Samochody z napędem elektrycznym, a zwłaszcza te z napędem hybrydowym, pod wieloma względami przypominają standardowe auta z klasycznym silnikiem spalinowym. Ponieważ jednak ich posiadacze coraz mocniej pragnął podkreślać wszelkie atuty swoich niskoemisyjnych pojazdów, producenci części zostali zmuszeni do szukania zupełnie nowych, specjalnie do tego przystosowanych rozwiązań. I tak właśnie powstały klocku hamulcowe TRW Electric Blue – pierwsze takie klocki dla aut elektrycznych.

Części zamienne do samochodów hybrydowych i elektrycznych nową lokomotywą rynku

O tym, że światowa motoryzacja ulega właśnie poważnym zmianom, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Rewolucja dzieje się na naszych oczach, choć nie każdy jest z niej zadowolony. Tym razem chodzi o rewolucję wprowadzającą do powszechnego użytku samochody z napędem hybrydowym (jako rozwiązanie pośrednie) oraz elektrycznym. Daleko nam wprawdzie jeszcze do powszechnej „elektryfikacji” motoryzacji, jednak już teraz tacy potentaci jak ZF Aftermarket – światowy lider wśród producentów części zamiennych i właściciel marki TRW – przewidują, że w 2030 roku ok. 1/3 wszystkich samochodów produkowanych na całym świecie będzie pojazdami elektrycznymi lub z napędem hybrydowym. Tak duża liczba aut o napędzie elektrycznym oznacza ogromny wzrost popytu na części do nich, a części te muszą posiadać swoją własna, odpowiednią do zastosowania specyfikę.

Mając na uwadze nadchodzące zmiany, marka TRW już dwa lata temu wprowadziła na rynek całkowitą nowość – klocki hamulcowe opracowane i produkowane z myślą właśnie o samochodach elektrycznych i hybrydowych. Model TRW Electric Blue momentalnie zyskał uznanie wszystkich ekspertów, zdobywając m. in nagrodę za innowacyjność w kategorii „Elementy wyposażanie pojazdu i części zamiennych” na międzynarodowych targach Equip Auto w 2019 roku. Klocki hamulcowe TRW Electric Blue zasłużyły sobie na ogromne uznanie specjalistów nie tylko ze względu na swoją innowacyjność, ale też z uwagi na możliwość zastosowania ich w 92% modeli samochodów hybrydowych i aż 97% aut z napędem elektrycznym dostępnych w Europie. To niemal 100-procentowe pokrycie rynku już na starcie ustawiło klocki Electric Blue na pozycji absolutnego lidera wśród klocków hamulcowych dla pojazdów niskoemisyjnych.

Specyfika klocków hamulcowych TRW Electric Blue do aut z napędem elektrycznym i hybrydowym

Zapewne wielu z Was zastanawia się teraz, czym klocki hamulcowe do aut z napędem elektrycznym różnią się od standardowych klocków do samochodów z silnikami spalinowymi? Z pozoru mogłoby się wydawać, że produkcja klocków takich jak TRW Electric Blue to czysty marketing – otrzymujemy ten sam produkt w nieco innej oprawie i pod hasłami przekonującymi o jego unikalności. Owszem, tak również się zdarza. Ale nie tym razem. Dlaczego?

Za główne atuty aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym należy uznać przede wszystkim:

  • niskoemisyjność – a to z kolei oznacza wyraźną troskę o czystość środowiska naturalnego,
  • komfort – przede wszystkim komfort dla kierowcy i pasażerów, ale też w dużym stopniu dla wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz osób mieszkających lub przebywających czasowo w pobliżu dróg.

Marka TRW, mając pełną świadomość wyżej wymienionych zalet aut elektrycznych, postanowiła stworzyć klocki hamulcowe, które jeszcze bardziej je podkreślą. Standardowe klocki hamulcowe, nawet te najdoskonalsze, mają tendencję do generowania drgań i doskonale słyszalnych hałasów (pisków), a przy tym do wyraźnego „pylenia”. Klocki TRW Electric Blue w obu tych aspektach dorównują jakością technologii aut elektrycznych, niemal całkowicie wykluczając jakikolwiek hałas słyszalny w kabinie kierowcy oraz produkcję pyłów. Dzięki wytężonej pracy projektantów i inżynierów TRW, udało się stworzyć klocki, które są:

  • ciche – zostały wyposażone w specjalną, wielowarstwową podkładkę i powleczone powłokami tłumiącymi hałas;
  • przyjazne dla środowiska – emitują wyraźnie mniej pyłów, w tym i szkodliwych dla środowiska metali;
  • komfortowe – użyty do ich produkcji materiał FMG 53 ogranicza drgania do absolutnego minimum, co potwierdzają testy NVH.

Klocki TRW Electric Blue są również łatwo dostępne, co zawsze jest sporym ułatwieniem dla kierowców. Jeśli chcielibyście poczuć, czym jest jakość technologicznej przyszłości, zapraszamy na iParts.pl, gdzie znajdziecie klocki hamulcowe TRW Electric Blue zawsze w dobrej cenie.