Jak dobierać i wymieniać wycieraczki samochodowe?

Data:
W kategorii Czyszczenie Szyb

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych w Polsce jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu w znaczącym stopniu przyczyniają się do wydłużenia drogi hamowania – jednak to nie wszystko. Błoto, kurz, piach, sadza oraz inne zanieczyszczenia osiadające na szybie naszego pojazdu pozostawiają smugi i zabrudzenia, które w dużym stopniu wpływają na prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Aby uniknąć problemu brudnych szyb i zacieków, które ograniczają widoczność musimy pamiętać o regularnej kontroli stanu wycieraczek samochodowych. Czy wiemy jednak jakie wycieraczki wybrać i jak je wymienić? Zapraszamy do lektury.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Wycieraczki odpowiadają za oczyszczenie szyby przedniej i tylnej z nagromadzonych zanieczyszczeń, których szczególnie duża ilość zauważalna jest w okresie jesienno-zimowym. Kiedy na szybie podczas pracy wycieraczek pozostają smugi to znak, że ich pióra są zużyte. Okres wymiany wycieraczek uzależniony jest od sposobu eksploatacji, modelu samochodu i przede wszystkim – od samych wycieraczek. Z reguły pióra wycieraczek wymienia się raz na pół roku – jesienią oraz wiosną.

Symptomem świadczącym o konieczności wymiany wycieraczek jest ich skrzypienie i piszczenie podczas pracy oraz nierównomierne zbieranie zanieczyszczeń. Sprawne wycieraczki płynnie, bezgłośnie i równo poruszają się po powierzchni szyby. Niepokojące dźwięki nie tylko obniżają komfort podróży, ale przede wszystkim świadczą o tym, że niesprawna i zużyta wycieraczka może uszkodzić i porysować powierzchnię szyby.

W nowszych modelach aut coraz częściej spotyka się wycieraczki wyposażone w znacznik wskazujący ich żywotność i stopień zużycia. Umożliwia to stałą kontrolę ich jakości oraz w prosty sposób pozwala nam ustalić optymalny moment ich wymiany.

Jakie wycieraczki wybrać i co warto wiedzieć?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wycieraczek, różniących się od siebie typem mocowań, długością piór, materiałem wykorzystanym do produkcji oraz wreszcie marką. Oferta producentów dzieli się zazwyczaj na wycieraczki tradycyjne i aerodynamiczne, czyli płaskie. Każde z nich mają swoje zalety – jakość, cena, materiały użyte do produkcji czy dopasowanie, które przemawiają za ich wyborem. Wycieraczki płaskie zazwyczaj są bardzo wydajne, dobrze zbierają wodę, nie piszczą, nie zostawiają smug i mają wydłużoną żywotność. Ich skuteczność zawdzięczamy mocnemu dociskowi i idealnemu dopasowaniu.

Pióra wy­cie­ra­czek o kla­sycz­nej kon­struk­cji należy wybierać kierując się po pro­stu ich dłu­go­ścią. Na opa­ko­wa­niu lub w opisie pro­duk­tu znaj­dzie­my listę mo­de­li aut, do któ­rych dana wycieraczka pasuje. Przy wy­bo­rze wy­cie­racz­ki pła­skiej po­zba­wio­nej ste­la­żu prze­gu­bo­we­go na­le­ży kie­ro­wać się za­le­ce­nia­mi pro­du­cen­ta, okre­śla­ją­cy­mi do ja­kich mo­de­li jest ona prze­zna­czo­na. Wy­cie­racz­ka pła­ska dzia­ła pra­wi­dło­wo tylko przy okre­ślo­nej krzy­wiź­nie szyby. Należy pamiętać, że ra­mio­na wy­cie­ra­czek płaskich charakteryzuje więk­sza siła do­ci­sku niż w przypadku modeli klasycznych.

Przy wyborze wycieraczek należy zwracać uwagę na materiał wykorzystany do ich produkcji. Sprawdźmy, czy wycieraczki zostały wykonane z odpornych materiałów np. z grafitu, który wpływa na trwałość i bardzo cichą, wydajną pracę. Najtańsze produkty wytwarzane są z kauczuku syntetycznego, a lepsze z naturalnego.

Przed wyborem nowych wycieraczek warto wiedzieć, że ich rozmiar ma duże znaczenie. Należy sprawdzić jakiej wielkości wycieraczki aktualnie posiadamy oraz jaki jest rodzaj uchwytu mocującego. Informacje te pomogą nam wybrać wycieraczki takie, jakie rekomenduje producent samochodu oraz te, które będą idealnie dopasowane do wielkości szyby i uchwytu montażowego. Warto także pamiętać, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać do szyby. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że idealnie dopasowane wycieraczki nie absorbują uwagi kierowcy, gdyż są bezgłośne i płynnie poruszają się po szybie.

Jeżeli nasze auto wyposażone jest również w wycieraczkę tylnej szyby to nie zapominajmy o niej. Podobnie jak w przypadku przedniej szyby może być ona narażone na porysowania przez zużyte pióro wycieraczki – pamiętajmy o regularnej wymianie.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak samodzielnie wymienić wycieraczki?

Wymiany wycieraczek każdy kierowca może dokonać we własnym zakresie. Poniżej prezentujemy Wam filmik instruktażowy.

Jak dbać o wycieraczki zimą?

