Wymiana rozrządu i jego specyfikacja - czyli co, jak i kiedy

Data:
W kategorii Pasek rozrządu i zestaw paska rozrządu

Układ rozrządu to jeden z najważniejszych elementów silników spalinowych we współczesnych samochodach. Odpowiada on za umożliwienie dopływu do cylindrów mieszanki paliwowo - powietrznej i usunięcie z nich produktów spalania. Dzięki temu, samochód ma szansę uzyskiwać odpowiednie osiągi. 

Większość kierowców wie, że w obecnie produkowanych autach występują dwa typy rozrządu – te, w których napęd z wału korbowego do układu rozrządu zapewnia elastyczny pasek zębaty, a także te, posiadające tradycyjny łańcuch rozrządu. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Maurice Foot, menadżer ds. silników w firmie SKF, stwierdził: „Producenci mogli mieć problemy z niektórymi wcześniejszymi zastosowaniami paska, a łańcuchy zajmują mniej miejsca z przodu silnika. Jednak wymiana układu rozrządu z łańcuchem wymaga zazwyczaj wyjęcia silnika i rozebrania całej jego przedniej części, co z punktu widzenia klienta jest bardziej czasochłonne i kosztowne.” Obecnie paski rozrządu są popularniejszym rozwiązaniem, natomiast nie brak producentów, którzy stosują łańcuchy – zwłaszcza w przypadku silników wysokoprężnych (Toyota, Saab, BMW etc.). 

Niezależnie jednak do tego, czy w naszym samochodzie rozrząd obsługiwany jest przez pasek, czy łańcuch, układ rozrządu cechuje się ograniczoną trwałością. Podlega on regularnej wymianie, i koniecznie należy stosować się do zaleceń producenta samochodu w tej kwestii. Dlaczego jest to aż tak ważne? Otóż, w dzisiejszych czasach prawie każdy nowy silnik jest typu kolizyjnego, gdzie zawory i tłoki znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Pęknięty lub mający wyłamane zęby pasek rozrządu (to samo tyczy się łańcucha) może doprowadzić do uderzenia tłoka w otwarty zawór, skutkując wygięciem zaworów, pęknięciem tłoków, a co za tym idzie poważnym uszkodzeniem silnika. I nawet fakt, że posiadamy silnik bezkolizyjny1 nie zmienia tu sprawy, ponieważ w przypadku wystąpienia problemów z paskiem rozrządu, i tak czy tak skończymy na poboczu z zepsutym silnikiem. 

Opisaliśmy skutki ewentualnej usterki układu rozrządu, ale jak w takim razie dostrzec objawy zużycia się paska, bądź łańcucha rozrządu? W przypadku tego pierwszego możemy mieć spore problemy, bowiem mikrouszkodzenia na pasku takie jak rysy i pęknięcia mogą być trudne do zauważenia dla przeciętnego kierowcy. Natomiast objawy takie jak piski dochodzące od rolek napinających (świadczą o wytarciu się ich łożysk) można łatwo usłyszeć i powinny być sygnałem do wymiany rozrządu. 

Przy wymianie paska rozrządu należy założyć również nowy osprzęt, czyli rolki prowadzące i napinacza, a także pompę wody (o której kierowcy bardzo często zapominają). Co jest niezwykle istotne, pasek rozrządu wraz z osprzętem muszą być bezwzględnie wymienione po kupnie auta używanego! Należy też pamiętać o odpowiednim naciągnięciu paska. Za słabe naciągnięcie prowadzi bowiem do szybszego wytarcia się zębów paska, zbyt mocne zaś skutkuje głośną jego pracą. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

W przypadku łańcucha, po pewnym czasie użytkowania dochodzi do poluzowania ogniw i łańcuch zaczyna głośno klekotać. Tego typu objawów nie można lekceważyć, ze względu na to, że dłuższa jazda z łańcuchem wydającym głośne dźwięki, doprowadza w większości przypadków do jego zerwania. Razem z łańcuchem rozrządu należy pamiętać również o wymianie koła zębatego i napinacza olejowego. 

