Wyciek płynu samochodowego może być trudny do zidentyfikowania przez niedoświadczonych kierowców. Istnieje jednak kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ustalić jaki rodzaj płynu wydobywa się z naszego auta na zewnątrz.

W celu ustalenia rodzaju płynu wyciekającego z naszego samochodu powinniśmy określić trzy jego główne parametry – lokalizację, kolor oraz konsystencję.

Wycieki z przedniej części samochodu

Olej silnikowy – wyciek oleju silnikowego to najczęściej spotykany rodzaj wycieku w samochodzie. Możemy go zlokalizować w przedniej połowie pojazdu, najczęściej bezpośrednio pod jednostką napędową. Olej silnikowy przeważnie posiada czarny lub ciemno brązowy kolor i jest bardzo śliski w dotyku. W przypadku starszych olejów silnikowych może on charakteryzować się także delikatnie „spalonym” zapachem. Najczęstszymi częściami samochodowymi, z jakich dochodzi do wycieków oleju są – miska oleju, korek miski oleju, pokrywa zaworów, filtr oleju oraz uszczelki. 

Płyn do chłodnic – charakteryzuje się czerwoną lub zieloną barwą oraz nieco większą gęstością w porównaniu z wodą. Jest on śliski w dotyku, a oprócz tego posiada słodki zapach. Do wycieku płynu do chłodnic dochodzi najczęściej z samego przodu pojazdu, w pobliżu chłodnicy lub spod silnika. Oprócz tego zdarza się, że do wycieku płynu do chłodnicy dochodzi w wyniku nieszczelnych węży chłodnicy oraz niesprawnej pompy wody. 

Olej przekładniowy – znajduje się bezpośrednio pod samochodem, najczęściej w jego przedniej części. W większości przypadków charakteryzuje się on czerwoną barwą, a dodatkowo jest śliski w dotyku – podobnie jak w przypadku oleju silnikowego. Olej przekładniowy posiada specyficzny zapach ropy naftowej, zaś oleje przekładniowe, które od dawna nie były wymieniane mogą dodatkowo charakteryzować się zapachem spalonego oleju oraz zmienić kolor na lekko brązowawy. 

Płyn układu wspomagania kierownicy oraz płyn hamulcowy – oba te płyny są bardzo do siebie podobne, więc postanowiliśmy umieścić je w jednej kategorii. Różnią się one pomiędzy sobą kilkoma szczegółami – płyn układu wspomagania kierownicy wydaje się być nieco ciemniejszy od płynu hamulcowego. Nie mniej jednak oba płyny będą śliskie w dotyku, a oprócz tego posiadają konsystencję rzadkiego oleju. Do wycieku płynu układu wspomagania kierownicy dochodzi najczęściej w wyniku uszkodzenia pompy wspomagania lub jej węży. Z kolei wyciek płynu hamulcowego może pojawić się na długości całego samochodu, w pobliżu przewodów hamulcowych. UWAGA – wycieki płynu układu wspomagania kierownicy oraz płynu hamulcowego powinny zostać jak najszybciej naprawione, gdyż mogą mieć bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa jazdy samochodem. 

Płyn do spryskiwaczy przedniej szyby – występuje on w różnych kolorach – różowym, niebieskim, pomarańczowym, fioletowym oraz czerwonym. Posiada konsystencję wody i charakteryzuje się słodkim zapachem. Do wycieków płynu do spryskiwaczy przedniej szyby najczęściej dochodzi w okolicach zbiornika płynu do spryskiwaczy lub też w pobliżu przewodów odpowiedzialnych za doprowadzanie płynu do dysz spryskujących szybę.

Identyfikacja wycieków w samochodzieWycieki z pozostałych części samochodu

Benzyna – najprostszym sposobem na identyfikację wycieku paliwa jest sprawdzenie tej cieczy po zapachu. Pamiętajmy, że wyciek benzyny stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, a oprócz tego jest niekorzystny dla kierowcy z ekonomicznego punktu widzenia – warto więc taki wyciek jak najszybciej zlikwidować. Paliwo może również wyciekać z przedniej części pojazdu, w przypadku gdy układ zasilania paliwem, a konkretnie jego części, czyli np. przewody paliwowe lub wtryskiwacze są uszkodzone lub zniszczone. 

Olej do dyferencjału – w samochodach posiadających napęd na tylne koła, mechanizm różnicowy znajduje się pomiędzy dwiema tylnymi oponami, w dużej, okrągłej obudowie o rozmiarach piłki nożnej. Jeżeli pod tym mechanizmem znajduje się tłusty, czarny olej oznacza to, że obudowa może być nieszczelna. Olej do dyferencjału przeważnie posiada wyższą lepkość w porównaniu do oleju silnikowego. 

Powiązane kategorie towarowe: