Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak wymienić filtr kabinowy?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek widząc na ulicach samochody z kompletnie zaparowanymi szybami, jak ich kierowcy mogą być tak nieodpowiedzialni i co oni tak właściwie widzą? Może sami codziennie zmagacie się z tym problem i nie wiecie jak temu zaradzić? Zaparowane szyby to brak dobrej widoczności i możliwości poprawnej oceny sytuacji na drodze. Sprawdźmy zatem co może pomóc.

Jak wymienić filtr kabinowy?

Przyczyną parowania szyb w aucie z reguły jest wilgoć. Najczęściej wilgoć w aucie zbiera się jesienią oraz zimą, gdy za oknami pada deszcz lub śnieg. Wilgoć przenoszona jest do auta na przemoczonych ubraniach lub butach kierowcy i pasażerów. Niestety nie ona jedna odpowiedzialna jest za parowanie szyb – bywa, że przyczyną jest zapchany filtr kabinowy oraz brak regularnego używania nawiewu w aucie.

Co to jest i do czego służy filtr kabinowy?

Filtr kabinowy, zwany inaczej filtrem przeciwpyłkowym odpowiada za filtrację powietrza dostającego się do wnętrza auta, dzięki czemu do kokpitu nie dostają się zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki roślinne, sadza lub szkodliwe gazy. Spora część kierowców nie pamięta o jego regularnej wymianie, co najmniej raz w roku lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Niektórzy eksperci zalecają wymianę filtra kabinowego nawet dwa razy w roku – najlepiej przed i po zimie.

Regularna wymiana filtra kabinowego pozwala na zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów, zmniejsza zjawisko parowania szyb oraz poprawia wydajność dmuchawy. Pamiętajmy, że zanieczyszczony i wilgotny filtr to wylęgarnia grzybów i doskonałe miejsce do rozwoju szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów. To szczególnie ważne dla alergików, rodzin z dziećmi i astmatyków.

Filtry przeciwpyłowe dzielimy na dwie grupy: standardowe i z węglem aktywnym. Filtry z węglem aktywnym posiadają nawet cztery warstwy filtrujące. Są one droższe niż filtry standardowe, jednak dokładniej wyłapują zanieczyszczenia. Dzięki dodatkowej warstwie filtr z węglem aktywnym dodatkowo pochłania wiele szkodliwych gazów takich jak ozon, węglowodory oraz związki siarki i azotu, nie pozwalając im przedostać się do środka samochodu.

Jak wymienić filtr kabinowy?

Jak wymienić filtr kabinowy?Wymiana filtra kabinowego jest dosyć prosta i dokonać jej możemy samodzielnie. Zdarza się jednak, że kierowcy nie potrafią sprecyzować gdzie dokładnie znajduje się filtr w ich aucie. Miejsce jego montażu jest kwestią indywidualną każdego z producentów samochodów. Sama wymiana może zająć 15 minut, jednak zdarza się, że wymaga ona nawet 2 godzin poświęconego czasu. Wszystko uzależnione jest od miejsca zamontowania filtra.

Rozpoczynając poszukiwania filtra w naszym aucie należy zacząć od sprawdzenia miejsc pod maską, w okolicy podszybia. Istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że zmuszeni będziemy do demontażu uszczelek lub wycieraczek. Drugim miejscem, które warto sprawdzić jest wnętrze auta. W samochodach chroni je plastikowa obudowa, zabezpieczająca go przed uszkodzeniem mechanicznym. Zlokalizowane są one najczęściej w okolicach deski rozdzielczej, a dokładnie schowka. Rzadziej zdarza się, że filtry montowane są też blisko pedałów, komory silnikowej itp. 

Chcesz wymienić samodzielnie filtr kabinowy? Zapraszamy na krótki filmik instruktażowy.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na montaż standardowego filtra kabinowego, czy tego z węglem aktywnym pamiętajmy, aby wybierać produkty renomowanych producentów. Zapewni nam to wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Filtry te znajdziesz w korzystnych cenach w sklepie motoryzacyjnym iParts.pl.

