Zestawy paska rozrządu

Zestaw paska rozrządu

Od tego mechanizmu, a właściwie od niepozornego kawałka gumy lub łańcucha zależy, czy silnik w Twoim samochodzie będzie w ogóle w stanie pracować. Rozrząd to system, bez którego daleko nie zajedziesz. W iParts.pl znajdziesz najwyższej jakości zestawy rozrządu znanych i renomowanych producentów po najniższych rynkowych cenach. Nasze produkty to gwarancja niezawodności oraz bezpieczeństwa użytkowania w każdych warunkach.

Rozrząd w samochodzie

Rozrząd to system wykorzystywany przede wszystkim w pojazdach z silnikami tłokowymi. Składa się on z grupy podzespołów zapewniających odpowiednie sterowanie pracą silnika, w tym doprowadzanie ładunku do cylindrów jednostki napędowej oraz usuwanie z nich spalin. Kompletny rozrząd jest mechanizmem napędzanym wałem korbowym silnika zazwyczaj z wykorzystaniem paska zębatego lub łańcucha. W starszych konstrukcjach do napędu rozrządu wykorzystywano zespoły kół zębatych, a w niektórych silnikach stosowano napęd rozrządu za pomocą wałka królewskiego (wałek połączony przekładniami stożkowymi z wałem korbowym i wałkiem rozrządu).

Sposób działania rozrządu

Układ rozrządu to jeden z najważniejszych elementów silników spalinowych we współczesnych samochodach. Zadaniem rozrządu samochodowego jest przekazywanie napędu z koła pasowego wału napędowego na wałki rozrządu, które wprawiają w ruch popychacze i zawory, a także umożliwienie dopływu do cylindrów mieszanki paliwowo - powietrznej i usunięcie z nich produktów spalania. Praca układu rozrządu sprawia, że silnik działa poprawnie, a samochód osiąga odpowiednie parametry pracy.

Typowe usterki rozrządu w samochodzie

Zestaw rozrządu podlega regularnej wymianie, ponieważ jest on typową częścią eksploatacyjną. Częstotliwość wymiany najczęściej określana jest przez producenta auta. Regularna wymiana kompletnego rozrządu jest niezwykle istotna, ponieważ pęknięty lub mający wyłamane zęby pasek rozrządu może stać się przyczyną uderzenia tłoka w otwarty zawór, skutkując wygięciem zaworów i pęknięciem tłoków, czego finalną konsekwencją jest uszkodzenie silnika. Skutki mogą być tak daleko idące i poważne, że wielu użytkowników po tego typu awariach musi wymieniać cały silnik! Pamiętajmy, że kompletny rozrząd to nie tylko spory wydatek finansowy, ale również bardzo pracochłonna usługa serwisowa, która dodatkowo zwiększa końcowe koszty naprawy.

Popularni producenci rozrządu

  • SKF
  • Contitech
  • Gates
  • Hepu
  • Meyle
  • Ridex
  • Dayco

W trosce o sprawną i długotrwałą eksploatację samochodu, większość fachowców zaleca wybieranie zestawów rozrządu, które charakteryzują się wysoką jakością. Taki zestaw rozrządu znajdziesz tylko w iParts.pl. Wszystkie zestawy rozrządu, dostępne w sklepie iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Powiązane kategorie produktowe

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem kompletnego rozrządu do swojego auta, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik oraz wersję silnikową. Rozrząd samochodowy z naszymi częściami to gwarancja trwałości, bezpieczeństwa i niezawodności.