Tanie piasty koła w iParts.pl!

Piasta koła

Piasta koła w samochodzie to jeden z podstawowych elementów konstrukcji koła. Bez piasty żadne auto nie ruszy nawet z miejsca, ponieważ to ona łączy koło z całą konstrukcją pojazdu. Jakiekolwiek uszkodzenie lub awaria piasty może okazać się bardzo niebezpieczna, dlatego też dbanie o odpowiedni stan techniczny tego elementu jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W iParts.pl masz do dyspozycji produkty znanych producentów do wszystkich marek i modeli aut, a wśród nich znakomite piasty koła w najniższej rynkowej cenie.

Piasta koła w samochodzie

Piasta to najczęściej element koła napędowego, przekładniowego lub innego podzespołu zamontowanego na wale albo na osi. W piastach zakładane są zazwyczaj łożyska w przypadku połączeń ruchomych, jednak mogą być to również m.in. połączenia wpustowe, wielowpustowe, klinowe czy też wciskowe. We współczesnych samochodach najczęściej znajdują się piasty z łożyskami, będące podstawowymi elementami ich układu jezdnego. Łożyska i piasta koła pozwalają na obracanie się koła na nieruchomych osiach zawieszenia. W dzisiejszych samochodach łożyska i piasty kół można podzielić na dwa podstawowe rodzaje pod względem konstrukcji. Piasty najczęściej stosuje się jako elementy nakładane na nieruchomą oś koła z gwintem, które dokręca się za pomocą nakrętki centralnej. Elementem nieruchomym w takim przypadku jest wewnętrzna bieżnia łożyska, natomiast ruchomym zewnętrzna, na której oparta jest piasta. Podobnie jest w konstrukcji, gdzie łożysko koła jest zintegrowane z bębnem hamulcowym. W przypadku hamulców tarczowych łożysko znajduje się w obudowie, gdzie bieżnia zewnętrzna jest elementem nieruchomym, a w bieżni wewnętrznej znajduje się oś piasty, do której montowane są koła.

Sposób działania piasty koła

Piasta koła to część koła napędowego, powiązana z przegubem i wahaczem. Jej zadaniem jest łączenie z kołem i obracanie, bowiem piasta jest osadzona na osi poprzez łożysko. W niektórych samochodach piasta jest zespolona z łożyskiem i z tarczą lub bębnem hamulcowym. Obecnie na rynku są dostępne trzy generacje łożysk. Pierwsza to kompaktowe łożyska wymienne, składające się z dwóch łożysk zamkniętych w jednej obudowie. Druga generacja to moduły składające się z łożyska i piasty koła, które są nierozbieralne, a więc należy je wymieniać w całości. Trzecia generacja to również całe moduły, składające się z łożyska, piasty, kołnierza do mocowania tarczy hamulcowej, koła oraz zwrotnicy. Często są również wyposażone w czujniki prędkości obrotowej wspomagające pracę systemów ABS i ESP.

Typowe usterki piasty koła w samochodzie

Piasta koła to część, która ma bardzo duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia pojazdu, dlatego też eksperci zalecają, aby wykorzystywać piasty koła tylko i wyłącznie znanych i cenionych producentów. Piasta koła w samochodzie powinna być wymieniona w momencie awarii łożyska. Gdy wymaga ona serwisu pojawia się najczęściej zbyt głośna piasty w czasie jazdy, a także odczuwalne są duże luzy podczas jazdy. Piasty kół oraz łożyska należy wymieniać parami na jednej osi.

Popularni producenci piast kół

 • SKF
 • Japanparts
 • Febi Bilstein
 • GSP
 • BTA
 • Mapco
 • Meyle
 • FAG
 • Ridex
 • SWAG
 • Kamoka

Wysokiej jakości i zarazem tania piasta koła tylko w iParts.pl! Wybierz markę swojego samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową i wybieraj z listy dostępnych części specjalnie wyszukanych dla Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

W iParts.pl posiadamy pełną ofertę piast koła, w której znajdziesz produkty do praktycznie każdej marki samochodu. Oferujemy piasty kół najlepszych światowych producentów. Wszystkie oferowane przez nas części są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).