Filtr kabinowy z węglem aktywnym

Data:
W kategorii Filtr kabinowy - przeciwpyłkowy

Początek wiosny to odpowiedni czas na zmianę filtra kabinowego w naszym samochodzie. W iParts.pl, tak jak w większości sklepów motoryzacyjnych, klient stoi przed wyborem – filtr standardowy lub z węglem aktywnym. Jakie są zalety filtra kabinowego z węglem aktywnym i czy opłaca się je kupować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Generalnie, głównym zadaniem filtra kabinowego (zwanego także przeciwpyłkowym) jest oczyszczanie powietrza wpływającego do kabiny samochodu. Zatrzymuje on więc wszelkie drobne zanieczyszczenia, takie jak piasek, kurz, pyłki roślin i bakterie. Dzięki temu jazda samochodem jest komfortowa i bezpieczna – nie musimy zmagać się z zanieczyszczeniami oraz nieprzyjemnymi zapachami w kabinie.

Każdy filtr kabinowy złożony jest z warstw, odpowiedzialnych za filtrowanie innego rodzaju zanieczyszczeń. Pierwsza z warstw „wyłapuje” największe zanieczyszczenia, każda następna – coraz drobniejsze. Z tego też powodu, zarówno na obudowie, jak i wkładzie filtra kabinowego, umieszczona jest strzałka wskazująca przepływ powietrza (należy na to zwrócić uwagę przy montażu).

Specyficznym rodzajem filtra kabinowego jest filtr z węglem aktywnym. Posiada on wszelkie zalety standardowego filtra, całkowicie pochłania zanieczyszczenia o których wspominaliśmy wcześniej (pyłki, sadza, bakterie itp.). W odróżnieniu od filtrów standardowych, posiada jednak dodatkową warstwę zawierającą węgiel aktywny. Warstwa ta jest odpowiedzialna za redukcję szkodliwych gazów (ozon, węglowodory, związki siarki oraz azotu) i brzydkich zapachów.

Zazwyczaj filtry kabinowe z węglem aktywnym złożone są z trzech lub czterech warstw – filtra wstępnego, mikrowłókniny, warstwy wzmacniającej i węgla aktywnego. Filtr wstępny odpowiada za filtrowanie największych cząstek zanieczyszczeń i kurzu, mikrowłóknina – pyłków oraz bakterii, natomiast warstwa wzmacniająca zapewnia trwałość i stabilność pracy przez cały okres eksploatacji filtra. Jak już podkreśliliśmy w akapicie powyżej, warstwa węgla aktywnego redukuje nieprzyjemne zapachy i szkodliwe substancje.

Węgiel aktywny jest substancją, składającą się z sadzy i grafitu. Grafit zazwyczaj zawiera takie składniki jak tlenki metali i krzemionka. W trakcie procesu produkcji węgla aktywnego dochodzi do powstawania dużej ilości różnych, wewnętrznych kanałów. Ta porowata struktura powoduje, że warstwa węgla aktywnego posiada niezwykle dużą powierzchnię w stosunku do masy. Składa się z różnych porów, które – w zależności od rozmiaru – nazywamy mikroporami, mezoporami i makroporami.

Niezwykle rozbudowana i złożona struktura powoduje, że węgiel aktywny jest idealnym materiałem do pochłaniania szkodliwych substancji. Proces ten nazywany jest fachowo adsorpcją, czyli wiązaniem różnych cząsteczek do powierzchni stałej. Efektem tego jest właśnie pochłanianie przez węgiel aktywny wszelkich nieprzyjemnych zapachów oraz substancji szkodliwych.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Przy tym wszystkim, węgiel aktywny jest substancją naturalną i całkowicie nieszkodliwą dla środowiska, zwierząt i ludzi. Jego produkcja jest także procesem nieinwazyjnym, bowiem zazwyczaj pozyskuje się go z drewna bądź odpadów organicznych. Przy wytwarzaniu filtra bardzo istotne jest, aby cząsteczki węgla aktywnego były rozmieszczone trwale i równomiernie we włókninie.

Z tego też powodu, niektórzy producenci, tacy jak m.in. Bosch, przy produkcji filtrów kabinowych z węglem aktywnym stosują wysokociśnieniowy natrysk węgla aktywnego. Zapewnia to odpowiednie rozmieszczenie węgla w filtrze a także idealny przepływ powietrza.

Przy omawianiu tego tematu, powstaje jednak pytanie – czy opłaca się kupować filtr z węglem aktywnym (którego cena jest zazwyczaj o kilkanaście, kilkadziesiąt procent wyższa) czy lepiej poprzestać na filtrze standardowym? W tym przypadku użytkownik ma pełną dowolność wyboru i to, który filtr wybierze, zależy wyłącznie od niego.

Z pewnością, filtr kabinowy z węglem aktywnym jest zalecany dla wszystkich kierowców borykających się z alergią oraz chorobami górnych dróg oddechowych. Cenią go sobie także rodzice, często przewożący swoje dzieci samochodem. Powód jest oczywisty – filtry z węglem aktywnym oferują najbardziej zaawansowaną filtrację na rynku. Dzięki temu, niemal żadne szkodliwe substancje nie dostają się do wnętrza samochodu.

Jednak nie należy sądzić, że tylko i wyłącznie alergicy powinni stosować filtry kabinowe z węglem aktywnym. Jakość takich filtrów doceni każdy użytkownik, szczególnie w czasie wzmożonego pylenia (w Polsce ten okres zacznie się lada moment, na przełomie kwietnia i maja). Nie trzeba bowiem chyba nikomu udowadniać, że pyły czy też kurz mogą spowodować takie reakcje jak kaszel, łzawienie oczu czy nudności. Jazda w takim stanie to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, więc większość ekspertów zaleca wymianę filtra kabinowego wraz z nadejściem wiosny.

Bardzo ważna jest regularna wymiana filtra kabinowego. Wraz z eksploatacją, ulega on systematycznemu zużyciu i po pewnym czasie nie zapewnia odpowiedniej filtracji, utrudniając przepływ powietrza. Efektem tego mogą być np. zaparowane szyby czy nieprzyjemny zapach w kabinie. Najczęstszym przebiegiem, po pokonaniu którego należy wymienić filtr, jest 20 - 30 tys. km.

Powiązane kategorie towarowe:

Polecani producenci:


Komentarze

zdrowie
Grzegorz
,
23.06.2017
Odpowiedz
Wolę dopłacić te kilkanaście złotych i dbać o zdrowie dzieci i własne dlatego kupuję filtry węglowe i wymieniam je co pół roku, ponieważ po jednej zimie w Krakowie jest cały brudny.
filtr kabinowy z węglem aktywnym
Boy
,
03.02.2017
Odpowiedz
Filtr kabinowy jest bardzo ważny w samochodzie aby nie musieć wdychać szkodliwych wirusów. Ja mam te zwykłe filtry ale ten z węglem aktywnym to raczej dla osób, które częściej podróżują samochodem i to na dosyć długie dystanse.
filtr kabinowy
Hanka
,
16.08.2016
Odpowiedz
węglówki w stosunku do tradycyjnych filtrów są dwa razy droższe, więc jeśli kogoś nie stać to niech zakłada chociaż te zwykłe :)
zdrowie najważniejsze
Romaś
,
03.08.2016
Odpowiedz
mam u siebie filtr z węglem aktywnym i dzięki temu moje dzieci nie łapią żadnych alergii, może troszkę droższa sprawa ale warto zadbać o zdrowie :)
małe dzieci
Pandaa
,
29.04.2016
Odpowiedz
bardzo dobre rozwiązania przy jeździe samochodem z małymi dziećmi, w dalszej trasie nie muszą wdychać tych wszystkich zanieczyszczeń
w starym nie było
Maciek
,
26.04.2016
Odpowiedz
w moim starym aucie nie było żadnego filtra kabinowego i niestety wszystko co w padło w wirnik, wlatywało do środka samochodu. w obecnym samochodzie stosuję węglowy i mam pewność że jest czyste powietrze w samochodzie
super sprawa
Misiek
,
19.04.2016
Odpowiedz
bardzo dobre rozwiązanie z tym węglem aktywnym, od dzisiaj przerzucam się na takie filtry
Alergicy
Jurek
,
11.04.2016
Odpowiedz
Jestem alergikiem i cenie sobie czyste powietrze w samochodzie, szczególnie wiosną i latem. Zawsze stosuje filtry z węglem aktywnym i nie mam problemu z zatkanym nosem jadą w dalsza trasę.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.