Wybierz model samochodu marki Saab

Dystanse poszerzające do kół

Dystanse do kół pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną w samochodzie. Dzięki nim możliwe jest poszerzenie rozstawu kół w obrębie danej osi od 10 do nawet 60 milimetrów, a także założenie innych, nieprzewidzianych przez producenta samochodu felg o zbyt wysokim (głębokim) ET. Dystanse do felg niekiedy bywają konieczne podczas montażu większych hamulców. Pojawiają się również opinie, że dystanse do felg czynią zawieszenie bardziej sztywnym, a także wpływają na większą precyzję prowadzenia auta na łukach.

Należy pamiętać, że polskie przepisy homologacyjne, a także przepisy dotyczące badań diagnostycznych oraz warunków technicznych pojazdów regulują możliwość montowania dystansów w samochodach osobowych. Zgodnie z nimi koło po założeniu dystansu nie może wystawać poza obrys auta, a więc jego błotnik.

Dystanse poszerzające są obecnie najczęściej wykonywane ze stopu aluminium z domieszką magnezu. Dodatkowo są one utwardzane w wyniku procesu anodyzacji (powierzchniowa obróbka metalu). Dzięki zastosowaniu lekkich stopów całkowita masa dystansu jest nawet o 70 proc. mniejsza w porównaniu z elementem wykonanym na przykład ze stali.

Dobierając grubość dystansów należy przede wszystkim zmierzyć odległość pomiędzy krawędzią błotnika a oponą. Jest to najprostsza, najbardziej efektywna i jednocześnie miarodajna metoda umożliwiająca określenie maksymalnego, bezkolizyjnego odsunięcia opony od piasty koła, a więc granicznej grubości dystansu. Należy jednak pamiętać, aby uwzględnić pracę opony oraz nadwozia podczas jazdy i nie decydować się na maksymalną grubość dystansu felgi. Średnica dystansu powinna być dopasowana do średnicy piasty, a boczna ścianka piasty koła oraz dystansu powinny tworzyć jedną całość.

Zamienne części samochodowe do Saaba

Auto części Saab

Marka Saab od zawsze kojarzona jest z doskonałą jakością wykończenia oraz bezpieczeństwem na najwyższym poziomie. Znalezienie niektórych części do Saab może obecnie okazać się trudne, szczególnie dla rzadkich modeli szwedzkiego producenta. Nic straconego. W ...

Szukaj części do Saab
Dystanse poszerzające do kół

Dystanse do kół pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną w samochodzie. Dzięki nim możliwe jest poszerzenie rozstawu kół w obrębie danej osi od 10 do nawet 60 milimetrów, a także założenie innych, nieprzewidzianych przez producenta samochodu felg o zbyt wysokim (głębokim) ET. Dystanse do felg niekiedy bywają konieczne podczas montażu większych hamulców. Pojawiają się również opinie, że dystanse do felg czynią zawieszenie bardziej ...

Sprawdź Dystanse kół

Najpopularniejsi producenci

Dystanse kół EIBACH
Dystanse kół DIEDERICHS