Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Data:
W kategorii Klocki hamulcowe

Na rynku części zamiennych dostępnych jest kilka rodzajów klocków, które różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim materiałem wykonania, ale także parametrami hamowania. Jaki rodzaj klocków hamulcowych będzie najbardziej odpowiedni do naszego samochodu?

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje klocków hamulcowych: wykonane z półmetali, organiczne azbestowe (NAO), nisko metaliczne (NAO) oraz klocki ceramiczne. Zajmijmy się po kolei każdą z tych grup. 

  • Klocki hamulcowe wykonane z półmetali – zawierają w zależności od producenta od 30 do 65% metalu, najczęściej są to wełna stalowa, drut oraz proszek żelaza, miedzi i grafitu wymieszane ze sobą. Klocki wykonane z półmetali charakteryzują się dobrymi właściwościami, jeżeli chodzi o wymianę ciepła, przez co umożliwiają skuteczne hamowanie. Ich jedyną wadą może być głośna praca i zbyt niska skuteczność hamowania w zakresie niskich temperatur. 
  • Klocki hamulcowe organiczne azbestowe (NAO) – te klocki hamulcowe stworzone są z takich materiałów jak szkło, guma, czy węgiel, które łączone są w wysokiej temperaturze z żywicą. Są one o wiele cichsze w porównaniu do klocków hamulcowych wykonanych z półmetali, ale ich powierzchnia cierna jest o wiele miększa, przez co szybciej ściera się i jest w stanie zabrudzić felgi. 
  • Klocki hamulcowe nisko metaliczne (NAO) – stanowią mieszaninę związków organicznych z małą domieszką metali (do 30%), takich jak miedź lub stal. Gwarantują one lepszą wymianę ciepła w porównaniu do dwóch wyżej wymienionych rodzajów, co przekłada się na skuteczniejsze hamowanie. Niestety ich praca może być nieco głośniejsza w porównaniu z klockami organiczno azbestowymi. 
  • Ceramiczne klocki hamulcowe – Są znacznie droższe w porównaniu do wymienionych wyżej rodzajów klocków. Stworzone są z włókien ceramicznych, materiałów wypełniających oraz środków wiążących. W niektórych przypadkach mogą zawierać także małą domieszkę metali. Charakteryzują się cichszą i czystą pracą, a ich dodatkowym atutem jest fakt, iż nie niszczą tarcz hamulcowych. 

Jaki rodzaj klocków hamulcowych będzie zatem odpowiedni do mojego auta? W tym przypadku warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Niekiedy najzwyczajniej nie opłaca się kupować ceramicznych klocków hamulcowych do samochodów, które tego nie potrzebują. Części zamienne pochodzące od znanych producentów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty jakościowe powinny nam wystarczyć do codziennej jazdy, a ponadto nie będą nas drogo kosztować.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Komentarze

klocki
Antoni
,
02.02.2017
Odpowiedz
Ja miałem wcześniej klocki z półmetali ale szczerze to średnio byłem z nich zadowolony dlatego niedawno zdecydowałem się na kupno klocków ceramicznych i z nich jestem absolutnie bardzo zadowolony pomimo, że nie należały do najtańszych.
Klocki ceramiczne ATE
Janek
,
15.01.2017
Odpowiedz
Na jesieni w 2016 roku założyłem tarcze i klocki tzw. ceramiczne na przód do C4 Picasso. Faktycznie mało, bardzo mało brudzą, chyba wolniej się zużywają. Mają moim zdaniem jedną wadę: podczas jazdy w trasie, gdy rzadko się hamuje i tarcze, klocki są "zimne", to pierwsze hamowanie jest słabe, (słabsze niż przy moich poprzednich "zwykłych" ATE). Dopiero kilkakrotne użycie hamulców i ich rozgrzanie powoduje znaczny wzrost skuteczności działania.
Klocki
waldek
,
10.10.2016
Odpowiedz
Jasne kupileś klocki ceramiczne do zwyklych tarcz.Gratuluję.Po co?.Ąuto staje w miejscu jasne..Uklad hamulcowy w RS 6to uklad tarcz plywajacych i nie zatrzymuje sie w miejscu a caly komplet to 58tys zl
Brembo
RSport
,
28.04.2016
Odpowiedz
ostatnio się szarpnąłem i kupiłem cały zestaw ceramiczny Brembo, auto niemal w miejscu się zatrzymuje, super jest dlatego polecam zainwestować w taki zestaw
ceramiczne
Marcelik
,
18.08.2016
Odpowiedz
Tak samo założyłem takie klocki, niebo a ziemia. Już nigdy nie wrócę do zwykłych :)
klocki hamulcowe
Piotruś
,
04.08.2016
Odpowiedz
Od lat stosuję standardowe klocki i wszystko sprawuje się bardzo dobrze. Oczywiście nie kupuje tych najtańszych bo nie ma sensu co rok wymieniać :)
Droższe = lepsze
Bruno
,
21.04.2016
Odpowiedz
Moim skromnym zdaniem lepiej dopłacić do lepszej jakości klocków hamulcowych i mieć pewność tego że zadziałają, niż kupić najtańsze i czekać aż się rozpadną.
Ceramiczne
RS-Sport
,
18.04.2016
Odpowiedz
Ceramika! Lepszych nie widzę!
Azbest
Sebastian
,
12.04.2016
Odpowiedz
Po przeczytaniu tego artykułu z ciekawości sprawdziłem opakowanie klocków które niedawno wymieniłem. Okazało się że są azbestowe, a czy azbest nie jest czasem trujący?
Power Stop
Radosław
,
16.02.2016
Odpowiedz
Ja od siebie mogę polecić ceramiczne klocki power stop. Wytrzymałe, nie pylą, nie piszczą.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.