Tanie sprężyny zawieszenia w iParts.pl

Sprężyny zawieszenia

To dzięki nim podczas jazdy nie odczuwamy większości nierówności nawierzchni, po których toczą się koła samochodu. Sprężyny zawieszenia to strażnicy komfortu podróżowania i bariera ochronna przed dostawaniem się do kabiny auta wszelkiego rodzaju negatywnych wstrząsów. Z uwagi na duże obciążenia i ryzyko uszkodzeń mechanicznych sprężyny zawieszenia samochodowego mają tendencję do częstych awarii. W iParts.pl przygotowaliśmy szeroką ofertę tego rodzaju asortymentu dla praktycznie każdego modelu współczesnego auta. Zapraszamy po najlepszej jakości sprężyny zawieszenia w najniższych rynkowych cenach.

Sprężyny zawieszenia w samochodzie

Niekwestionowanym atutem sprężyn zawieszenia jest ich kompaktowa budowa oraz prosta konstrukcja układu zawieszenia opartego na tym rozwiązaniu. Bez sprężyn śrubowych powszechne zastosowanie kolumn MacPhersona byłoby niemożliwe, a sport motorowy nie byłby tym, czym jest teraz. Sprężyny zawieszenia samochodowego doskonale sprawdzają się również w ekstremalnym off-roadzie, w którym deklasują przestarzałe już rozwiązania wykorzystywane w resorach piórowych. Sprężyna zawieszenia to prosta konstrukcja bez żadnych mechanizmów wewnętrznych. Jest ona zbudowana ze zwijanego na gorąco drutu, który finalnie jest poddawany obróbce cieplnej. Odpowiednia charakterystyka zawieszenia zależy w głównej mierze od parametrów samego drutu sprężyny, ilości zwojów, ich zagęszczenia oraz długości całego elementu.

Sposób działania sprężyny zawieszenia

Sprężyny zawieszenia są jednymi z najważniejszych części w układzie zawieszenia. Odpowiadają one za utrzymanie masy auta i tłumienie drgań wynikających z jazdy po nierównościach. Dzięki sprawnym i dobrze funkcjonującym sprężynom zawieszenia, zachowujemy żywotność pozostałych komponentów układu zawieszenia, takich jak amortyzatory, opony czy wahacze. Zarówno sprężyny przedniego zawieszenia, jak i tylnego są tak naprawdę elementami magazynującymi energię generowaną podczas jazdy samochodem. W momencie, gdy koło auta najeżdża na nierówność lub inną przeszkodę drogową, zwoje sprężyny ulegają ściśnięciu, a więc doprowadzona została energia. Następnie ta energia zostaje oddana na nadwozie w momencie samoczynnego powrotu sprężyny do poprzedniego kształtu. Za zminimalizowanie całej siły odpowiada amortyzator.

Typowe usterki sprężyny zawieszenia w samochodzie

W trosce o bezpieczeństwo i idealną przyczepność kół do nawierzchni, zalecane jest regularne serwisowanie sprężyn i wymianę, jeśli ich stan tego wymaga. Tym samym, zapewnimy naszemu samochodowi dobrą jakość prowadzenia, poprawną geometrię zawieszenia i właściwą wysokość pojazdu względem podłoża. Należy pamiętać, że sprężyny zawieszenia zawsze powinno wymieniać się parami (na jedną oś).

Sprężyny zawieszenia samochodowego są elementami najczęściej atakowanymi przez korozję. Na ich żywotność ma wpływ również zbytnie przeładowywanie auta, długotrwała jazda po nierównościach, a także pozostawienie w samochodzie w czasie postoju dużego ciężaru. Zazwyczaj jednak sprężyny zawieszenia tracą stopniowo swoje właściwości, co przekłada się na powolne obniżenie zawieszenia, a podczas jazdy odczuwalne jest coraz miększe i mniej sprężyste zawieszenie. Najczęściej psują się w pierwszej kolejności sprężyny zawieszenia tylnego, co jest efektem zbytniego obciążania bagażnika. Sprężyny mają również tendencję do pękania przeważnie na skutek długotrwałego użytkowania samochodu w trudnych warunkach terenowych.

