Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Data:
W kategorii Klocki hamulcowe

Klocki hamulcowe to typowo eksploatacyjne części samochodowe, przez co prędzej czy później będą musiały zostać wymienione. Po czym będziemy mogli poznać, że klocki hamulcowe w naszym aucie nadają się do wymiany?

Podobnie jak w przypadku pozostałych części eksploatacyjnych jak np. tarcze hamulcowe, amortyzatory, czy sprzęgło, częstotliwość wymiany klocków hamulcowych uzależniona jest od częstotliwości oraz stylu eksploatacji samochodu przez kierowcę. Jednak według ogólnie przyjętej zasady, klocki hamulcowe należy wymieniać wówczas, gdy grubość okładziny ciernej wynosi 1,5 mm. Pamiętajmy, że wszystkie klocki hamulcowe wyposażone są w czujniki zużycia. Ich głównym zadaniem jest poinformowanie kierowcy o konieczności wymiany klocków hamulcowych. Po czym można to poznać? Mechaniczne czujniki zużycia sprawiają, że klocki hamulcowe podczas hamowania zaczynają piszczeć, natomiast te elektryczne poinformują o konieczności wymiany tych części za pośrednictwem kontrolki, która zapali się w odpowiednim momencie. 

Istnieją również szacunkowe wartości w kilometrach, które pozwalają oszacować dystans, po jakim powinniśmy się spodziewać, iż klocki hamulcowe w naszym samochodzie będą nadawały się do wymiany. W ten sposób kierowca, który wykorzystuje swoje auto przede wszystkim do jazdy w mieście może spodziewać się wymiany klocków nawet po przejechaniu 15-25 tys. km. W przypadku samochodów wykorzystywanych na dłuższych trasach okres ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie, a wymiana może być konieczna dopiero po przejechaniu 50 tys. km. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Styl jazdy nie jest jednak jedynym wyznacznikiem, który sprawi, że będziemy mogli dokładnie zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Równie istotnymi czynnikami mającymi wpływ na wcześniejszą wymianę klocków ma stan techniczny, rodzaj oraz jakość tarcz hamulcowych. W ten sposób nawiercane tarcze hamulcowe, które montowane są w sportowych samochodach, poprzez wysoką temperaturę pracy i zwiększoną siłę hamowania będą szybciej zużywać klocki hamulcowe. 

Pamiętajmy, że klocki hamulcowe należy wymieniać zawsze parami, na jednej osi. Różnica grubości okładziny ciernej pomiędzy klockami na jednej osi może doprowadzić do utraty stabilności podczas hamowania, co może doprowadzić do uszkodzenia elementów współpracujących w układzie hamulcowym.


Komentarze

klocki
Grzegorz
,
30.12.2017
Odpowiedz
A ja mam przejechane 93 tys. km a klocki nadal dobre.
Lema Trans Gdynia
Bartek
,
26.07.2017
Odpowiedz
Zależy ile jeździmy. Moim zdaniem żywotność klocków jest zależna od jakości naszej jazdy. Ja wymieniam co jakieś 60 tys km w Lema Trans Gdynia. Dla mnie są godni zaufania.
klocki hamulcowe
Philip
,
02.02.2017
Odpowiedz
Klocki hamulcowe jak zresztą każda inna część szybko się zużywają szczególnie jak ktoś jeździ mało spokojnie. Ważne jest aby je kontrolować. ja kupiłem nowe klocki w ipartsie razem z innymi częściami. Mechanik je zamontował i hamulce działają całkiem inaczej teraz.
kiedy wymienić
figlo
,
18.08.2016
Odpowiedz
jak dużo jeździmy, a szczególnie po mieście to z 30 tys.km. i będą do wymiany
kontrola
Pontiac
,
04.08.2016
Odpowiedz
Byle nie za późno, bo wtedy o wypadek nie ciężko. Sprawdzajmy systematycznie jak wygląda nasz układ hamulcowy :)
mój mechanik
sebaniutek1991
,
28.04.2016
Odpowiedz
przy takich operacjach zdaje się w 100% na mojego mechanika :) on wie zdecydowanie więcej i lepiej ode mnie, dlatego pozostawiam jemu wolna rękę
Wewnętrze
Mikołaj
,
21.04.2016
Odpowiedz
Należy pamiętać że najpierw ścierają się klocki od wewnętrznej strony tarczy, więc sprawdzanie ilości warstwy ściernej na zewnętrznych klockach nie da Nam odpowiednich informacji o startych klockach.
Zużyją
Kasia18
,
18.04.2016
Odpowiedz
Trzeba wymienić wtedy, kiedy się zużyją :-)
Każdy kierowca jest inny
Antoni
,
11.04.2016
Odpowiedz
Wychodzę z założenia że klocków nie wymienia się co jakiś dystans kilometrowy, bo każdy kierowca inaczej jeździ. Są tacy którzy nogę trzymają cały czas na hamulcu, są też tacy którzy wyhamowują auto silnikiem, a dopiero później wciskają hamulec żeby się całkowicie zatrzymać. Klocki według mnie powinno się kontrolować co jakiś czas i jak nadejdzie ich pora, wówczas je wymienić.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.