Skraplacz klimatyzacji - typowe objawy usterek i wymiana

Data:
W kategorii Chłodnice klimatyzacji - skraplacze

Skraplacz klimatyzacji to część, nazywana również chłodnicą klimatyzacji bądź konsenserem. W większości przypadków wykonany jest z aluminium i montuje się go z przodu auta, tuż przy chłodnicy wody (te dwa elementy są przymocowane do siebie). Podstawową funkcją skraplacza klimatyzacji jest schładzanie czynnika gazowego i przemianę go w ciecz. Skraplacze klimatyzacji pracują w ciężkich warunkach, bowiem w ich obrębie panują wysokie ciśnienia, nawet do 30 bar.

Na początek warto omówić proces sprężania i krążenia czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji. Otóż, medium chłodzące przez większość czasu jest w stanie ciekłym, aż do momentu sprężania – wtedy jest wypompowywane ze sprężarki klimatyzacji i przemieniane w gaz. Tak przemieniony, gorący czynnik dostaje się do skraplacza i tam oddaje ciepło, przemieszczając się przez tuneliki kondensera. Istotne w tym procesie jest ożebrowanie, znajdujące się w skraplaczu.

Wszystko to zapewnia układowi klimatyzacji odpowiednią wentylację, dzięki której możliwa staje się zmiana na nowo stanu skupienia czynnika chłodzącego. Warunkiem tego zjawiska jest uwolnienie ciepła, bowiem tylko wtedy medium po raz kolejny zmienia swój stan skupienia na pierwotny. Gdy w układzie klimatyzacji wentylacja jest niewystarczająca, proces jest o wiele mniej wydajny.

Skraplacz klimatyzacji jest częścią, której przydarzają się usterki. Prócz typowych uszkodzeń mechanicznych, powstałych w wyniku np. kolizji czy wypadku, skraplacz klimatyzacji czasem boryka się z innymi awariami. Prostą czynnością diagnostyczną, pomagającą nam określić czy jest coś nie tak, jest rozpylenie wody na ożebrowanie skraplacza i obserwacja ciśnienia i temperatury klimatyzacji. W sytuacji, gdy temperatura parownika szybko wraca do normalnej przy jednoczesnym spadku ciśnienia, może to oznaczać nadmiar oleju, zapchanie układu, zły przepływ powietrza czy też kondenser o złych parametrach zamontowany w aucie.

Skraplacz klimatyzacji, podobnie jak chłodnica wody, to część, która narażona jest na usterki wynikające z oddziaływania zanieczyszczeń, dostających się do auta z zewnątrz. Takie czynniki jak drobinki kwarcu, piasek, żwir, owady etc. osadzają się na ożebrowaniu skraplacza i mogą doprowadzić do jego zapchania. Warto więc regularnie kontrolować stan skraplacza klimatyzacji – dzięki temu ustrzeżemy się bowiem od niepotrzebnych kosztów.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Pamiętajmy, że układ klimatyzacji pracuje jako całość złożona z poszczególnych elementów, i gdy jeden z nich ulega usterce, bezpośrednio oddziałuje to na kolejne elementy. Może się więc okazać, że gdy do sprężarki klimatyzacji dostaną się zanieczyszczenia, trafią one momentalnie do skraplacza i usterka gotowa (np. zablokowanie przepływu medium chłodzącego).

Poza tym, skraplacz klimatyzacji, ze względu na materiał z którego jest wykonany (aluminium), bywa podatny na korozję. Aluminium jest bowiem niezwykle wrażliwe na utlenianie, a czynniki takie jak sól czy wilgoć mogą stać się przyczyną wycieków medium chłodzącego i oleju smarującego sprężarkę czy nawet rozszczelnienia chłodnicy klimatyzacji.

Gdy okaże się, że skraplacz klimatyzacji w naszym samochodzie odmówił posłuszeństwa, oczywiście należy go wymienić. Stopień trudności wymiany zależy od modelu auta, jednak w większości przypadków nie jest to specjalnie trudne.

Pierwszą czynnością jest demontaż wentylatorów chłodnicy i przewodu klimatyzacji biegnącego do osuszacza. Należy pamiętać, że w trakcie tej czynności uleje się czynnik chłodzący, warto więc przygotować sobie zawczasu naczynie, aby go zebrać. Następnie należy odkręcić śrubę mocującą przewód do skraplacza klimatyzacji, unieść chłodnicę i wyjąć ją z gumowych mocowań. Gdy już wyjmiemy stary skraplacz, wykręćmy z niego szpilki – przydadzą się przy montażu nowego kondensera. Po montażu osuszacza do skraplacza wkładamy go do auta i wszystko dokładnie skręcamy.

Jaki skraplacz wybrać do naszego samochodu? Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że powinniśmy decydować się na produkty znanych producentów, którzy gwarantują jakość i trwałość. Wśród nich wymienić można takie marki jak m.in. Nissens, Hella, NRF czy Van Wezel. Aby zapoznać się z bogatą ofertą skraplaczy samochodowych na iParts.pl, należy wejść na zakładkę:

Serdecznie zapraszamy do zakupów.


Komentarze

Wina producenta
roman
,
04.07.2021
Odpowiedz
Dlaczego producenci nie montuja siateczki ochronnej ze stali nierdzewnej?
skraplacz
Samuel
,
06.02.2017
Odpowiedz
Pamiętam że w swoim samochodzie musiałem dwa razy wymieniać bo była malutka dziura i był problem. Warto mieć dobrego mechanika, który może profesjonalnie zamontować np. wyżej wspomniany skraplacz.
skraplacz
gonzo
,
16.08.2016
Odpowiedz
do mojego golfa skraplacz kupiłem za grosze, pojechałem na złom i od razu znalazłem :D
nieszczelność
janusz
,
03.08.2016
Odpowiedz
po zimie włączyłem klimę, a tu zaskoczenie, nie chłodzi :/ podjechałem na serwis i okazało się, że skraplacz ma dziurę... wymiana, nabicie klimy to nie jest tania rzecz :)
przepełnienie
pietrusz
,
29.04.2016
Odpowiedz
a jest możliwość przepełnienia układu klimatyzacji żeby chłodnica się rozszczelniła?
spawanie
piotruś pan
,
26.04.2016
Odpowiedz
miałem przypadek rozszczelnienia chłodnicy klimatyzacji, ale na szczęście wystarczyło zaspawanie dziurki i dalej działa jak nowa
zardzewiała
davidov
,
20.04.2016
Odpowiedz
Moja chłodnica klimy przerdzewiała ze starości, ale co tu się dziwić od ponad 20letniego auta
klima
Hubert
,
15.04.2016
Odpowiedz
Byłem zmuszony wymienić ostatnio po spotkaniu z psem :-/ nie tania sprawa bo później trzeba klimę nabijać od nowa

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.