Tanie tuleje wahacza w iParts.pl

tuleja wahaczaWahacze, łączniki, stabilizatory czy amortyzatory to elementy zawieszenia, które są poddawane bardzo dużym obciążeniom oraz narażone na ciągłe uszkodzenia mechaniczne podczas jazdy. Jednak to tuleje wahaczy są pierwszymi elementami najszybciej zużywającymi się w zawieszeniu auta. Warto więc mieć w swoim przydomowym warsztacie tego rodzaju zapasowe części. W iParts.pl znajdziesz tuleje wahaczy do wszystkich modeli samochodów, pochodzące od renomowanych producentów, które gwarantują bezproblemową eksploatację przez długi czas.

Tuleja wahacza w samochodzie

Tuleje wahaczy, nazywane również silentblockami lub tulejami metalowo-gumowymi, to część wahacza, które stosuje się aby wytłumić drgania przenoszone z nawierzchni, po której porusza się samochód. Tuleje wahacza składają się z pojedynczych odcinków rur o różnych średnicach, umieszczonych osiowo jedna w drugiej i przedzielonych warstwą gumy lub innego materiału o zbliżonej specyfikacji. Spotyka się tuleje wykonane z niemal każdego materiału stosowanego w budowie maszyn, w zależności od przeznaczenia tulei, jednak w motoryzacji najbardziej rozpowszechnione są tuleje metalowo-gumowe.

Sposób działania tulei wahacza

Tuleja wahacza w samochodzie to jeden z najmniejszych elementów całego układu jezdnego, a mimo to odgrywa on ogromną rolę dla bezpieczeństwa oraz prawidłowej trakcji auta. Tuleja wahacza tylnego czy przedniego pełni tę samą rolę, a mianowicie umożliwia prawidłową pracę wahaczy oraz łączników, a także zapewnia odpowiednie osadzenie najważniejszych elementów zawieszenia w konstrukcji samochodu. Podstawowym zadaniem tulei wahacza jest tłumienie nawet najmniejszych wstrząsów pojawiających się podczas pracy układu jezdnego w czasie jazdy. Zmniejszają one również naprężenia w elementach składowych zawieszenia.

Typowe usterki tulei wahaczy w samochodzie

Tuleja wahacza w samochodzie to pierwszy po oponie tłumik nierówności nawierzchni i jest to element ulegający stosunkowo najszybszemu zużyciu w zawieszeniu. Z każdym przejechanym kilometrem guma tulei traci swoje właściwości, stając się coraz twardsza i bardziej krucha. Co ważne, najbardziej narażona na zużycie jest tuleja wahacza przedniego oraz tylnego znajdujące się po prawej stronie samochodu, ponieważ muszą one zmagać się np. z licznymi studzienkami kanalizacyjnymi czy też krawężnikami. O tym, że tuleje są już wyeksploatowane świadczy zazwyczaj charakterystyczne pukanie w zawieszeniu oraz pogarszająca się precyzja kierowania pojazdem. Nawet najmniejszy luz na tulei wahacza jest zarówno słyszalny, jak i odczuwalny. Należy pamiętać, aby tuleje wahaczy wymieniać parami, ponieważ w przypadku zużycia tego elementu z jednej strony jest niemal pewne, że niebawem również tuleja z drogiej strony będzie wymagała wymiany.

Popularni producenci tulei wahacza

 • Japanparts
 • Febi Bilstein
 • Lemforder
 • A.B.S.
 • Meyle
 • TRW
 • Yamato
 • SWAG
 • Fortune Line
 • Ashika
 • Ruville

Wysokiej jakości i zarazem tania tuleja wahacza to jedna z ofert w naszym szerokim asortymencie. U nas znajdziesz tuleje wahacza do najróżniejszych typów samochodów. Wystarczy, że wybierzesz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podasz model oraz rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego samochodu. Po chwili otrzymasz pełną listę dostępnych elementów dedykowanych specjalnie do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie tuleje wahacza, dostępne w sklepie iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania producentami. Zapewniamy najwyższą jakość wszystkich produktów, profesjonalną pomoc techniczną naszych doradców, szybką realizację zamówienia oraz najniższe ceny rynkowe.

Najpopularniejsi producenci

Tuleje wahacza TEDGUM
Tuleje wahacza GSP
Tuleje wahacza BGA
Tuleje wahacza FEBEST
Tuleje wahacza DYS
Tuleje wahacza TEKNOROT
Tuleje wahacza STELLOX
Tuleje wahacza SIDEM
Tuleje wahacza AKRON-MALÒ

FAQ

Jak wymienić tuleje wahacza? Czy dam radę zrobić to samemu?

Tak, jednak będzie to od nas wymagało nieco umiejętności oraz odpowiedniego urządzenia. Musimy się zaopatrzyć w zestaw pozwalający na wyciskanie oraz wprasowanie tulei to naszego wahacza. Mechanicy posiadają specjalistyczne prasy do tego celu ponieważ tej operacji nie da się wykonać ręcznie.

Więcej: Jak wymienić tuleje wahacza przedniego?

Jak rozpoznać zużycie tulei wahacza?

Zużycie tulei wahacza można poznać po charakterystycznym stuku, wywołanym najechaniem na nierówność drogi. Jest to dźwięk dość głośny, połączony z pogorszeniem się prowadzenia naszego samochodu. Z czasem oba te odczucia się pogłębiają, a dźwięk powstaje na coraz mniejszych nierównościach podłoża.

Więcej: Jak wymienić tylną tuleję przedniego wahacza? Po czym rozpoznać, że czas jej pracy dobiegł końca?

Co wpływa na żywotność tulei wahacza w samochodzie?

Z pewnością wpływ na to ma stan nawierzchni, po których się poruszamy. Jazda po nierównościach wywołuje liczne drgania, które powodują przedwczesne zużycie się tulei wahaczy oraz wielu innych elementów zawieszenia. Oprócz tego tuleje wahacza możemy uszkodzić podczas wjazdu na krawężnik.

Jakie tuleje wahacza zamontować w swoim samochodzie?

Obecnie kierowcy mają do wyboru tuleje gumowe lub poliuretanowe. Te drugie z pewnością są znacznie bardziej wytrzymałe, natomiast ograniczają komfort jazdy ponieważ sprawiają, że zawieszenie staje się o wiele bardziej sztywne.

Czy wymiana gumowych tulei wahacza na poliuretanowe ma sens?

Poliuretanowe tuleje zapewniają nam większą trwałość użytkowania, ale jednocześnie wpływają na komfort jazdy. Jeśli lubimy twarde zawieszenie, które dostarcza nam sportowych wrażeń, ale mocno ogranicza komfort jazdy po nierównościach to tuleje poliuretanowe z pewnością będą bardzo dobrym rozwiązaniem.

Ile kosztują tuleje wahacza?

Ceny tulei wahacza mieszczą się w zakresie od kilkunastu do 250 zł. Zależą one od producenta, materiału z jakiego zostały wykonane oraz samochodu, do którego są dostosowane. W naszej ofercie znajdziecie produkty z różnych półek cenowych.