Powiązane kategorie towarowe:

Polecani producenci:

Popularne z kategorii Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy

Filtr kabinowy FILTRON K 1111
24,00 zł
4.7 (46 ocen)
Filtr kabinowy FILTRON K 1111A
35,00 zł
4.7 (46 ocen)
Filtr kabinowy FILTRON K 1006
18,00 zł
4.7 (46 ocen)
Filtr kabinowy FILTRON K 1311A
35,00 zł
4.7 (46 ocen)
Filtr kabinowy FILTRON K 1210
20,00 zł
4.7 (46 ocen)
Filtr kabinowy FILTRON K 1079
22,00 zł
4.7 (46 ocen)
Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.
9 komentarzy
Filtr kabinowy samemu wymieniam tak samo jak filtr oleju i paliwa. Pozwala mi to zaoszczędzić trochę kasy a nie jest trudne w zrobieniu.
Ja sobie zawsze sam wymieniam filtr kabinowy i nie zajmuje mi to specjalnie dużo czasu. Staram się go co jakiś czas wymieniać bo nie chcę wdychać zanieczyszczonego powietrza w moim samochodzie. Pilnujcie tego.
A czy ktos wie gdzie znajde w voyager 3 filtr kabinowy i jak on wyglada?? klime mam
Może ktoś wie gdzie szukać filtra kabinowego w Space star DiD po lifingu
u mnie kabinówka jest pod maską, 10 min i po robocie :)
Właśnie takiego poradnika potrzebowałem. Zawsze z kabinówka jeździłem do serwisu, ale teraz widzę, że to nie jest trudne. Spróbuję swoich sił :)
a ja się tyle oszukałem jak wymienić filtr kabinowy, a na samym końcu okazało się że w ogóle go nie mam! :)
prosta i szybka wymiana, a u jakiegoś mechanika trzeba za to zapłacić często nawet parędziesiąt złotych
super opis! poradziłem sobie sam z wymianą! :)

Powiązane artykuły

Jak zadbać latem o jakość powietrza w kabinie samochodu? Rozwiązania zapewniające świeżość i miły zapach w każdym aucie

Jak zadbać latem o jakość powietrza w kabinie samochodu? Rozwiązania zapewniające świeżość i miły zapach w każdym aucie

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, długich podróży i... gorącego powietrza. A skoro powietrze gorące, więc i klimatyzacja pracuje na pełnych obrotach. Zamknięte szyby i intensywnie pracująca klimatyzacja mogą jednak prowadzić do problemów z jakością powietrza w kabinie samochodu. Jak sobie z tym poradzić, aby każda wakacyjna podróż była komfortowa i przyjemna?

czytaj więcej >
Zwykły, węglowy, czy z polifenolem? Jaki filtr kabinowy wybrać? Różnice i zalety

Poznajcie 3 różne rodzaje filtrów przeciwpyłkowych. Jaki filtr kabinowy powinniście wybrać do swojego auta?

Aż trudno w to uwierzyć, ale przecież nie tak dawno temu filtry kabinowe w samochodach praktycznie nie występowały. Dziś jest to już standard o wciąż rosnących możliwościach. W ciągu ostatnich 30 lat przeszliśmy bowiem od zwykłych filtrów papierowych, poprzez filtry węglowe, aż po filtry z polifenolami, a nawet dalej. Co wyróżnia każdy z tych typów?

czytaj więcej >
Filtry kabinowe - co to takiego?

Filtry kabinowe - co to takiego?

Filtr kabinowy, nazywany inaczej przeciwpyłkowym, jest nieco mniej popularny niż filtry oleju, powietrza i paliwa, nie znaczy to jednak, że jest w samochodzie niepotrzebny. Sprawuje on szereg funkcji, dzięki którym jazda jest bezpieczna i komfortowa.

czytaj więcej >
Jak wymienić filtr kabinowy? Dlaczego należy go wymieniać i jak często to robić?

Jak wymienić filtr kabinowy? Dlaczego należy go wymieniać i jak często to robić?

Klimatyzacja to obecnie niemal obowiązkowe wyposażenie auta, które zdecydowanie poprawia komfort zarówno w upalne lato, jak również zimą, gdy konieczne jest osuszenie powietrza, aby zminimalizować parowanie szyb. Jednym z najprostszych i najtańszych elementów jest filtr kabinowy, o którym zapomina wielu kierowców. Jak często należy go wymieniać i dlaczego?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze