Zwrotnice osi, kół samochodowych

Układ kierowniczy w samochodzie ma jedno podstawowe zadanie - utrzymać zamierzony kierunek ruchu pojazdu. W tym celu musi zarówno utrzymywać kierunek, jak i reagować błyskawicznie na wszelkie korekty dokonywane za pomocą kierownicy. Zwrotnica osi koła to element składowy praktycznie każdego układu kierowniczego, który odpowiada za prawidłowe prowadzenie koła samochodu.

Zwrotnica koła w samochodzie

Zwrotnica samochodowa nie należy do najpopularniejszych części samochodowych i trudno jest znaleźć dokładne dokładnych informacje na jej temat. Na pewno zwrotnica pełni bardzo ważną funkcję i ma do wykonania kluczowe zadanie w samochodowym układzie kierowniczym.

Zwrotnica osi składa się z drążków, dźwigni oraz ramion, które są odpowiedzialne za przekazywanie ruchów przekładni kierowniczej do kół przedniej osi. W samochodach przednionapędowych niezależne dwa drążki kierownicze łączy się przegubami kulowymi z ramionami zwrotnic. Z kolei przeguby kulowe służą również jako łączenia drążków z końcówkami zębatki przekładni.

Zwrotnica przedniego koła jest więc zespołem dźwigni i drążków, regulujących pracę kół kierowanych i umożliwiających im toczenie się po łuku drogi bez poślizgu bocznego (po torze). Zwrotnica osi zapewnia prowadzeniu auta precyzję oraz wydajność. Występuje ona najczęściej z tzw. trapezowym mechanizmem zwrotniczym.

Typowe usterki zwrotnicy osi w samochodzie

Jeden z najczęściej rozpowszechnianych mitów dotyczących zwrotnic osi mówi, że nie podlegają one okresowej wymianie. Nic bardziej mylnego. Pomimo tego, że zwrotnice osi powstają z bardzo grubego i trwałego kawałka metalu, to ich usterki wcale nie należą do rzadkości. Do uszkodzenia zwrotnicy najczęściej dochodzi w wyniku stłuczki, uderzenia kołem w krawężnik lub najechania na dziurę w nawierzchni jezdni.

Zwrotnic osi kół przednich się nie naprawia ani też nie prostuje. Należy je wymienić, i to na elementy nowe. Nie wolno stosować zwrotnic z demontażu, ponieważ jest to niebezpieczne!

Zwrotnica samochodowa pracuje często w ekstremalnych warunkach. Osadzają się na niej liczne zanieczyszczenia drogowe, a także narażona jest na oddziaływanie wilgoci oraz soli drogowej w okresie zimowym. Dodatkowo użycie w samochodzie zwrotnicy osi wykonanej z kiepskiej jakości materiału będzie skutkować zazwyczaj szybkim pojawieniem się na niej korozji. Zardzewiała zwrotnica nie gwarantuje odpowiedniej wytrzymałości, co przekłada się na spadek bezpieczeństwa jazdy.

Popularni producenci zwrotnicy osi

  • Febi Bilstein
  • Meyle
  • Metzger
  • BTA
  • SWAG
  • Optimal
  • DT
  • Blue Print
  • Bugiad

Nowa zwrotnica przedniego koła dostępna w iParts.pl po najniższej rynkowej cenie! Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zwrotnica osi w przystępnej cenie od renomowanych producentów elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia teraz dostępna w iParts.pl. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, doskonałą relację ceny do jakości wszystkich dostępnych części oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zwrotnica osi A.B.S.
Zwrotnica osi VEMA
Zwrotnica osi FEBI BILSTEIN
Zwrotnica osi SWAG
Zwrotnica osi BIRTH
Zwrotnica osi BORG & BECK
Zwrotnica osi BTA

FAQ

Co to jest zwrotnica osi w samochodzie?

Zwrotnica jest jednym z podstawowych elementów układu zawieszenia. Jest ona odpowiedzialna za odpowiednie ustawienie kół samochodu, które jest wyznaczane przez układ zawieszenia oraz kierowniczy. W niektórych konstrukcjach zwrotnica jest również istotnym elementem układu hamulcowego. Bez wątpienia jest to jeden z ważniejszych elementów w całym pojeździe i warto odpowiednio zadbać o jej stan. Od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo na drodze.

Czy da się uszkodzić zwrotnicę osi?

Mimo tego, że zwrotnica osi jest elementem dużym, ciężkim i solidnym, to w niektórych przypadkach możliwe jest jej uszkodzenie. Najczęściej dochodzi do tego podczas mocnego uderzenia kołem w dziurę w jezdni lub krawężnik. Może się tak stać również podczas wypadku, kiedy inny pojazd uderza bezpośrednio w nasze koło. W takich przypadkach zwrotnica może się ugiąć lub pęknąć. Uszkodzona w ten sposób zwrotnica nie nadaje się już do ponownego użycia w żadnym samochodzie.

Ile kosztuje nowa zwrotnica osi do samochodu?

Ceny zakupu nowych zwrotnic do samochodu są zależne od kilku kwestii. Istotnym czynnikiem jest konstrukcja elementu. Mniejsze i proste w budowie zwrotnice będą oczywiście tańsze, od tych bardziej zaawansowanych. Koszt zakupu zależy również od modelu oraz wersji samochodu, do którego dedykowany jest dany produkt. Ważnym parametrem jest także producent samej części. W ofercie sklepu internetowego iParts.pl znajdziecie Państwo tysiące części w bardzo korzystnych cenach.

Kiedy należy wymienić zwrotnicę osi?

Zwrotnica osi kwalifikuje się do wymiany tylko wtedy, gdy dochodzi do jej uszkodzenia. Dzieje się tak najczęściej podczas wypadku lub najechania na dziurę w nawierzchni, ewentualnie przez uderzenie w krawężnik. Zwrotnica osi w wielu przypadkach jest elementem, który nie powinien podlegać żadnym naprawom. Nie jest to także element eksploatacyjny, więc nie musimy martwić się o jego okresowe wymiany. Warto jednak raz na jakiś czas dokładnie przeanalizować stan zwrotnic, które znajdują się w naszym samochodzie.

Czy można regenerować zwrotnicę w samochodzie?

Zasadniczo nie należy regenerować takich elementów jak zwrotnica samochodowa. Jest to bardzo istotny element układu zawieszenia, kierowniczego oraz hamulcowego. Element ten odpowiada więc za prawidłowe działanie kilku kluczowych układów. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie jego stanu, to warto wymienić część na nową. Są oczywiście przypadki, w których możliwa jest regeneracja poszczególnych elementów zwrotnicy, jednak są to sporadyczne przypadki, a większość usterek nie podlega naprawie.