Drążek kierowniczy poprzeczny w samochodzie

Drążek kierowniczy

Jeżeli komfort prowadzenia Twojego samochodu znacznie się obniżył, a podczas jazdy po śliskiej nawierzchni koła auta piszczą, wówczas prawdopodobnie pojawiły się zbyt duże, a przy tym niebezpieczne luzy na drążkach kierowniczych poprzecznych. W takiej sytuacji konieczne jest wymienienie zużytych elementów na nowe. Dzięki bogatej ofercie części w iParts.pl taka naprawa nie będzie kosztowna i pomoże przywrócić odpowiedni komfort prowadzenia Twojego samochodu.

Drążki kierownicze poprzeczne w samochodzie

Drążki kierownicze poprzeczne to elementy samochodowego układu kierowniczego. Drążki kierownicze dzielą się na dwa rodzaje, tj. podłużne (przekazują ruch z przekładni kierowniczej do mechanizmu zwrotnicy), a także poprzeczne, stanowiące część systemu zwrotniczego (przekazują ruch pomiędzy zwrotnicami kół). Drążki poprzeczne zapewniają lepszą sterowność oraz mniejsze zużycie opon, a także służą do idealnego wyrównania prowadzenia pojazdu.

Sposób działania drążków kierowniczych poprzecznych

Drążki kierownicze poprzeczne pozwalają na precyzyjne kierowanie oraz bezpieczne sterownia samochodem. Poprzez drążki siły poprzeczne przekazywane do układu kierowniczego, przenoszone są dalej przez wewnętrzny przegub osiowy do zewnętrznego przegubu kulowego, czyli końcówki drążka poprzecznego. Dzięki gwintowi znajdującemu się w ich środku możliwe jest idealne ustawienie obu kół skrętnych. Drążki poprzeczne są jednymi z wielu elementów układu kierowniczego, które łączą przekładnię kierowniczą ze zwrotnicą zawieszenia oraz przekazują ruch przekładni na zwrotnicę. Zużycie tych elementów ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem, a ogromny wpływ na ich stan techniczny ma na pewno styl jazdy, stan nawierzchni dróg oraz okresowe przeglądy i serwisowanie.

Typowe usterki drążków kierowniczych poprzecznych w samochodzie

Gdy drążki kierownicze poprzeczne stają się zużyte, najczęściej objawia się to luzami w układzie kierowniczym. Tego typu symptomy mogą okazać się niebezpiecznie dla kierowcy i oznaczają poważne utrudnienia w eksploatacji auta. Powstają bowiem tzw. zmiany zbieżności kół przednich, przez co drastycznie obniża się precyzja prowadzenia auta. Warto zatem zadbać o to, aby w naszym samochodzie drążki kierownicze były w 100 % sprawne i wytrzymałe. Należy oczywiście pamiętać, że drążki poprzeczne powinno się wymieniać parami. Zaleca się również wymianę końcówek drążków. O tym, że z drążkami dzieje się coś niedobrego, świadczyć mogą hałasy oraz stuki dochodzące z komory silnika. Ponadto mogą pojawić się wibracje na kierownicy, a w ekstremalnych sytuacjach samochód przestanie reagować na nawet niewielkie ruchy kierownicy.

Popularni producenci drążków kierowniczych poprzecznych

  • Lemforder
  • Febi Bilstein
  • TRW
  • A.B.S.
  • Meyle
  • SWAG
  • Yamato

Interesują Cię tanie drążki kierownicze poprzeczne? Jeśli tak, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu wersję silnikową. iParts.pl jest sklepem, który posiada jedną z największych ofert drążków kierowniczych do wszystkich modeli i marek samochodów.

Wszystkie drążki kierownicze poprzeczne, które znajdziesz na iParts.pl, są fabrycznie nowe, mają wszelkie niezbędne atesty i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). iParts.pl to sklep internetowy, w ofercie którego znajduje się największa liczba drążków kierowniczych w naszym kraju. Do wyboru są najlepszej jakości drążki kierownicze do wszystkich marek i modeli aut.

Najpopularniejsi producenci

Drążki kierownicze poprzeczne OCAP
Drążki kierownicze poprzeczne FEBI BILSTEIN
Drążki kierownicze poprzeczne SWAG
Drążki kierownicze poprzeczne CORTECO
Drążki kierownicze poprzeczne MAPCO
Drążki kierownicze poprzeczne FRAP
Drążki kierownicze poprzeczne OPTIMAL
Drążki kierownicze poprzeczne LEMFÖRDER
Drążki kierownicze poprzeczne QUINTON HAZELL

FAQ

Jak wymienić drążki kierownicze?

Ułatwieniem w procesie wymiany drążków kierowniczych będzie skorzystanie z kanału lub wysokich najazdów. Elementy układu kierowniczego warto wymieniać parami, ponieważ każda ingerencja oznacza konieczność wizyty na stacji diagnostycznej oraz ustawienia zbieżności. Pracę zaczynamy od odkręcenia drążka kierowniczego od końcówki, następnie przechodzimy do drugiej strony, gdzie znajdziemy nakrętkę kontrującą. Po odkręceniu wszystkich śrub możemy wyjąć nasz drążek i zastąpić go nowym.

Jakie są objawy zużycia lub uszkodzenia drążków kierowniczych?

Do podstawowych objawów uszkodzeń drążka kierowniczego możemy zaliczyć hałasy oraz stukot z komory silnika, a także narastające z czasem drżenie kierownicy połączone z powiększeniem się luzów.

Do czego służy drążek kierowniczy?

Drążek kierowniczy jest elementem układu kierowniczego, a jego zadaniem jest przenoszenie sił pochodzących z kierownicy i mających na celu zmianę położenia kół przednich. Łączy on listwę przekładni z końcówkami drążków, które przymocowane są do zwrotnicy.

Jak dobrać drążek kierowniczy do swojego samochodu?

Podstawowymi parametrami jest długość oraz sposób mocowania drążka. Powinniśmy dobierać ten element z dbałością o każdy jego wymiar. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie drążka z wykorzystaniem numeru VIN pojazdu. 

Jak uszkodzony drążek kierowniczy wpływa na prowadzenie samochodu?

Uszkodzony drążek kierowniczy może dawać wiele uciążliwych objawów. Jest to głównie stukot pochodzący z okolic komory silnika, a także drżenie oraz wibracje kierownicy. Dodatkowo mogą występować luzy powodujące obniżenie precyzji prowadzenia naszego pojazdu.

Jakie są ceny drążków kierowniczych poprzecznych?

Drążki kierownicze poprzeczne kosztują obecnie w granicach 110 do 230 zł. W tych cenach otrzymują Państwo wysokiej klasy zamienniki, które charakteryzują się trwałością i odpornością na zużycie, a co najważniejsze zapewniają kierowcy bezpieczne i pewne prowadzenie w każdej sytuacji.