Końcówka drążka kierowniczego w iParts.pl!

Końcówka drążka kierowniczego

Jak ważny jest układ kierowniczy w samochodzie, chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Bardzo ważną częścią całego układu są końcówki drążków kierowniczych, które odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe i sprawne kierowanie autem. Uszkodzenie tych elementów wpłynie na gorszą sterowność samochodu, a tym samym i na pogorszenie bezpieczeństwa jazdy. Wymień końcówki drążków kierowniczych na nowe w iParts.pl Zapewniamy największą ofertę tychże elementów w postaci kilkudziesięciu tysięcy końcówek drążków kierowniczych do wszystkich marek i modeli aut.

Końcówka drążka kierowniczego w samochodzie

Trzy najważniejsze elementy układu kierowniczego w każdym samochodzie, to kolumna kierownicy, przekładnia kierownicza oraz mechanizm zwrotnicy. Kolumna kierownicy to zazwyczaj dwuczęściowy wał biegnący od koła kierownicy do komory silnika, gdzie łączy się z przekładnią kierowniczą. Przekładnia natomiast to przeważnie przekładnia zębatkowa, nazywana potocznie maglownicą. Ma ona poziome ułożenie względem kolumny kierownicy i jest montowana głównie w samochodach przednionapędowych. W auta z napędem na tylną oś stosuje się przekładnie globoidalne, śrubowo-kulkowe lub ślimakowe. Ostatni element, czyli mechanizm zwrotnicy, to zespół części łączący koła kierowane z przekładnią. Końcówki przekładni kierowniczej są połączone z drążkami kierowniczymi. Końcówka drążka wpływa na zmianę położenia zwrotnicy, a tym samym i kół pojazdu.

Sposób działania końcówek drążków kierowniczych

Końcówka drążka kierowniczego to element, którego głównym zadaniem jest połączenie zwrotnicy koła z układem kierowniczym. Są one najczęściej zbudowane z elastycznych części, nazywanych przegubami kulowymi. Dzięki tym przegubom możliwy jest ruch zawieszenia koła oraz skręt zwrotnicy względem przekładni kierowniczej. Końcówka drążka wpływa zatem na manewrowość samochodu, w tym również na wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy. W pewnym stopniu determinuje ona także zużycie paliwa oraz ogumienia.

Typowe usterki końcówek drążków kierowniczych w samochodzie

Końcówka drążka kierowniczego to część, której zadaniem jest łączenie drążka kierowniczego ze zwrotnicą koła, i tym samym skręcanie koła. Kontrola stanu i regularna wymiana końcówek drążków kierowniczych jest niezwykle ważna, ponieważ zużycie tego elementu powoduje luz na kierownicy, a wówczas jazda samochodem staje się niebezpieczna. Trudno jest jednak precyzyjnie określić okres eksploatacyjny końcówek drążków kierowniczych, ponieważ wszystko zależy od konkretnego modelu samochodu, producenta części, warunków eksploatacyjnych, itd. Najczęstsze objawy zużycia tych elementów, to m.in. hałas i stukot z okolic komory silnika, a także luzy, wibracje oraz drżenie kierownicy. W trosce o komfort i bezpieczeństwo zalecamy wybór produktów najwyższej jakości, ponieważ tylko wtedy będziemy mieć pewność, że eksploatacja będzie długa i bezproblemowa.

Popularni producenci końcówek drążków kierowniczych

 • Lemforder
 • Febi Bilstein
 • TRW
 • A.B.S.
 • Mapco
 • SWAG
 • Vaico
 • Meyle
 • Yamato
 • Ruville
 • MOOG

Trwałe i zarazem tanie końcówki drążków kierowniczych znajdziesz na pewno w naszej ofercie produktowej. Posiadamy elementy układu kierowniczego do praktycznie każdego współczesnego samochodu. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego auta. Po chwili otrzymasz pełne zestawienie dostępnych końcówek drążków kierowniczych do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

Wszystkie oferowane przez nas końcówki drążków kierowniczych są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy pełną obsługę techniczną na każdym etapie zakupów, fachowe doradztwo oraz natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Końcówki drążków kierowniczych DYS
Końcówki drążków kierowniczych CTR
Końcówki drążków kierowniczych BORG & BECK
Końcówki drążków kierowniczych STELLOX
Końcówki drążków kierowniczych MOOG
Końcówki drążków kierowniczych OCAP
Końcówki drążków kierowniczych A.B.S.
Końcówki drążków kierowniczych SIDEM
Końcówki drążków kierowniczych GSP

FAQ

Jakie są objawy zużycia końcówek drążków kierowniczych?

Do podstawowych objawów zużytych końcówek drążków kierowniczych możemy zaliczyć luzy na kierownicy oraz charakterystyczny stuk podczas niewielkich ruchów kołem kierownicy, wykonywanych na postoju. Dla pewności możemy złapać za końcówkę drążka ręką i poprosić by druga osoba delikatnie kręciła kierownicą w obie strony. Jeśli poczujemy delikatne wibracje to możemy być pewni, że końcówka drążka jest do wymiany.

Jak wymienić końcówkę drążka kierowniczego?

Najpierw należy odkręcić końcówkę drążka od zwrotnicy, a następnie poluzować nakrętkę kontrującą na samym drążku i swobodnie odkręcić końcówkę. Warto wcześniej dokładnie zmierzyć długość drążka razem z końcówką by koło mogło być ustawione w prawidłowy sposób. Po całej operacji należy ustawić zbieżność kół.

Stukanie podczas ruszania kierownicą, co mogło się stać?

Bardzo prawdopodobne, że uszkodzeniu uległy końcówki drążków kierowniczych. Jeśli stukanie dobiega do nas od strony kół w sytuacji, gdy szybko wykonujemy krótkie ruchy kierownicą na postoju to możemy mieć pewność, że to wina właśnie tych elementów.

Czy po wymianie końcówek drążków kierowniczych będę musiał udać się na ustawianie zbieżności?

Tak. Jest to konieczne po wymianie takich elementów jak końcówki drążków. Zbieżność musi być ustawiana przy każdej ingerencji w układ kierowniczy. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasz samochód będzie w stanie poruszać się prosto i nie dojdzie do przedwczesnego zużycia opon.

Czy coś mi grozi jeśli opóźnię wymianę końcówek drążków kierowniczych?

Tak. Zignorowanie objawów uszkodzenia końcówek drążków kierowniczych może doprowadzić do ich zniszczenia, całkowitego zniszczenia. Mocno wyrobiona końcówka drążka może oderwać się od zwrotnicy koła, co doprowadzi do utraty kontroli nad naszym pojazdem.

Ile kosztują końcówki drążków kierowniczych?

Ceny końcówek drążków kierowniczych zaczynają się od 30, a kończą na 130 zł. W tym przedziale cenowym możemy wybierać wśród produktów wielu popularnych producentów, które pasują do wszystkich samochodów poruszających się po naszych drogach.