Sprawdź rolki napinacza w iParts.pl

Nowe samochody mają to do siebie, że bardzo duża ilość urządzeń jest napędzana za pomącą paska klinowego lub wielorowkowego od wału korbowego jednostki napędowej. Silnik, by móc pracować prawidłowo, musi posiadać sprawny mechanizm, który odpowiada za właściwe napięcie paska. Nieodzownym elementem tego układu jest rolka napinająca.

Uszkodzenia rolki napinacza

Rolka napinacza to często zapominany podzespół, który jest jednym z elementów składowych rozrządu. Odpowiada m.in. za maksymalne zredukowanie drgań i wibracji oraz odpowiednie naciągnięcie paska rozrządu. Zadania rolki napinacza są o tyle istotne, że od jej prawidłowego działania zależy właściwa praca jednostki napędowej. Dlatego podczas wymiany rolki napinacza zaleca się wybierać najlepszej jakości części.

Pamiętajmy, że awaria rolki napinacza praktycznie uniemożliwia kontynuowanie jazdy samochodem. Uszkodzenie rolki prowadzi zwykle do ześlizgnięcia się paska klinowego lub jego całkowitego zerwania. Taka sytuacja jest o tyle groźna, że od paska napędzana jest m.in. pompa wspomagania kierownicy, alternator oraz wiele innych.

Rodzaje rolek napinacza

Na rynku części zamiennych znajdziemy rolki napinacza gładkie oraz wielorowkowe o różnej wielkości, które stosuje się jako zamienniki cześć oryginalnych. Istotne jest, że ich jakość nie odbiega jednak niczym od rolek napinacza, montowanych fabrycznie. Rolki napinacza, dostępne na aftermarkecie produkuje się wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych surowców. Zastosowanie najlepszych łożysk oraz wysokiej jakości wzmacnianych tworzyw sztucznych to gwarancja długiej i niezawodnej pracy rolek napinacza. Niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie także metalowe rolki napinacza, które produkuje się metodą tłoczenia na tłocznikach ze specjalnych blach do głębokiego tłoczenia.

Najlepsza oferta części zamiennych sklepu internetowego iParts.pl to cała gama produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Posiadamy rolki napinacza, renomowanych producentów, między innymi takich jak SKF, Lucas, Gates, Ruville, Breda Lorett, Ina i Quinton Hazell.

Wszystkie oferowane przez nas rolki napinacza są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Aby wybrać odpowiednią część do swojego samochodu, wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

Najpopularniejsi producenci

Rolka napinacza INA
Rolka napinacza DAYCO
Rolka napinacza IPD
Rolka napinacza SNR
Rolka napinacza QUINTON HAZELL
Rolka napinacza RUVILLE
Rolka napinacza BREDA LORETT

FAQ

Jak rozpoznać, że rolka napinacza nie działa prawidłowo?

Rozpoznanie prawidłowego działania rolki napinacza sprowadza się przede wszystkim do określenia, czy auto wydaje charakterystyczne dźwięki, takie jak piszczenie, tarcie lub huczenie. Tego typu odgłosy powinny być dla Ciebie alarmujące, mogą one wskazywać na poluzowanie, albo zatarcie rolki lub jej łożyska. Jeżeli mimo braku jakichkolwiek hałasów i tak masz podejrzenie, że rolka może nie działać tak, jak powinna - możesz też skontrolować czy jej powierzchnia nie jest skorodowana, a także zakręcić rolką – zbyt duża ilość obrotów (więcej niż kilka) lub ich brak oznacza, że nie funkcjonuje prawidłowo.

Jakie konsekwencje powoduje zużyta lub niedziałająca rolka?

W zależności od stopnia zużycia i tego na jak wczesnym etapie wykryto awarię rolki napinacza – konsekwencje mogą być różne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że rolka w złym stanie może wpływać na szybsze zużywanie się poszczególnych elementów. W skrajnych przypadkach awaria rolki może prowadzić do unieruchomienia auta – wpływa ona bowiem na napięcie paska, który jest odpowiedzialny za wysokość obrotów części urządzeń (np. alternator, pompa wody, klimatyzacja).

Czy zużyta rolka napinacza może powodować drgania samochodu i stukot w aucie?

Drgania samochodu i stukot w aucie mogą mieć źródło w bardzo wielu elementach i wynikać z różnych usterek. Dźwięki stukania często są związane z problemami z kołem zamachowym, czy układem zawieszenia – wszystko zależy od tego, w jakich sytuacjach i skąd wydobywa się odgłos. Odczuwalne wibracje również mają różne podłoże – od problemów związanych z kołami po tarcze hamulcowe. Na ogół zużyta rolka nie daje podobnych objawów – raczej piszczenie, tarcie i huczenie.

Jaka jest cena rolki napinacza paska rozrządu?

Jeśli chodzi o to, jak kształtują się ceny rolek napinacza, to jak w każdym przypadku jest to uzależnione od wielu zmiennych – wpływ na koszt mają zarówno parametry techniczne, jak i konkretna marka. Oczywiście również rodzaj pojazdu nie jest bez znaczenia – inne ceny dotyczą ciężarówek, czy autobusów, a inne samochodów osobowych. W ramach naszego asortymentu masz do dyspozycji części dla samochodów osobowych i dostawczych, a ceny najczęściej wybieranych rolek napinacza mieszczą się w granicach ok. 11zł – ok. 200zł.

Po jakim czasie rolka napinacza paska rozrządu wymaga wymiany?

Rolki napinacza to na ogół element wykazujący wyższą odporność na eksploatację, a co za tym idzie charakteryzujący się dłuższą żywotnością, niż paski – oczywiście, jeśli części nie mają wad fabrycznych i pod warunkiem, że nic nie zawiodło na etapie montażu. Coraz częściej spotykaną praktyką jest jednak jednoczesna wymiana wszystkich części układu rozrządu. To, po jakim czasie rolka napinacza wymaga wymiany, zależy od wielu kwestii – m.in. eksploatacji, konserwacji, jakości i wielu innych.