Wentylator chłodnicy tylko w iParts.pl

W nowoczesnych jednostkach napędowych chłodzonych cieczą konwekcja ciepłego powietrza wokół chłodnicy nie wystarcza, dlatego musi być ona dodatkowo wspomagana wentylatorem, który wymusza dodatkowy obieg powietrza.

Urządzeniem wymuszającym obieg cieczy w układzie chłodzenia jest specjalna pompa. Tłoczona przez pompę ciecz odbiera ciepło z bloku silnika, a następnie oddaje je do otoczenia podczas przepływu przez użebrowanie chłodnicy. Umieszczona za osłoną chłodnica studzona jest pędem omiatającego ją powietrza oraz dodatkowo strumieniem tworzonym przez wentylator.

Gdzie znajduje się wentylator chłodnicy?

Wentylator chłodnicy jest częścią układu chłodzenia silnika samochodowego. Znajduje się bezpośrednio przed chłodnicą i włączany jest automatycznie, gdy temperatura cieczy chłodzącej wzrośnie powyżej ustalonego poziomu.

Jak działa wentylator chłodnicy?

Wentylator chłodnicy włącza się zależnie od potrzeb, kiedy temperatura zbliża się do wartości krytycznej i konieczne jest dodatkowe chłodzenie. Dzieje się tak, na przykład, kiedy stoimy w korku, gdy ruch powietrza wynikający z przemieszczania się samochodu nie owiewa chłodnicy i nie jest zapewniona wystarczająca wymiana ciepła. W takim przypadku konieczne jest wymuszenie przepływu powietrza. Odbywa się to poprzez włączenie wentylatora.

Usterki wentylatora chłodnicy

Do uszkodzeń wentylatora chłodnicy dochodzi zwykle podczas użytkowania samochodu w trudnych warunkach drogowych, gdzie drobinki piachu mogą niszczyć wiatrak oraz jego silnik. Silnik wentylatora może także ulec spaleniu na skutek zablokowania wiatraka.

Symptomami wskazującymi na konieczność wymiany wentylatora jest niepokojący hałas podczas jego pracy, wibracje i wyczuwalne luzy. Wszelkie usterki należy potraktować z należytą troską. Zaniechanie naprawy może być bowiem bardzo niebezpieczne – wystarczy na chwilę przekroczyć dopuszczalną temperaturę pracy silnika, żeby uległ on poważnej awarii. Zwykle w takiej sytuacji silnik traci swoją sprawność i wymaga gruntownej naprawy, która jest znacznie bardziej kosztowna niż wymiana samego wentylatora.

Co to jest sprzęgło wiskozowe?

Sprzęgło wiskozowe to po prostu sprzęgło wentylatora chłodnicy. Element odpowiedzialny jest za to, by wentylator w stanie wyłączonym obracał się wolniej od wirnika pompy chłodzenia, a wraz ze wzrostem temperatury częstotliwość obrotowa zwiększała się, aż do poziomu prędkości obrotowej wirnika. Typowymi objawami uszkodzenia sprzęgła wentylatora jest przegrzewanie się silnika, oraz wolne jego nagrzewanie. Zwlekanie z wymianą tej części może spowodować nawet zatarcie jednostki napędowej.

Sklep motoryzacyjny iParts.pl posiada bardzo bogatą ofertę wentylatorów chłodnicy oraz sprzęgieł wiskozowych. Szeroka gama produktów jest kompatybilna z większością popularnych modeli samochodów i pochodzi wyłącznie od renomowanych producentów cenionych na całym świecie – m.in. Prasco, Hella, Valeo, NRF oraz Nissens.

Wszystkie oferowane przez nas wentylatory chłodnicy oraz sprzęgła wiskozowe są fabrycznie nowe, posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy) i spełniają wszelkie europejskie normy produkcyjne.

Jeśli masz zamiar wybrać nowe części do swojego samochodu to dobrze trafiłeś. Wybierz markę samochodu z przedstawionego wyżej zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

iParts.pl - KontaktiParts.pl - Zalety

Nie narażaj swojego silnika na potencjalne uszkodzenia. Zamów w iParts.pl nowy wentylator chłodnicy i nowe sprzęgło wiskozowe z dostawą do domu i ciesz się sprawnym układem chłodzenia.