Zima to szczególny okres dla naszego samochodu. W trakcie zimy warto obchodzić się z wycieraczkami nieco delikatniej. Przed każdym uruchomieniem silnika sprawdźmy czy podczas przymrozku pióra wycieraczek nie przymarzły do szyby. Nie próbujmy „odczepiać” ich na siłę używając dźwigni włączania wycieraczek, może się to skończyć przepaleniem bezpiecznika lub uszkodzeniem piór wycieraczek. W celu ich „odczepienia” od szyby najlepiej użyć odmrażacza. Pamiętajmy również, aby zimą stosować wyłącznie zimowych płynów do spryskiwaczy. Ważne jest aby nie zapominać o każdorazowym przetarciu i wyczyszczeniu piór wycieraczek podczas mycia auta.

Teraz spokojnie możemy ruszać w drogę.

Powiązane kategorie towarowe:

Polecani producenci:


Komentarze

wycieraczki
garid
,
06.06.2019
Odpowiedz
Zawsze mam problem z podjęciem decyzji co do nowych wycieraczek bo jednak dużo jeżdżę i te wycieraczki często musze wymieniać. Teraz postawiłem na valeo i od 6 miesiecy jest całkiem nieźle.
wycieraczki
izuraq
,
21.06.2019
Odpowiedz
Ja mam moje valeo od 2 lat i dopiero ostatnio zaczęły jęczeć i zostawiły smugi. Także najlepiej wydane pieniądze. Po takim czasie już dawno się wycieraczki zamortyzowały. Także wymiana na takie same przede mną
valeo
Tomek Doradca Valeo
,
21.06.2019
Odpowiedz
Witajcie! W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką części samochodowych Valeo. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach. Tomek, Doradca online Valeo Polska https://www.valeoservice.pl
Dobra jakość
Jola
,
05.04.2017
Odpowiedz
Nie zdawałam sobie sprawy, ze wycieraczki trzeba tak często wymieniać. Musze przyznać, że o moje wycieraczki w samochodzie dba mąż. I z tego co się orientuję zawsze wymienia je po zimie. Zawsze kupuje wycieraczki Visse bo mówi, że odpowiada mu ich jakość i mają rozsądną cenę. Muszę przyznać, ze pracują cicho i idealnie zbierają wodę. Dbają tym o komfort mej jazdy , a przede wszystkim bezpieczeństwo.
Zgadzam się
Maciej
,
24.05.2017
Odpowiedz
Regularna wymiana to dobre podejście. Widoczność jest bardzo ważna i to wpływa przecież na bezpieczeństwo. Mam te same wycieraczki co Ty z serii Aquatec. Rok wytrzymują spokojnie a i cena jest odpowiednia. Kiedyś wymieniałem tylko w ASO ale nie spisywały się tak dobrze.
wycieraczki
Marek
,
19.02.2019
Odpowiedz
Ja słyszałem, że wymiana co rok powoduje, że guma lepiej się zachowuje, Poza tym wycieraczki to nie jest drogi biznes więc dlaczego o to nie zadbać nie?
polecam artykuł
Zimmer
,
23.06.2017
Odpowiedz
Bardzo fajny poradnik. Fajnym pomysłem było ukazanie montażu wycieraczek w filmiku, przydatne dla osób, które robią to pierwszy raz.
Wycieraczki-wybór
Boss
,
03.02.2017
Odpowiedz
Ja posiadam wycieraczki Boscha i jestem z nich zadowolony bo mam je już trzeci rok a wcześniej pamiętam że co roku przeważnie po zimie musiałem wymieniać je na nowe bo pióra się szybko niszczyły na zamarzniętej szybie.
wymiana na nowe
violetka
,
16.08.2016
Odpowiedz
a ja pojechałam do sklepu, sprzedawca założył mi na miejscu, drugi rok już jeżdżę :)
Sprawdzone Wycieraczki
Czaro
,
11.08.2016
Odpowiedz
Do polecanych producentów w artykule dodałabym również wycieraczki GERMAN - jakością zdecydowanie dorównują Boschowi czy Denso, a są znacznie tańsze.
Wymiana
Oleńka
,
04.08.2016
Odpowiedz
Wymiana wycieraczek to nie jest taka trudna rzecz, poradziłam sobie sama i do tej pory wszystko działa dobrze :)
piora samochodowe
oszczędny
,
03.07.2016
Odpowiedz
Co pół roku nowe pióra? - chyba tylko po to aby sklepy motoryzacyjne mogły istnieć. Przy odrobinie dbania da się spokojnie jeździć na orginalnych pięć lat albo i więcej. Częsta wymiana to również degradacja środowiska.
Uwaga na szybę
Bronisław
,
29.04.2016
Odpowiedz
Wymiana wycieraczek raczej nie powinna sprawić nikomu większych problemów, ale warto pamiętać o tym że jak się wymienia to trzeba położyć jakąś gąbkę lub szmatkę na szybę żeby ramie nie uciekło i nie rozbiło Nam szyby.
bosch
Łukasz
,
25.04.2016
Odpowiedz
ja mam założone wycieraczki boscha. dobrał mi je sprzedawca w sklepie i pasowały jak złoto
aerodynamiczne
brożek
,
19.04.2016
Odpowiedz
ostatnio kupiłem aerodynamiczne i o niebo lepiej zbierają wodę podczas jazdy
dedykowane
Darek
,
11.04.2016
Odpowiedz
Przeważnie kupuję wycieraczki dedykowane pod model samochodu i z wyższej półki. Jak już zaczynają rozmazywać wodę, a co gorsze błoto na szybie, od razu wymieniam. Poza tym bardzo fajny artykuł, przydatny.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.