Tanie łożyska koła w iParts.pl

Łożysko koła

Pierwsze łożyska zostały opracowane pod koniec XIX wieku. Dziś łożysko koła wykorzystywane jest nie tylko w motoryzacji, ale również w różnych pojazdach innego typu. To głównie dzięki niemu koła w samochodzie mogą się swobodnie obracać na nieruchomych osiach zawieszenia. Jazda ze zużytym łożyskiem może być niebezpieczna, dlatego też należy systematycznie serwisować i wymieniać zużyte elementy na nowe. W iParts.pl oferujemy pełną gamę łożysk koła do wszystkich modeli samochodów. Zapewniamy wyłącznie części pochodzące od najlepszych producentów, co gwarantuje długą żywotność i bezpieczeństwo użytkowania naszych produktów.

Łożysko koła w samochodzie

Zgodnie z definicją, łożysko to cześć urządzenia technicznego podtrzymująca (łożyskująca) inną jego część (łożyskowaną) w sposób umożliwiający jej względny ruch obrotowy. Łożysko koła w samochodzie stanowi główny element jego układu zawieszenia. Obecnie łożyska kół można podzielić na trzy podstawowe generacje. Pierwsza z nich to kompaktowe łożyska wymienne, zbudowane z dwóch łożysk zamkniętych w szczelnej obudowie. Ten zespół łożysk kół posiada smar fabryczny oraz ustawienie napięcie wstępnego. Jest to najczęściej para łożysk kulkowych lub stożkowych. Druga generacja stanowi moduł łożyska z piastą, który nie jest rozbieralny, a więc należy go wymieniać w całości. W tym przypadku również występuje fabryczne smarowanie oraz określone przez producenta napięcie wstępne. Takie rozwiązanie jest stosowane głównie w Volkswagenach oraz Fordach. Trzecia generacja łożyska to także moduł posiadający dodatkowo kołnierze do mocowania tarczy hamulcowej, koła oraz zwrotnicy. Łożyska kół tej generacji są wyposażone bardzo często w czytniki prędkości obrotowej wspomagające prace systemów ABS i ESP. Ich dużą zaletą jest łatwość montażu.

Sposób działania łożyska koła

Łożysko koła przedniego jak i tylnego wraz z piastą to elementy, które umożliwiają łączenie koła z konstrukcją samochodu. To również one umożliwiają obracanie się kół na nieruchomych osiach zawieszenia, a także pomagają zmniejszyć tarcie. Łożyska kół pełnią dwie kluczowe funkcje – przenoszą ruch, a więc podtrzymują i prowadzą elementy, które obracają się względem siebie, a także przenoszą siły powstające podczas jazdy.

Typowe usterki łożyska koła w samochodzie

Łożysko koła to część, której główną funkcją jest redukowanie oporów toczenia auta. Z racji swojej funkcji, naturalne zużycie łożyska koła jest nieuchronne. Poza tym, element ten narażony jest na takie czynniki, jak np. wnikanie wody powodującej korozję, która może doprowadzić nawet do zablokowania się łożyska, a w rezultacie i zablokowania koła. Łożysko koła może również zostać pozbawione smarowania. Dzieje się tak na skutek wytopienia smaru, co jest wynikiem przegrzewania hamulca, najczęściej tarczy hamulcowej. Przyczyną problemów z łożyskiem może być również jego nieprawidłowy montaż.

Wśród najczęściej spotykanych symptomów zużycia łożyska koła wymieniamy głośną pracę łożyskowania (specyficzne „wycie”), odgłosy tarcia metalicznego, stuki i szum dochodzący z okolic piasty. W skrajnych przypadkach, mogą to być nawet wyczuwalne wibracje kół i drgania kierownicy. Warto zatem zadbać o to, aby łożyska koła w naszym samochodzie były w pełni sprawne, bowiem element ten ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Popularni producenci łożyska koła

  • SKF
  • FAG
  • Febi Bilstein
  • Optimal
  • GSP
  • BTA
  • Lemforder
  • Meyle
  • Ruville

iParts.pl to sklep, w którym znajdziesz tanie łożysko koła do każdego auta. W celu wybrania odpowiednich łożysk koła do Twojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu wersję silnikową. Po chwili otrzymasz pełną listę dostępnych elementów w najniższej cenie rynkowej.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie łożyska kół dostępne w iParts.pl są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy profesjonalne wsparcie techniczne, doskonałą jakość wykonania wszystkich elementów oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Łożysko koła ROTINGER
Łożysko koła OPTIMAL
Łożysko koła MAXGEAR
Łożysko koła NK
Łożysko koła A.B.S.
Łożysko koła TRISCAN
Łożysko koła JAPANPARTS
Łożysko koła JAPKO
Łożysko koła ASHIKA

FAQ

Szum ze strony koła podczas jazdy – jaki jest powód?

Powodem może być zużyte łożysko koła. Jeśli szum jest jednostajny i zmienia się tylko pod wpływem prędkości, a przy wolnej jeździe praktycznie zanika, to możemy być prawie pewni, że jest to objaw zużycia łożyska w kole.

Jak wymienić łożysko koła?

Procedura ta zależna jest od rodzaju rozwiązania, które zostało wykorzystane w naszym samochodzie. Przeważnie sprowadza się ona do rozebrania hamulca oraz rozpięcia części zawieszenia, a także zdjęcia piasty koła. Często zdarza się również, że jest to integralny element zwrotnicy.

Więcej: Jak wymienić łożysko koła przedniego? Kiedy możemy to zrobić samodzielnie, a kiedy warto udać się z tym do mechanika?

Jakie są objawy zużycia łożyska koła?

Zużyte łożysko koła wydaje z siebie charakterystyczne dźwięki. Przeważnie jest to jednostajny szum lub metaliczny pogłos podczas jazdy, który zmienia się wraz z prędkością. Najlepiej diagnozować tę usterkę podczas jazdy, a kiedy się ona pojawi – postarajmy się jak najszybciej ją usunąć.

Więcej: Łożysko koła samochodowego. Jak rozpoznać, że przyszedł czas na jego wymianę?

Jaka może być przyczyna uszkodzenia łożyska koła?

Wszelkie uszkodzenia łożysk kół w samochodach powstają w wyniku użytkowania ich w sytuacji, w której zaczynamy je słyszeć. Jeśli przez dłuższy czas jeździmy bez wymiany zużytego łożyska może dojść do jego całkowitego zniszczenia oraz powstania przykrych skutków tej sytuacji.

Więcej: Jakie są najczęstsze oznaki oraz przyczyny zużycia łożyska koła?

Jakie są rodzaje łożysk samochodowych?

Do podstawowych rodzajów łożysk tocznych montowanych w samochodach należą łożyska kulkowe, wałeczkowe, igiełkowe, stożkowe oraz baryłkowe. Największą popularnością cieszą się łożyska kulkowe oraz stożkowe i właśnie te są najczęściej wykorzystywane do konstrukcji samochodów.

Jaka jest cena łożyska koła?

W sklepie dostępne są różne rodzaje łożysk przeznaczonych dla większości samochodów, które możemy spotkać na naszych ulicach. Jako klient możesz wybierać wśród wielu znanych i renomowanych producentów. Łożysko koła kosztuje od 50 do 460 zł.