Zwrotnice osi, kół samochodowych

Układ kierowniczy w samochodzie ma jedno podstawowe zadanie - utrzymać zamierzony kierunek ruchu pojazdu. W tym celu musi zarówno utrzymywać kierunek, jak i reagować błyskawicznie na wszelkie korekty dokonywane za pomocą kierownicy. Zwrotnica osi koła to element składowy praktycznie każdego układu kierowniczego, który odpowiada za prawidłowe prowadzenie koła samochodu.

Zwrotnica koła w samochodzie

Zwrotnica samochodowa nie należy do najpopularniejszych części samochodowych i trudno jest znaleźć dokładne dokładnych informacje na jej temat. Na pewno zwrotnica pełni bardzo ważną funkcję i ma do wykonania kluczowe zadanie w samochodowym układzie kierowniczym.

Zwrotnica osi składa się z drążków, dźwigni oraz ramion, które są odpowiedzialne za przekazywanie ruchów przekładni kierowniczej do kół przedniej osi. W samochodach przednionapędowych niezależne dwa drążki kierownicze łączy się przegubami kulowymi z ramionami zwrotnic. Z kolei przeguby kulowe służą również jako łączenia drążków z końcówkami zębatki przekładni.

Zwrotnica przedniego koła jest więc zespołem dźwigni i drążków, regulujących pracę kół kierowanych i umożliwiających im toczenie się po łuku drogi bez poślizgu bocznego (po torze). Zwrotnica osi zapewnia prowadzeniu auta precyzję oraz wydajność. Występuje ona najczęściej z tzw. trapezowym mechanizmem zwrotniczym.

Typowe usterki zwrotnicy osi w samochodzie

Jeden z najczęściej rozpowszechnianych mitów dotyczących zwrotnic osi mówi, że nie podlegają one okresowej wymianie. Nic bardziej mylnego. Pomimo tego, że zwrotnice osi powstają z bardzo grubego i trwałego kawałka metalu, to ich usterki wcale nie należą do rzadkości. Do uszkodzenia zwrotnicy najczęściej dochodzi w wyniku stłuczki, uderzenia kołem w krawężnik lub najechania na dziurę w nawierzchni jezdni.

Zwrotnic osi kół przednich się nie naprawia ani też nie prostuje. Należy je wymienić, i to na elementy nowe. Nie wolno stosować zwrotnic z demontażu, ponieważ jest to niebezpieczne!

Zwrotnica samochodowa pracuje często w ekstremalnych warunkach. Osadzają się na niej liczne zanieczyszczenia drogowe, a także narażona jest na oddziaływanie wilgoci oraz soli drogowej w okresie zimowym. Dodatkowo użycie w samochodzie zwrotnicy osi wykonanej z kiepskiej jakości materiału będzie skutkować zazwyczaj szybkim pojawieniem się na niej korozji. Zardzewiała zwrotnica nie gwarantuje odpowiedniej wytrzymałości, co przekłada się na spadek bezpieczeństwa jazdy.

Popularni producenci zwrotnicy osi

  • Febi Bilstein
  • Meyle
  • Metzger
  • BTA
  • SWAG
  • Optimal
  • DT
  • Blue Print
  • Bugiad

Nowa zwrotnica przedniego koła dostępna w iParts.pl po najniższej rynkowej cenie! Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zwrotnica osi w przystępnej cenie od renomowanych producentów elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia teraz dostępna w iParts.pl. Zapewniamy profesjonalną pomoc techniczną, doskonałą relację ceny do jakości wszystkich dostępnych części oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zwrotnica osi A.B.S.
Zwrotnica osi VEMA
Zwrotnica osi FEBI BILSTEIN
Zwrotnica osi SWAG
Zwrotnica osi BIRTH
Zwrotnica osi BORG & BECK
Zwrotnica osi Oyodo
Zwrotnica osi SASIC