Dystanse do felg i kół

Zmiany w zakresie rozstawu kół w samochodzie przy użyciu dystansów mogą gruntownie zmienić wygląd auta, jak również wpłynąć na jego osiągi. Odpowiednio dobrane dystanse do felg w połączeniu z ładną wizualnie i nietuzinkową felgą zdecydowanie są w stanie wyróżnić samochód spośród innych podobnych mu pojazdów. Ponadto większy rozstaw kół samochodu może również wpłynąć na poprawę właściwości jezdnych auta.

Dystanse kół w samochodzie

Adaptery do kół to obecnie najprostszy, najszybszy i najpopularniejszy sposób na zwiększenie rozstawu kół w prywatnym samochodzie. Głównym celem takich modyfikacji jest poprawa wizualna prezencji auta. Dzięki dystansom do felg nadwozie staje się bardziej dynamiczne, a same felgi ulegają optycznemu powiększeniu.

Poszerzenie kół za pomocą adapterów może również przełożyć się na ograniczenie przechyłu nadwozia, a więc wpłynąć na lepszą stabilność prowadzenia samochodu. Należy jednak pamiętać, że dystanse zmieniają również parametry geometrii zawieszenia, które po takich modyfikacjach będą wymagały sprawdzenia i ewentualnego skorygowania. Nie zawsze jednak będzie to możliwe z uwagi na ograniczenia w konstrukcji poszczególnych elementów zawieszenia samochodowego. Dystanse do felg zmieniają także nacisk jednostkowy na oponę, co może pogorszyć właściwości jezdne pojazdu. Ponadto ich zastosowanie może również zwiększyć obciążenie podzespołów zawieszenia, a w szczególności łożysk. Wynika to ze zmiany położenia środka opony i wysunięcia jej na zewnątrz auta.

Adaptery kół w praktyce

Dystanse do felg aluminiowych mają przede wszystkim za zadanie poprawić wygląd zewnętrzny samochodu. Ich zastosowanie umożliwia poszerzenie rozstawu kół w obrębie danej osi od 10 do nawet 60 milimetrów, a także założenie niestandardowych dla danego modelu auta felg o zbyt wysokim (głębokim) ET. Adaptery rajdowe przydają się m.in. podczas montażu większych hamulców. Wielu mechaników twierdzi również, że dystanse kół czynią zawieszenie bardziej sztywnym, a także zapewniają podczas jazdy większą precyzję prowadzenia samochodu w zakrętach.

Polskie przepisy homologacyjne, a także przepisy dotyczące badań diagnostycznych oraz warunków technicznych pojazdów jasno określają możliwość zakładania dystansów do felg w samochodach osobowych. Zgodnie z nimi koło z adapterem nie może wystawać poza obrys auta (poza błotnik).

Jak dobrać adaptery kół?

Dystanse kół są najczęściej wykonywane ze stopu aluminium z domieszką magnezu. Dodatkowo utwardza się je podczas procesu anodyzacji (powierzchniowa obróbka metalu). Zastosowanie lekkich stopów zmniejsza ich całkowitą masę, dzięki czemu są one nawet o 70 proc. lżejsze w porównaniu z elementami wykonanymi np. ze stali.

Dobierając grubość dystansów do konkretnego modelu samochodu, należy przede wszystkim zmierzyć odległość pomiędzy krawędzią błotnika a oponą. Pozwali to w prosty i szybki sposób określić maksymalne, bezkolizyjne odsunięcia opony od piasty koła, a więc granicznej grubości dystansu do felg. Należy pamiętać o uwzględnieniu pracy opony oraz nadwozia podczas jazdy i nie zakładać za wszelką cenę maksymalnej grubości dystansu felgi. Średnica adaptera powinna być dopasowana do średnicy piasty, a boczna ścianka piasty koła oraz dystansu powinny tworzyć jedną całość.

Zapraszamy do iParts.pl po aluminiowe i plastikowe dystanse do felg aluminiowych i nie tylko. Kupuj tanio części samochodowe o najwyższej jakości wykonania!

Najpopularniejsi producenci

Dystanse kół EIBACH
Dystanse kół DIEDERICHS