Tanie sworznie wahacza w iParts.pl

sworzeń wahacza

Sworzeń wahacza to istotny element układu zawieszenia umożliwiający prawidłowe skręcanie kół. Odpowiada on również za właściwe prowadzenie kół w odpowiedniej pozycji przez wahacze. Nie będzie wielką niespodzianką fakt, że sworznie wahaczy ulegają z czasem naturalnemu zużyciu, a zlekceważenie tego faktu może być niezwykle niebezpieczne. iParts.pl to jeden z największych w Polsce sklepów internetowych, w ofercie którego znajduje się ponad 2 000 000 części do wszystkich współczesnych samochodów. Wśród nich znajdziesz również najwyższej jakości sworznie wahacza znanych i renomowanych producentów.

Sworzeń wahacza w samochodzie

Sworzeń wahacza to bardzo ważny element układu zawieszenia we współczesnych samochodach. Stanowi on główną część, mocującą zwrotnicę do wahacza. Sworzeń wahacza samochodowego skręca się oraz porusza wraz z zwrotnicą, jest elementem amortyzującym i stabilizującym te komponenty. Sworzeń wahacza najczęściej jest nitowany do wahacza. Te elementy, bez sprzecznie, odpowiadają za bezpieczną jazdę oraz minimalizują ryzyko występowania niepożądanych zachowań kół zarówno podczas jazdy w linii prostej, jak i w czasie pokonywania zakrętów.

Sposób działania sworzni wahacza

Sworzeń wahacza samochodowego to konstrukcja, która odpowiada za prawidłowe skręcanie kół i ich właściwą trakcję. Sworzeń wahacza to także element odpowiedzialny za skuteczną amortyzację samochodu i jego stabilizowanie podczas jazdy. Mówiąc w skrócie, pozwala on kierowcy jechać autem w wybranym przez siebie kierunku. Tylny sworzeń wahacza górnego i dolnego ma zazwyczaj prostszą budowę niż wahacz przedni. Jego konstrukcja jest jedną z najbardziej trwałych w całym samochodzie. Są to najczęściej elementy twarde, wykonane jednolicie. W bardzie zaawansowanych układach zawieszenia stosowany jest również wahacz poprzeczny.

Typowe usterki sworzni wahaczy w samochodzie

Zarówno sworzeń wahacza, jak i cały układ zawieszenia jest bardzo obciążony podczas jazdy i wykonuje niezwykle intensywną pracę. Z tego też powodu wymaga on co jakich czas wymiany na nowy lub odpowiednio zregenerowany. Należy pamiętać, że uszkodzenie sworzni wahacza jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ każda usterka tego elementu może spowodować sytuację, w której koło jedzie w swoją stronę bez żadnej kontroli. Objawem awarii jest charakterystyczne pukanie – tego typu symptomy należy jak najszybciej sprawdzić, ponieważ może to prowadzić do ciężkiego wypadku. Sworzeń wahacza samochodowego należy również wymienić, gdy odczuwalne jest znaczne pogorszenie jakości prowadzenia oraz trudności w utrzymaniu prawidłowego toru jazdy. W trosce o sprawną i długotrwałą eksploatację, większość fachowców zaleca wybieranie wyłącznie sworzni wahacza o wysokiej jakości wykonania, pochodzące od renomowanych producentów tego typu asortymentu samochodowego.

Popularni producenci sworzni wahacza

 • A.B.S.
 • Febi Bilstein
 • Mapco
 • TRW
 • Ridex
 • SWAG
 • Vaico
 • Mayle
 • Yamato
 • Ruville
 • Fortune Line

Jeśli interesuje Cię tani sworzeń wahacza, który jednocześnie zapewni wysoką jakość oraz trwałość eksploatacyjną, to u nas znajdziesz to, czego szukasz. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a także wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie odpowiednie części do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie sworznie wahacza, dostępne w sklepie iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Z naszej strony zapewniamy wysoką jakość wszystkich dostępnych części, profesjonalną pomoc techniczną oraz szybkość realizacji zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Sworzeń wahacza DYS
Sworzeń wahacza STELLOX
Sworzeń wahacza OCAP
Sworzeń wahacza MOOG
Sworzeń wahacza BORG & BECK
Sworzeń wahacza CTR
Sworzeń wahacza A.B.S.
Sworzeń wahacza GSP
Sworzeń wahacza QUINTON HAZELL

FAQ

Typowe usterki sworznia wahacza w samochodzie

Sworzeń podczas swojej pracy jest w ciągłym ruchu. Nie jest to wielki zakres, jednak jest mocno narażony na rozciąganie i ściskanie. Z czasem sworzeń może ulec zużyciu, element gumowy zaczyna pękać i tworzy się luz, który powoduje stukanie podczas jazdy po nierównościach.

Jak wymienić sworzeń wahacza w samochodzie?

Na początek należy zdjąć koło, a następnie odkręcić nakrętkę sworznia. Po wyjęciu go ze zwrotnicy należy usunąć go z wahacza i przystąpić do montażu nowego elementu. Pamiętajmy zawsze by miejsce po starej części dokładnie wyczyścić i przygotować na montaż nowego elementu.

Więcej: Jak wymienić sworzeń wahacza?

Jakie są objawy uszkodzenia sworznia wahacza?

Podstawowym objawem uszkodzenia sworznia wahacza jest głośne stukanie podczas jazdy po nierównościach. Z czasem się ono nasila, a zignorowanie tego objawu może doprowadzić do wybicia sworznia podczas jazdy, co z kolei doprowadzi do rozpięcia się wahacza ze zwrotnicą i wysunięcia koła.

Kiedy wymienić sworzeń wahacza na nowy?

Sworzeń wahacza należy wymienić jak najszybciej po zdiagnozowaniu jego usterki. Jest to ważny w konstrukcji zawieszenia element, który przy całkowitym jego zniszczeniu może doprowadzić do ogromnych szkód, a nawet wypadnięcia całego koła wraz z wahaczem.

Wymienić sworzeń, czy cały wahacz?

To jest indywidualna sprawa. Po wyjęciu sworznia musimy ocenić stan całego wahacza. Jeśli widzimy że cały wahacz wkrótce będzie do wymiany, jego tuleje również są wyrobione, to wtedy warto kupić kompletny wahacz i wymianę zrealizować od razu.

Ile kosztuje sworzeń wahacza?

Ceny sworzni wahaczy mieszczą się w zakresie od 10 do 100 zł. W naszym sklepie możesz znaleźć szeroki wybór sworzni pochodzących od wielu renomowanych producentów, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania i będą idealnie pasowały do Twojego samochodu.