Dystanse do felg i kół

Zmiany w zakresie rozstawu kół w samochodzie przy użyciu dystansów mogą gruntownie zmienić wygląd auta, jak również wpłynąć na jego osiągi. Odpowiednio dobrane dystanse do felg w połączeniu z ładną wizualnie i nietuzinkową felgą zdecydowanie są w stanie wyróżnić samochód spośród innych podobnych mu pojazdów. Ponadto większy rozstaw kół samochodu może również wpłynąć na poprawę właściwości jezdnych auta.

Dystanse kół w samochodzie

Adaptery do kół to obecnie najprostszy, najszybszy i najpopularniejszy sposób na zwiększenie rozstawu kół w prywatnym samochodzie. Głównym celem takich modyfikacji jest poprawa wizualna prezencji auta. Dzięki dystansom do felg nadwozie staje się bardziej dynamiczne, a same felgi ulegają optycznemu powiększeniu.

Poszerzenie kół za pomocą adapterów może również przełożyć się na ograniczenie przechyłu nadwozia, a więc wpłynąć na lepszą stabilność prowadzenia samochodu. Należy jednak pamiętać, że dystanse zmieniają również parametry geometrii zawieszenia, które po takich modyfikacjach będą wymagały sprawdzenia i ewentualnego skorygowania. Nie zawsze jednak będzie to możliwe z uwagi na ograniczenia w konstrukcji poszczególnych elementów zawieszenia samochodowego. Dystanse do felg zmieniają także nacisk jednostkowy na oponę, co może pogorszyć właściwości jezdne pojazdu. Ponadto ich zastosowanie może również zwiększyć obciążenie podzespołów zawieszenia, a w szczególności łożysk. Wynika to ze zmiany położenia środka opony i wysunięcia jej na zewnątrz auta.

Adaptery kół w praktyce

Dystanse do felg aluminiowych mają przede wszystkim za zadanie poprawić wygląd zewnętrzny samochodu. Ich zastosowanie umożliwia poszerzenie rozstawu kół w obrębie danej osi od 10 do nawet 60 milimetrów, a także założenie niestandardowych dla danego modelu auta felg o zbyt wysokim (głębokim) ET. Adaptery rajdowe przydają się m.in. podczas montażu większych hamulców. Wielu mechaników twierdzi również, że dystanse kół czynią zawieszenie bardziej sztywnym, a także zapewniają podczas jazdy większą precyzję prowadzenia samochodu w zakrętach.

Polskie przepisy homologacyjne, a także przepisy dotyczące badań diagnostycznych oraz warunków technicznych pojazdów jasno określają możliwość zakładania dystansów do felg w samochodach osobowych. Zgodnie z nimi koło z adapterem nie może wystawać poza obrys auta (poza błotnik).

Jak dobrać adaptery kół?

Dystanse kół są najczęściej wykonywane ze stopu aluminium z domieszką magnezu. Dodatkowo utwardza się je podczas procesu anodyzacji (powierzchniowa obróbka metalu). Zastosowanie lekkich stopów zmniejsza ich całkowitą masę, dzięki czemu są one nawet o 70 proc. lżejsze w porównaniu z elementami wykonanymi np. ze stali.

Dobierając grubość dystansów do konkretnego modelu samochodu, należy przede wszystkim zmierzyć odległość pomiędzy krawędzią błotnika a oponą. Pozwali to w prosty i szybki sposób określić maksymalne, bezkolizyjne odsunięcia opony od piasty koła, a więc granicznej grubości dystansu do felg. Należy pamiętać o uwzględnieniu pracy opony oraz nadwozia podczas jazdy i nie zakładać za wszelką cenę maksymalnej grubości dystansu felgi. Średnica adaptera powinna być dopasowana do średnicy piasty, a boczna ścianka piasty koła oraz dystansu powinny tworzyć jedną całość.

Zapraszamy do iParts.pl po aluminiowe i plastikowe dystanse do felg aluminiowych i nie tylko. Kupuj tanio części samochodowe o najwyższej jakości wykonania!

Najpopularniejsi producenci

Dystanse kół EIBACH
Dystanse kół DIEDERICHS

FAQ

Jak dobrać dystanse do swojego samochodu?

Dobierając dystanse kół do swojego pojazdu, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszy z nich to średnica osadzenia, czyli wielkość otworu znajdującego się na środku dystansu. Musi być on dopasowany do średnicy piasty. Podobnie jest z rozstawem śrub. Każdy producent stosuje piasty o różnych rozstawach śrub, wybierając dystans należy o tym pamiętać. Ostatnim ale bardzo istotnym parametrem jest grubość dystansu, która mówi nam o ile wysunięte zostaną nasze do zewnątrz.

Ile kosztują dystanse kół do samochodu?

Ceny dystansów do kół mogą być bardzo różne. Ostateczna kwota zależna jest od producenta części, materiału, z którego została wykonana, a także jej parametrów. Dystanse kupuje się w zestawach po dwie sztuki, które montuje się na tej samej osi. Najtańsze zestawy dystansów to koszt w granicach 200-300 zł za parę. W ofercie sklepu internetowego iParts.pl można znaleźć produkty pochodzące od renomowanych i sprawdzonych dostawców, które dostępne są w bardzo konkurencyjnych cenach.

Czy stosowanie dystansów do kół jest zgodne z prawem?

Tak, stosowanie dystansów kół jest całkowicie zgodne z prawem. Warunkiem jest tylko fakt, że koło nie może wystawać poza obrys nadkoli pojazdu. W praktyce oznacza to, że kiedy za pomocą dystansów wysuniemy koła zbyt daleko, to grozi nam to mandatem oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego. W takich przypadkach należy stosować dodatkowe poszerzenia, które przykryją nasze koło. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest jednak odpowiednie dobranie wymiarów dystansów do naszego pojazdu.

Czy warto zakładać dystanse do felg?

Jeśli naszym celem jest poprawa prowadzenia samochodu, jego stabilności oraz pewności podczas pokonywania zakrętów, to zamontowanie dobrze dobranych dystansów jest bez wątpienia dobrym pomysłem. Podobnie jest w przypadku, kiedy zależy nam na dopracowaniu aspektów wizualnych naszego pojazdu. Poszerzenie doskonale pasuje do dużych felg oraz lekkiego obniżenia podwozia. Jak widać, w wielu przypadkach, montaż dystansów kół jest bardzo dobrym pomysłem.

Po co stosuje się dystanse do felg samochodowych?

Dystanse kół wykorzystywane są do zwiększania rozstawu kół, które znajdują się na jednej osi. Jest to szczególnie pożądane w samochodach sportowych. Im szerzej rozstawione są koła, tym lepsze są właściwości jezdne danego auta. Jest to odczuwalne szczególnie w zakrętach oraz przy dużych prędkościach. Efekt, który daje zastosowanie dystansów, jest również wykorzystywany przez tunerów, dla których istotny jest efekt wizualny. Dystanse kół znajdują więc bardzo szerokie zastosowanie.