Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych w Polsce jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu w znaczącym stopniu przyczyniają się do wydłużenia drogi hamowania – jednak to nie wszystko. Błoto, kurz, piach, sadza oraz inne zanieczyszczenia osiadające na szybie naszego pojazdu pozostawiają smugi i zabrudzenia, które w dużym stopniu wpływają na prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Aby uniknąć problemu brudnych szyb i zacieków, które ograniczają widoczność musimy pamiętać o regularnej kontroli stanu wycieraczek samochodowych. Czy wiemy jednak jakie wycieraczki wybrać i jak je wymienić? Zapraszamy do lektury.

Kiedy wymienić wycieraczki?

Wycieraczki odpowiadają za oczyszczenie szyby przedniej i tylnej z nagromadzonych zanieczyszczeń, których szczególnie duża ilość zauważalna jest w okresie jesienno-zimowym. Kiedy na szybie podczas pracy wycieraczek pozostają smugi to znak, że ich pióra są zużyte. Okres wymiany wycieraczek uzależniony jest od sposobu eksploatacji, modelu samochodu i przede wszystkim – od samych wycieraczek. Z reguły pióra wycieraczek wymienia się raz na pół roku – jesienią oraz wiosną.

Symptomem świadczącym o konieczności wymiany wycieraczek jest ich skrzypienie i piszczenie podczas pracy oraz nierównomierne zbieranie zanieczyszczeń. Sprawne wycieraczki płynnie, bezgłośnie i równo poruszają się po powierzchni szyby. Niepokojące dźwięki nie tylko obniżają komfort podróży, ale przede wszystkim świadczą o tym, że niesprawna i zużyta wycieraczka może uszkodzić i porysować powierzchnię szyby.

W nowszych modelach aut coraz częściej spotyka się wycieraczki wyposażone w znacznik wskazujący ich żywotność i stopień zużycia. Umożliwia to stałą kontrolę ich jakości oraz w prosty sposób pozwala nam ustalić optymalny moment ich wymiany.

Jakie wycieraczki wybrać i co warto wiedzieć?

Jak dobierać i wymieniać wycieraczki samochodowe?Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wycieraczek, różniących się od siebie typem mocowań, długością piór, materiałem wykorzystanym do produkcji oraz wreszcie marką. Oferta producentów dzieli się zazwyczaj na wycieraczki tradycyjne i aerodynamiczne, czyli płaskie. Każde z nich mają swoje zalety – jakość, cena, materiały użyte do produkcji czy dopasowanie, które przemawiają za ich wyborem. Wycieraczki płaskie zazwyczaj są bardzo wydajne, dobrze zbierają wodę, nie piszczą, nie zostawiają smug i mają wydłużoną żywotność. Ich skuteczność zawdzięczamy mocnemu dociskowi i idealnemu dopasowaniu.

Pióra wy­cie­ra­czek o kla­sycz­nej kon­struk­cji należy wybierać kierując się po pro­stu ich dłu­go­ścią. Na opa­ko­wa­niu lub w opisie pro­duk­tu znaj­dzie­my listę mo­de­li aut, do któ­rych dana wycieraczka pasuje. Przy wy­bo­rze wy­cie­racz­ki pła­skiej po­zba­wio­nej ste­la­żu prze­gu­bo­we­go na­le­ży kie­ro­wać się za­le­ce­nia­mi pro­du­cen­ta, okre­śla­ją­cy­mi do ja­kich mo­de­li jest ona prze­zna­czo­na. Wy­cie­racz­ka pła­ska dzia­ła pra­wi­dło­wo tylko przy okre­ślo­nej krzy­wiź­nie szyby. Należy pamiętać, że ra­mio­na wy­cie­ra­czek płaskich charakteryzuje więk­sza siła do­ci­sku niż w przypadku modeli klasycznych.

Przy wyborze wycieraczek należy zwracać uwagę na materiał wykorzystany do ich produkcji. Sprawdźmy, czy wycieraczki zostały wykonane z odpornych materiałów np. z grafitu, który wpływa na trwałość i bardzo cichą, wydajną pracę. Najtańsze produkty wytwarzane są z kauczuku syntetycznego, a lepsze z naturalnego.

Przed wyborem nowych wycieraczek warto wiedzieć, że ich rozmiar ma duże znaczenie. Należy sprawdzić jakiej wielkości wycieraczki aktualnie posiadamy oraz jaki jest rodzaj uchwytu mocującego. Informacje te pomogą nam wybrać wycieraczki takie, jakie rekomenduje producent samochodu oraz te, które będą idealnie dopasowane do wielkości szyby i uchwytu montażowego. Warto także pamiętać, że nowe wycieraczki powinny idealnie przylegać do szyby. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że idealnie dopasowane wycieraczki nie absorbują uwagi kierowcy, gdyż są bezgłośne i płynnie poruszają się po szybie.

Jeżeli nasze auto wyposażone jest również w wycieraczkę tylnej szyby to nie zapominajmy o niej. Podobnie jak w przypadku przedniej szyby może być ona narażone na porysowania przez zużyte pióro wycieraczki – pamiętajmy o regularnej wymianie.

Jak samodzielnie wymienić wycieraczki?

Wymiany wycieraczek każdy kierowca może dokonać we własnym zakresie. Poniżej prezentujemy Wam filmik instruktażowy.

Jak dbać o wycieraczki zimą?

Zima to szczególny okres dla naszego samochodu. W trakcie zimy warto obchodzić się z wycieraczkami nieco delikatniej. Przed każdym uruchomieniem silnika sprawdźmy czy podczas przymrozku pióra wycieraczek nie przymarzły do szyby. Nie próbujmy „odczepiać” ich na siłę używając dźwigni włączania wycieraczek, może się to skończyć przepaleniem bezpiecznika lub uszkodzeniem piór wycieraczek. W celu ich „odczepienia” od szyby najlepiej użyć odmrażacza. Pamiętajmy również, aby zimą stosować wyłącznie zimowych płynów do spryskiwaczy. Ważne jest aby nie zapominać o każdorazowym przetarciu i wyczyszczeniu piór wycieraczek podczas mycia auta.

Teraz spokojnie możemy ruszać w drogę.

Powiązane kategorie towarowe:

Polecani producenci: