Końcówki drążków kierowniczych – objawy zużycia

Data:
W kategorii Końcówki drążków kierowniczych

Bezpieczeństwo każdego samochodu jest zależne od szeregu różnych podzespołów, takich jak m.in. układ kierowniczy. Oczywiście, istotny jest także stan hamulców, ogumienia czy amortyzatorów, natomiast w tym aspekcie nieco niedoceniany bywa właśnie układ kierowniczy. Przyjrzyjmy się zatem funkcjonowaniu takich jego elementów jak końcówki drążków kierowniczych i usterkom, które je trapią.

Czym tak w ogóle są końcówki drążków kierowniczych? Są to elementy, których głównym zadaniem jest łączenie zwrotnicy koła z systemem kierowniczym. Końcówki drążków kierowniczych zbudowane są z części elastycznych, nazywanych profesjonalnie przegubami kulowymi. To właśnie dzięki przegubom kulowym możliwy jest ruch zawieszenia koła a także skręty zwrotnicy względem przekładni kierowniczej na stałe zamontowanej w aucie.

Większość elementów układu kierowniczego to części eksploatacyjne, które zużywają się w trakcie korzystania z auta. Ciężko określić okres eksploatacyjny w przypadku końcówek drążków kierowniczych, ponieważ wszystko zależy od modelu samochodu, producenta części, warunków eksploatacji itp. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wiedzieć z jakimi objawami usterek możemy się spotykać i co mogą one oznaczać.

Najpopularniejszymi objawami uszkodzenia części układu kierowniczego są wszelkie hałasy i stukoty z okolic komory silnika. Charakterystyczne dla nich jest to, że słyszymy je niezależnie czy samochód jedzie, czy stoi. Możliwe są także luzy, wibracje i drżenie kierownicy. Gdy zaobserwujemy tego typu symptomy, w pierwszej kolejności sprawdzić należy końcówki drążków kierowniczych. Ich wymiana nie należy do najtrudniejszych czynności serwisowych, natomiast zalecamy zlecić tę usługę profesjonalnemu warsztatowi, ze względu na konieczność ustawienia zbieżności kół na stanowisku pomiarowym do obsługi geometrii zawieszenia.

Należy pamiętać, że nieprawidłowe ustawienie geometrii może stać się przyczyną przedwczesnego zużycia opon i części zawieszenia, wpływa także negatywnie na bezpieczeństwo. Wymiana natomiast polega na podniesieniu samochodu, demontażu koła a także wykręceniu końcówki drążka ze zwrotnicy koła i z drążka kierowniczego. Po wszystkim, montowana jest nowa końcówka drążka kierowniczego w miejsce starej.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Końcówki drążków kierowniczych kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od modelu samochodu i producenta części. Końcówki drążków kierowniczych oferowane są przez takie marki jak chociażby Meyle, TRW, Lemforder, NK, Delphi, Moog, SWAG, Febi Bilstein czy Birth. Tego typu produkty charakteryzują się wysoką jakością i nierzadko wykorzystywane są na tzw. pierwszy montaż.

Hałasy wydobywające się z okolic układu kierowniczego mogą być spowodowane również takimi czynnikami jak zużyte przeguby krzyżowe kolumny kierowniczej, czy niesprawny drążek kierowniczy. W przypadku tego drugiego, usłyszymy stuki z okolic maglownicy i zaobserwujemy gorszą sprawność układu kierowniczego. Zarówno końcówki, jak i same drążki kierownicze są dostępne na rynku części zamiennych i w przypadku popularnych modeli samochodów nie powinno być problemów z kupnem tego typu części. Stopień trudności wymiany drążka zależy w dużej mierze od jego lokalizacji w aucie – czasem demontaż można przeprowadzić korzystając wyłącznie z podnośnika, a w innych przypadkach wymagane jest wyjęcie przekładni. Usługa ta jest już droższa, i zazwyczaj kosztuje w granicach kilkuset złotych. Po wymianie niezbędne jest ustawienie geometrii kół.

Przy okazji wymiany części układu kierowniczego zalecamy także kontrolę stanu pozostałych podzespołów, bowiem zazwyczaj mają one zbliżoną trwałość. Jeśli więc jedna część się zepsuje, bardzo możliwe, że w niedługim czasie da o sobie znać kolejna. Warto także zwrócić uwagę na stan gumowych osłon drążków kierowniczych – być może trzeba będzie je wymienić na nowe.

Powiązane kategorie towarowe:


Komentarze

Końcówki drążka.
Aveo
,
04.05.2021
Odpowiedz
Witam, nic mi nie stukało, nic nie pukało, jechał prosto, nie darł opon a przeglądu nie dostałem. Winne były końcówki drążka kierowniczego które u mnie dopiero na szarpaku tym co skręca przednie koła na "siłę" pokazały zużycie ruchem do góry i na dół.
Auto Master Gdynia
Marcin
,
01.09.2017
Odpowiedz
Jak wymiana takich części , to tylko w Auto Master Gdynia. Warto pamiętać, by wymieniać takie rzeczy regularnie co jakiś czas.
przegląd zawieszenia.....
adam
,
06.07.2017
Odpowiedz
Nie trzeba dużo kombinować wystarczy pół roku po przeglądzie skoczyć na przegląd samego zawieszenia.....myślę też że powinniśmy takie przeglądy warunkować stanem podwozia i ilością przejeżdżanych rocznie kilometrów......
stuki i drgania kierownicy
Lech
,
23.06.2017
Odpowiedz
Szukając przyczyny stuków z okolic komory silnika natrafiłem na ten artykuł. Faktycznie okazało się, że przyczyną były końcówki drążka kierowniczego
Drążki kierownicze
Dave
,
03.02.2017
Odpowiedz
Raz miałem tak że czułem stukanie ale to okazało się coś innego niż drążek natomiast tydzień temu to już było ewidentne dlatego pojechałem do mechanika do warsztatu i naprawiłem usterkę wymieniając drążek.
Kierowca
Adaś
,
16.09.2016
Odpowiedz
Mi na przeglądzie powiedział że to sworznie, a to były drążki kierownicze...
wymiana
adnru
,
16.08.2016
Odpowiedz
wymiana końcówek jest prosta, ale później trzeba ustawić zbieżność
przyczyny
Roberto
,
03.08.2016
Odpowiedz
Pamiętajmy, że nie zawsze tłuczenie czy drżenie kierownicy może być spowodowane zużytymi końcówkami drążków. Jest wiele czynników, które na to wpływają, dlatego przed wymianą dokładnie sprawdźmy wszystkie elementy.
dośwaidczenie
makintosch
,
29.04.2016
Odpowiedz
tłucze, terepie i strasznie stuka na nierównej drodze - wiem z doświadczenia bo musiałem wymienić obydwa
Do wymiany
Miousch
,
26.04.2016
Odpowiedz
Mi na przeglądzie wyszło że mam obydwie końcówki do wymiany bo kola zaczynały się już powoli rozbiegać w dwie strony. Czyli wniosek taki, żeby częściej kontrolować niż raz do roku.
tłucze się
Kazimierz
,
20.04.2016
Odpowiedz
Stuka i się tłucze - takie są objawy popsutej końcówki drążka kierowniczego. Wiem z doświadczenia.
drążki
Krzysztof
,
14.04.2016
Odpowiedz
Teraz już będę wiedział co i jak z tymi końcówkami. Bardzo przydatny artykuł!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.