Popularni producenci sprężyn zawieszenia

 • KYB
 • Sachs
 • Febi Bilstein
 • Lesjofors
 • Monroe
 • TRW
 • Magnum Technology
 • Eibach
 • Bilstein
 • Ruville
 • Spidan
 • Westfalia

Jeśli interesują Cię tanie sprężyny zawieszenia, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model, rocznik oraz wersję silnikową swojego samochodu. Po chwili otrzymasz pełen wykaz dostępnych części dedykowanych specjalnie do Twojego auta.

Powiązane kategorie produktowe

W iParts.pl znajdziesz pełną ofertę sprężyn zawieszenia do wszystkich marek samochodów. Posiadamy tylko i wyłącznie produkty najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Wszystkie sprężyny zawieszenia samochodowego są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Produkty od iParts.pl to doskonała relacja jakości do ceny.

Najpopularniejsi producenci

Sprężyny zawieszenia LESJÖFORS
Sprężyny zawieszenia KILEN
Sprężyny zawieszenia SUPLEX
Sprężyny zawieszenia SPIDAN
Sprężyny zawieszenia IPSA
Sprężyny zawieszenia EIBACH
Sprężyny zawieszenia SACHS
Sprężyny zawieszenia QUINTON HAZELL
Sprężyny zawieszenia TRISCAN

FAQ

Jak dobrać sprężyny zawieszenia do swojego samochodu?

Najskuteczniejsze i najpewniejsze będzie dobranie sprężyn po numerze VIN pojazdu lub po numerze części. Dodatkowo każda sprężyna posiada kolorowe kropki, które są oznaczeniem jej twardości oraz sztywności. Warto więc dopasować część zamienną, o takiej samej charakterystyce co ta, która została zamontowana jako oryginalna.

Kiedy wymienić sprężyny na nowe?

Jeśli chcemy szczegółowo sprawdzić stan sprężyn w naszym samochodzie, to najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na stację diagnostyczną i zweryfikowanie tego przy użyciu specjalnych, dedykowanych do tego celu urządzeń.

Typowe usterki sprężyn zawieszenia

Do elementów naszego zawieszenia, które musimy okresowo wymieniać z pewnością należą wszelkie tuleje, amortyzatory, a także sprężyny. Te ostatnie jeśli nie zostaną wymienione na czas, mogą pęknąć i uszkodzić amortyzator, a przy okazji skutecznie unieruchomić nasz pojazd. Warto więc zadbać o stan naszego zawieszenia i wymieniać jego części w terminie.

Czy mogę kupić krótsze sprężyny do swojego samochodu?

Tak, ale tylko wtedy jeśli jest to dedykowany do naszego samochodu zamiennik. Decydując się na zakup sprężyn obniżających do naszego samochodu musimy mieć również świadomość tego, że jeśli nasz amortyzator nie będzie miał odpowiedniego zakresu skoku, to przy zastosowaniu innych sprężyn możemy go w krótkim czasie zniszczyć.

Co wpływa na żywotność sprężyn w samochodzie?

Z pewnością jednym z podstawowych czynników jest jakość dróg po których się poruszamy. Jeśli często pokonujemy dziurawe, a przy tym twarde nawierzchnie to żywotność naszych sprężyn z pewnością ulegnie pogorszeniu. Podobnie jest w wypadku, gdy nasz samochód przewozi większe towary lub jest mocno obciążony.

Ile kosztują sprężyny zawieszenia?

Sklep internetowy oferuje szeroki wybór elementów zawieszenia przeznaczonych do wielu popularnych modeli samochodów, które można spotkać na naszych drogach. Ceny sprężyn zawieszenia wahają się od 50 do 250 zł.