Co ile tysięcy km należy zatem wymieniać zestaw rozrządu? Na początku należy zaznaczyć, że nie ma jednej ustalonej wartości przebiegu, po przekroczeniu której należy wymieniać pasek rozrządu. W przypadku większości aut taką wartością jest 100-120 tys. km, ale zdarzają się producenci, którzy zalecają wymianę paska już po ok 70 tys. km przebiegu (np. Fiat). Natomiast firmy takie jak Ford czy Audi wydłużają je nawet do 150 tys. km. 

Łańcuch rozrządu jest bardziej wytrzymały od paska, ale i on wymaga regularnych czynności serwisowych. Najczęstszy przebieg, który producenci wymieniają jako górną granicę wymiany, to 150 tys. km. 

Zachęcamy zatem do regularnej wymiany rozrządu w trosce o silniki naszych aut. Całość komponentów do układu rozrządu znajdziesz w atrakcyjnych cenach w ofercie naszego sklepu:

A dla silników z układem rozrządu na łańcuchu:

 


[1] Konstrukcja polegająca na takim zaprojektowaniu i rozmieszczeniu układu tłokowo-zaworowego, że nawet w przypadku zerwania rozrządu tłoki nie uderzają w zawory.

 


Komentarze

A co powiecie na taki numer?
Rav
,
23.03.2020
Odpowiedz
Citroen w silniku RHR 2.0hdi ustalił wymianę paska przy przebiegu 240 tys.km lub po 10 latach! Brzmi bardzo optymistycznie... Oby było realne!
Auto Complex Nidzica
Michał
,
03.10.2017
Odpowiedz
Ja zdecydowanie polecam skorzystać z usług serwisów, które się na tym znają.W moim przypadku jest to Auto Complex Nidzica.
Rozrzad
Bogdan
,
13.07.2017
Odpowiedz
Całe szczęście że w moim Nissanie Terrano 2,7 TDi napęd rozrządu realizowany jest za pomocą niezawodnych kół zębatych. Śpię spokojnie dzięki temu... :)))
Rozrząd na lancuchu
Luk
,
06.02.2017
Odpowiedz
Całe szczęście, że mam w swoim samochodzie rozrząd na łańcuchu i nie muszę się martwić o usterki. Miałem kiedyś pasek ale miałem do niego pecha bo dwa razy musiałem go wymieniać. Teraz niemam takiego problemu.
wiekszy przebieg
tonik
,
12.08.2016
Odpowiedz
dużo jeżdżę i staram się wymieniać pasek średnio co 70tys km, według mnie nie ma sensu wcześniej
Łańcuch a pasek
Maniek
,
03.08.2016
Odpowiedz
Auta z rozrządem na łańcuchu to skarb, mamy spokój na długie lata. Nie musimy wkładać pieniędzy na remonty tak jak w przypadku aut z paskiem, w których wymiana powinna być co 60 tys. km.
paski
maurycy88
,
28.04.2016
Odpowiedz
co 60 tysięcy, razem z poma wody i wszystkimi paskami, napinaczami i rolkami jakie są przed rozrządem. U mnie tak wygląda wymiana tych części
Mechanik
Robert
,
26.04.2016
Odpowiedz
Nie biorę się za coś czego nie potrafię, dlatego z wymianą rozrządu jeżdżę do sprawdzonego mechanika, który doskonale wie co robić.
Łańcuch
Krystu$
,
18.04.2016
Odpowiedz
Całe szczęście ja mam rozrząd na łańcuchu i mam spokój na dłuższą chwilę :-)
wymiana rozrządu
Damian
,
12.04.2016
Odpowiedz
zmieniam co 60 tysięcy, cały czas u jednego mechanika i dlatego wiem że wszystko będzie działać jak należy. co druga wymiana rozrządu zmieniana tez pompa wody i jadę dalej

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.