Przełącznik układu klimatyzacji

We współczesnych samochodach zarówno osobowych, jak i dostawczych montowane są coraz bardziej zaawansowane systemy klimatyzacji. Obecnie nawet samochody z segmentu C wyposaża się już w dwustrefowe układy klimatyzacji, a luksusowe limuzyny w standardzie otrzymują czterostrefowe warianty chłodzenia i ogrzewania. Tak skomplikowane układy klimatyzacji muszą posiadać odpowiednie systemy sterujące, umożliwiające szybką  i intuicyjną zmianę trybu pracy klimatyzacji.

Presostat w klimatyzacji samochodowej

Najnowsze układy klimatyzacji są w dużej części zautomatyzowane, a ich elektroniczny układ sterowania składa się przeważnie z kilku sterowników, czujników oraz komputera centralnego. Jednak w każdym panelu sterującym stosuje się nadal standardowy, manualny przełącznik klimatyzacji, za pomocą którego można sprawnie zmienić tryb pracy układu. Każdy system posiada również przełącznik ciśnieniowy klimatyzacji, nazywany także presostatem. Jest to czujnik, którego głównym zadaniem jest załączanie oraz rozłączanie sprężarki oraz wentylatora klimatyzacji samochodowej. W momencie wykrycia w systemie zbyt niskiego ciśnienia przełącznik układu klimatyzacji w postaci presostatu włącza styki wyjściowe i w efekcie dochodzi do włączenia się sprężarki, która ma przywrócić odpowiednie ciśnienie w układzie. Dzięki przełącznikowi ciśnieniowemu możliwa jest prawidłowa, wydajna i bezawaryjna praca systemu klimatyzacji w samochodzie.

Uszkodzony przełącznik

O tym, że przełącznik ciśnieniowy klimatyzacji jest uszkodzony i konieczna jest jego wymiana, informuje nas sam system klimatyzacji poprzez niestabilną pracę, samodzielne wyłączanie sprężarki czy też poprzez niezałączanie kompresora lub wentylatora. Wówczas niezbędna jest wizyta w serwisie samochodowym zajmującym się naprawą systemów klimatyzacji.

Sklep internetowy iParts.pl oferuje bogatą gamę przełączników układu klimatyzacji i sterowników pasujących do większości systemów klimatyzacji montowanych we współczesnych samochodach. Części posiadają gwarancję najwyższej jakości oraz spełniają wszelkie europejskie oraz międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa.

Najlepsze elementy klimatyzacji samochodowej tylko w iParts.pl!

Najpopularniejsi producenci

Przełącznik klimatyzacji AKS DASIS
Przełącznik klimatyzacji SIDAT
Przełącznik klimatyzacji DENSO
Przełącznik klimatyzacji FRIGAIR
Przełącznik klimatyzacji CTR
Przełącznik klimatyzacji DELPHI
Przełącznik klimatyzacji MEAT & DORIA
Przełącznik klimatyzacji HOFFER
Przełącznik klimatyzacji NPS