Jak wymienić filtr kabinowy?

Data:
W kategorii Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek widząc na ulicach samochody z kompletnie zaparowanymi szybami, jak ich kierowcy mogą być tak nieodpowiedzialni i co oni tak właściwie widzą? Może sami codziennie zmagacie się z tym problem i nie wiecie jak temu zaradzić? Zaparowane szyby to brak dobrej widoczności i możliwości poprawnej oceny sytuacji na drodze. Sprawdźmy zatem co może pomóc.

Przyczyną parowania szyb w aucie z reguły jest wilgoć. Najczęściej wilgoć w aucie zbiera się jesienią oraz zimą, gdy za oknami pada deszcz lub śnieg. Wilgoć przenoszona jest do auta na przemoczonych ubraniach lub butach kierowcy i pasażerów. Niestety nie ona jedna odpowiedzialna jest za parowanie szyb – bywa, że przyczyną jest zapchany filtr kabinowy oraz brak regularnego używania nawiewu w aucie.

Co to jest i do czego służy filtr kabinowy?

Filtr kabinowy, zwany inaczej filtrem przeciwpyłkowym odpowiada za filtrację powietrza dostającego się do wnętrza auta, dzięki czemu do kokpitu nie dostają się zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki roślinne, sadza lub szkodliwe gazy. Spora część kierowców nie pamięta o jego regularnej wymianie, co najmniej raz w roku lub po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów. Niektórzy eksperci zalecają wymianę filtra kabinowego nawet dwa razy w roku – najlepiej przed i po zimie.

Regularna wymiana filtra kabinowego pozwala na zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów, zmniejsza zjawisko parowania szyb oraz poprawia wydajność dmuchawy. Pamiętajmy, że zanieczyszczony i wilgotny filtr to wylęgarnia grzybów i doskonałe miejsce do rozwoju szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów. To szczególnie ważne dla alergików, rodzin z dziećmi i astmatyków.

Filtry przeciwpyłowe dzielimy na dwie grupy: standardowe i z węglem aktywnym. Filtry z węglem aktywnym posiadają nawet cztery warstwy filtrujące. Są one droższe niż filtry standardowe, jednak dokładniej wyłapują zanieczyszczenia. Dzięki dodatkowej warstwie filtr z węglem aktywnym dodatkowo pochłania wiele szkodliwych gazów takich jak ozon, węglowodory oraz związki siarki i azotu, nie pozwalając im przedostać się do środka samochodu.

Jak wymienić filtr kabinowy?

Wymiana filtra kabinowego jest dosyć prosta i dokonać jej możemy samodzielnie. Zdarza się jednak, że kierowcy nie potrafią sprecyzować gdzie dokładnie znajduje się filtr w ich aucie. Miejsce jego montażu jest kwestią indywidualną każdego z producentów samochodów. Sama wymiana może zająć 15 minut, jednak zdarza się, że wymaga ona nawet 2 godzin poświęconego czasu. Wszystko uzależnione jest od miejsca zamontowania filtra.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Rozpoczynając poszukiwania filtra w naszym aucie należy zacząć od sprawdzenia miejsc pod maską, w okolicy podszybia. Istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że zmuszeni będziemy do demontażu uszczelek lub wycieraczek. Drugim miejscem, które warto sprawdzić jest wnętrze auta. W samochodach chroni je plastikowa obudowa, zabezpieczająca go przed uszkodzeniem mechanicznym. Zlokalizowane są one najczęściej w okolicach deski rozdzielczej, a dokładnie schowka. Rzadziej zdarza się, że filtry montowane są też blisko pedałów, komory silnikowej itp. 

Chcesz wymienić samodzielnie filtr kabinowy? Zapraszamy na krótki filmik instruktażowy.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na montaż standardowego filtra kabinowego, czy tego z węglem aktywnym pamiętajmy, aby wybierać produkty renomowanych producentów. Zapewni nam to wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania. Filtry te znajdziesz w korzystnych cenach w sklepie motoryzacyjnym iParts.pl.

Powiązane kategorie towarowe:

Polecani producenci:


Komentarze

wymiana filtrów
Tadeusz
,
23.06.2017
Odpowiedz
Filtr kabinowy samemu wymieniam tak samo jak filtr oleju i paliwa. Pozwala mi to zaoszczędzić trochę kasy a nie jest trudne w zrobieniu.
Filtr kabinowy
Eryk
,
03.02.2017
Odpowiedz
Ja sobie zawsze sam wymieniam filtr kabinowy i nie zajmuje mi to specjalnie dużo czasu. Staram się go co jakiś czas wymieniać bo nie chcę wdychać zanieczyszczonego powietrza w moim samochodzie. Pilnujcie tego.
chrysler voyager 3
piter
,
16.12.2016
Odpowiedz
A czy ktos wie gdzie znajde w voyager 3 filtr kabinowy i jak on wyglada?? klime mam
Może ktoś wie gdzie szukać filtra kabinowego w Space star DiD po liftingu
Marian
,
03.12.2016
Odpowiedz
Może ktoś wie gdzie szukać filtra kabinowego w Space star DiD po lifingu
pod maską
goguś
,
16.08.2016
Odpowiedz
u mnie kabinówka jest pod maską, 10 min i po robocie :)
cenne rady
Pikuś
,
03.08.2016
Odpowiedz
Właśnie takiego poradnika potrzebowałem. Zawsze z kabinówka jeździłem do serwisu, ale teraz widzę, że to nie jest trudne. Spróbuję swoich sił :)
brak filtra
Balonik
,
29.04.2016
Odpowiedz
a ja się tyle oszukałem jak wymienić filtr kabinowy, a na samym końcu okazało się że w ogóle go nie mam! :)
za darmo
krzyszfoter_r32
,
25.04.2016
Odpowiedz
prosta i szybka wymiana, a u jakiegoś mechanika trzeba za to zapłacić często nawet parędziesiąt złotych
zrobiłem sam
Grzesiu
,
18.04.2016
Odpowiedz
super opis! poradziłem sobie sam z wymianą! :)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.