Zestaw naprawczy klimatyzacji samochodowej

Serwisowanie systemu klimatyzacji wymaga posiadania odpowiednich umiejętności, wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Jazda z niesprawnym układem klimatyzacji powoduje nie tylko dyskomfort podczas jazdy, ale również może doprowadzić do kosztownych awarii. Warto więc jak najszybciej rozwiązać w tym zakresie zaistniały problem, np. wykorzystując zestaw naprawczy klimatyzacji samochodowej.

Klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja samochodowa to stosunkowo prosty system o mało skomplikowanym działaniu. Przypomina ona swoją budową układ chłodzenia silnika oraz ogrzewania kabiny samochodowej. Kluczowym elementem odróżniającym klimatyzację samochodową od tych systemów jest kompresor, który odpowiada za sprężanie czynnika roboczego. Podstawowymi elementami klimatyzacji samochodowej są: sprężarka, sprzęgło sprężarki, skraplacz, osuszacz, termiczny zawór rozprężny, parownik oraz silnik dmuchawy. Są to podstawowe urządzenia wchodzące w skład klimatyzacji montowanej w każdym samochodzie.

Naprawa klimatyzacji

Każdy element składowy systemu klimatyzacji może ulec awarii lub naturalnemu zużyciu. Uszkodzenie układu powoduje najczęściej zmniejszenie jego wydajności działania lub całkowity brak chłodzenia. Są również pewne inne powtarzające się często usterki, w obliczu których naprawa klimatyzacji jest nieodzowna:

 • awaria sprężarki klimatyzacji – w przypadku, gdy klimatyzacja przestała działać lub dochodzą z niej dziwne hałasy, wówczas najprawdopodobniej system nadaje się do wymiany (uszkodzona sprężarka może prowadzić do wycieków oleju lub czynnika chłodniczego – wycieki można wykryć za pomocą barwników dodawanych do czynnika chłodniczego lub z wykorzystaniem czujników na podczerwień identyfikujących gazy z grupy chlorofluorowęglowodorowców; w takim przypadku można zastosować zestaw do uszczelniania klimatyzacji oraz zestaw do napełniania klimatyzacji samochodowej)
 • usterka skraplacza – jeżeli powietrze dostarczane do kokpitu ma niewystarczająco niską temperaturę, wówczas prawdopodobnie doszło do uszkodzenia skraplacza klimatyzacji (zanieczyszczenia i ciała obce gromadzące się w kanałach mogą doprowadzić do uszkodzenia żeber skraplacza oraz rur łączących elementy układu – uniemożliwiają one prawidłowe działanie skraplacza, ograniczają przepływ czynnika roboczego oraz zwiększają ciśnienie po stronie wysokiego ciśnienia)
 • uszkodzenie silnika dmuchawy lub rezystora – oznaką takiej awarii jest zazwyczaj brak wydmuchiwanego powietrza po włączeniu klimatyzacji, dziwne dźwięki wydobywające się z nawiewów i/lub nawiew działający wyłącznie z maksymalną prędkością
 • osuszacz – objawem uszkodzenia osuszacza jest najczęściej zbierająca się na oknach wilgoć, która nie znika po włączeniu klimatyzacji (naprawa klimatyzacji w tym przypadku jest niezwykle ważna, ponieważ nadmiar wilgoci będzie prowadził do uszkodzenia innych elementów systemu klimatyzacji samochodowej)

Każdy układ klimatyzacji samochodowej działa z wykorzystaniem bardzo wysokiego ciśnienia oraz temperatury. Dlatego też w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących symptomów mogących wskazywać na uszkodzenie systemu, należy udać się do serwisu na gruntowną kontrolę układu klimatyzacji.

Popularni producenci zestawów naprawczych klimatyzacji

 • Hella
 • Denso
 • Febi Bilstein
 • Thermotec
 • Valeo
 • NRF
 • Meat&Doria

Zestaw naprawczy klimatyzacji samochodowej to niezbędne narzędzie każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego świadczącego usługi serwisowe z zakresu klimatyzacji. Pomimo tego, że klimatyzacja nie jest niezbędna do przemieszczania się po drodze, to jednak jazda z niesprawnym układem może skutkować kosztownymi awariami wielu elementów samochodowych.

Zapraszamy do iParts.pl po najwyższej jakości elementy klimatyzacji samochodowej oraz kompletny zestaw do uszczelniania klimatyzacji. Gwarantujemy najniższe ceny rynkowe, fachową pomoc techniczną na każdym etapie zakupów oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zestaw naprawczy klimatyzacji FA1
Zestaw naprawczy klimatyzacji Dr.Motor Automotive
Zestaw naprawczy klimatyzacji HERTH+BUSS ELPARTS
Zestaw naprawczy klimatyzacji TEDGUM
Zestaw naprawczy klimatyzacji VEMO
Zestaw naprawczy klimatyzacji MEAT & DORIA
Zestaw naprawczy klimatyzacji SIDAT
Zestaw naprawczy klimatyzacji HOFFER
Zestaw naprawczy klimatyzacji METZGER

FAQ

Co ulega awarii w sprężarce klimatyzacji?

W przypadku sprężarki klimatyzacji to zazwyczaj ulega ona zatarciu na skutek braku oleju w układzie. Może to być spowodowane zarówno brakiem czynnika chłodzącego, który jest zmieszany z olejem, jak i niepodaniem oleju do czynnika podczas jego wymiany w serwisie. Inną często przyczyną zatarcia sprężarki klimatyzacji jest dostanie się do układu zanieczyszczeń.

Czy klimatyzacja powinna być cały czas włączona?

Większość kierowców błędnie uważa, że klimatyzacji należy używać wyłącznie latem.

I tu pojawia się problem, ponieważ w czynniku chłodniczym rozpuszczony jest zazwyczaj olej, a nieużywanie przez kilka miesięcy klimatyzacji prowadzi najczęściej do przyspieszonego zużycia sprężarki. Dlatego też, biorąc pod uwagę trwałość całego układu, klimatyzację warto włączać przez cały rok. Niektórzy kierowcy nieużywający systemu regularnie mogą to argumentować względami ekonomicznymi. Jednak pracująca klimatyzacja to wzrost zużycia paliwa o pojedyncze dziesiętne litra na każde przejechane 100 km. Warto mieć na uwadze, że zatarta sprężarka pociąga za sobą o wiele większe koszty niż kupno nowego urządzenia i jego montaż.

Ile kosztuje serwisowanie (nabijanie) klimy samochodowej?

Cena nabicia klimatyzacji będzie w dużej mierze zależeć od lokalizacji serwisu specjalizującego się w takich usługach. W zależności od województwa koszt serwisu może się różnić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Przykładowo, za nabicie klimatyzacji czynnikiem w województwie lubelskim czy podkarpackim trzeba zapłacić od 180 zł w górę. Natomiast w województwie małopolskim czy mazowieckim taka usługa będzie kosztować minimalnie od 220 do 250 zł.

Jak sprawdzić czy układ klimatyzacji jest szczelny i ile to kosztuje?

Sprawdzenie szczelności układu wykonuje się zazwyczaj przy pomocy azotu i stacji do płukania klimatyzacji. Niektóre stacje obsługi klimatyzacji oferują opcję automatycznego wykrywania nieszczelności azotem. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie przetestowanie układu pod względem szczelności. Cena przeglądu klimatyzacji jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju czynnika zastosowanego w danym samochodzie. O ile sam przegląd, obejmujący m.in. sprawdzenie szczelności czy odgrzybianie, kosztuje średnio 150-300 zł, o tyle różnice w cenach dotyczą ceny chłodziwa.

Ile trwa nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

To zależy to od kilku czynników, jak np. szczelność układu czy model samochodu. Jeśli z klimatyzacją jest wszystko w porządku, uzupełnienie czynnika chłodniczego trwa od 30 do 50 minut. W przypadku pełnego przeglądu klimatyzacji, czyli sprawdzenia stanu technicznego sprężarki, skuteczności chłodzenia, ilości czynnika chłodzącego, szczelności układu, kompresora, kontroli i ewentualnej wymianie osuszacza, a także przetestowania odpływu wody z parownika, czas usługi wyniesie od kilku godzin do nawet kilku dni (w zależności od ilości koniecznych napraw).