie skonsultować się z nimi w każdej sprawie dotyczącej oświetlenia samochodowego i nie tylko. Piszcie, dzwońcie, pytajcie, o co tylko chcecie!

Dlaczego samochodowe żarówki halogenowe mają tak ograniczoną żywotność?

Żywotność każdej samochodowej żarówki halogenowej określana jest przez jej producenta za pomocą dwóch wartości:

 • B3 – ta wartość mówi nam o tym, po jakim czasie przepaleniu ulegnie 3 proc. żarówek z danej serii,
 • Tc – to informacja wskazująca na to, po jakim czasie świecić przestanie 63,4 proc. żarówek z tej samej puli.

Standardowe żarówki samochodowe halogenowe H7 posiadają trwałość B3 na poziomie 330 h, a Tc na poziomie 550 h. Problem w tym, że wartości te rzadko kiedy możliwe są do osiągnięcia. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są te dwa czynniki:

 1. Sposób pomiaru żywotności żarówek halogenowych – trwałość żarówek samochodowych halogenowych mierzona jest z użyciem napięcia o wartości 13,2 V, czyli aż o 1,2 V mniejszym, niż podręcznikowe 14,4 V osiągane przez układ ze sprawnym alternatorem.
 2. Warunki pracy żarówki halogenowej w samochodzie – na żarówkę taką oddziałuje m. in. wysoka temperatura, wywołane jazdę drgania oraz pojawiające się co jakiś czas skoki napięcia.

W efekcie żywotność standardowej żarówki halogenowej zamontowanej w samochodzie może dość znacząco spać i wynieść znacznie poniżej zakładanej wartość B3.

Czym wyróżniają się poszczególne typy żarówek halogenowych do samochodów?

Dostępne na rynku części zamiennych żarówki samochodowe halogenowe dzielą się na 4 podstawowe rodzaje:

 1. Standardowe żarówki halogenowe – najprostsze i najtańsze halogeny do samochodów emitujące strumień świetlny o mocy ok. 750 lumenów.
 2. Żarówki halogenowe o zwiększonej mocy (+50% lub +100%) – żarówki te emitują światło o zwiększonej intensywności, dzięki czemu znacznie lepiej oświetlają drogę przed pojazdem. Dzieje się to jednak kosztem zwiększonego poboru mocy (ponad 60W) oraz skróconej żywotności (nawet do 100-150 godzin).
 3. Żarówki halogenowe stylizowane – ten typ halogenów zwykle stylizowany jest na lampy ksenonowe i wyróżnia się inną temperaturą barwową światła. Część z nich ma również zwiększoną moc strumienia światła (+30%).
 4. Żarówki halogenowe typu longlife – halogeny samochodowe tego rodzaju odznaczają się znacząco wydłużoną żywotnością (świecą nawet 4 razy dłużej niż standardowe), jednak zwykle oznacza to jednocześnie niższą moc lub jakość oświetlenia.

Jak wygląda aktualny ranking producentów żarówek samochodowych halogenowych?

Wytwarzaniem żarówek samochodowych halogenowych zajmuje się spora ilość producentów, jednak na największą uwagę zasługują następujące marki:

 • Osram – firma z ogromną tradycją i doświadczeniem w produkcji żarówek halogenowych do pojazdów samochodowych. Synonim jakości dostępnej za rozsądną cenę.
 • Hella – ten niemiecki koncern to prawdziwy lider technologii oświetleniowej. Żarówki halogenowe marki Hella to niezmiennie produkty najwyższej klasy.
 • Philips – solidny i renomowany producent od lat wytwarzający halogeny dla branży motoryzacyjnej. Philips to znak niezawodności i trwałości.

Jeśli interesują Was również żarówki halogenowe innych, nie tak uznanych producentów, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą sklepu iParts.pl. Wśród dostępnych tam halogenów z pewnością znajdziecie coś dla siebie.