GIRLING – Najlepsze hamulce na świecie

Data:

Historia firmy sięga roku 1925, kiedy Albert H. Girling opracował i opatentował nowy mechaniczny układ hamulcowy. Patent na to rozwiązanie został kupiony w 1929r. przez firmę New Hudson Ltd., która sprzedała rozwiązanie Girling`a producentom samochodów, w tym firmom: Austin, Ford, Riley oraz Rover. Produkcja hamulców Girling wkrótce stała się głównym źródłem przychodu firmy.

W latach trzydziestych hamulce Girling montowane były w wielu prestiżowych markach pojazdów, takich jak: Aston Martin, Daimler, E.R.A., Lagonda, Lanchester, Rapier oraz SS Jaguar. Hamulce znalazły również zastosowanie w pojazdach ciężarowych, pociągach oraz samolotach.

Poszukująca nowych dróg rozwoju firma Joseph Lucas Ltd., kupiła przedsiębiorstwo Alberta H. Girling’a w 1938 roku, a w kilka lat później odkupiła prawa produkcji układów hamulcowych Girling od firmy New Hudson Ltd. i utworzyła nowe przedsiębiorstwo pod nazwą Girling Ltd. W latach 40-tych, produkty Girling Ltd. nie bez powodu, reklamowane były hasłem: „Najlepsze hamulce na świecie”.

Inżynierowie Girling Ltd. kontynuowali swoje prace nad układem hamulcowym, czego efektem było opracowanie inspirowanego rozwiązaniami z lotnictwa, tarczowego układu hamulcowego. Swoje pierwsze zastosowanie znalazł on w pojeździe wyścigowym formuły 1, BRM model 15 (British Racing Motors), wyposażony w doładowany silnik 1.5l V16 o mocy 400KM. Od roku 1959 Mistrzostwo Świata Formuły 1 w klasyfikacji kierowców 12 razy trafiło do kierowcy, którego bolid wyposażony był w hamulce tarczowe Girling. Wkrótce, swoje zastosowanie układ hamulca tarczowego znalazł również poza sportem. Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem wyposażonym w hamulec tarczowy Girling, był Triumph TR3 z 1957 roku.

Produkty marki Girling, stanowiącej przez wiele lat własność prestiżowej firmy Joseph Lucas Ltd., montowane były jako oryginalne wyposażenie w pojazdach użytkowych, rolniczych i terenowych oraz w motocyklach, lokomotywach i wagonach kolejowym, ale przede wszystkim w samochodach,  jako wyposażenie fabryczne (Original Equipement).

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Na przestrzeni lat, Joseph Lucas Ltd. wielokrotnie dokonywało fuzji i przejęć innych firm z branży motoryzacyjnej. Wynikiem było powstanie w 1974 roku Lucas Industries Corporation i unifikacja logotypów marek wchodzących w skład portfolio firmy. W wyniku tych działań, w 1996 Lucas Industries Corp. Przekształciło się w Lucas Varity  plc, a w 1999 roku miała miejsce największa fuzja w branży motoryzacyjnej Lucas Varity plc zostało przejęte przez TRW.

Girling nigdy nie zniknął z rynku. Jako dostawca układów hamulcowych na pierwszy montaż (OE), stanowi wciąż punkt odniesienia dla największych producentów i dystrybutorów części.

W 2006 roku marka Girling powróciła na rynek części zamiennych z ofertą elementów układu hamulcowego o jakości premium, spełniających normy przewidziane dla wyposażenia oryginalnego (OE).

Wszystkie produkty Girling:

 • spełniają europejskie normy prawne
 • objęte są 2 letnią międzynarodową gwarancją
 • zapewniają 96% pokrycia europejskiego parku samochodowego

W ofercie produktów Girling znajdują się:

 • cylinderki hamulcowe
 • pompy hamulcowe oraz pompy i siłowniki sprzęgła
 • korektory siły hamowania
 • „serwo” wspomaganie hamulców
 • przewody i płyny hamulcowe
 • zestawy naprawcze hamulców bębnowych
 • zmontowane zestawy naprawcze hamulców bębnowych - Superkit
 • klocki hamulcowe
 • tarcze hamulcowe
 • szczęki hamulcowe
 • kable i czujniki zużycia hamulców

Sprawdź także pozostałe artykuły o Girling w iParts.pl:


Komentarze

Hamulce
Tomasz
,
19.06.2017
Odpowiedz
Hamulców Girling używam od kilku lat i nigdy mnie nie zawiodły. Poza tym nie wiedziałem, że mają tak bogatą historię.
Girling
Jacek
,
06.05.2017
Odpowiedz
Po namowie kolegi założyłem kpl tarcz i klocków do Mercedesa W220 3.2cdi i jestem rozczarowany tą firmą. Klocki piszczą :( i mam wrażenie że przepuszczają przy hamowaniu. Stan pozostałych elementów układu hamulcowego Ok . Nie polecam tej firmy
Girling
Przemysław
,
30.01.2017
Odpowiedz
Firma Girling to firma z całkiem niezłą historią. Posiadam hamulce tej marki przyznam że jestem bardzo zadowolony z nich. Firma z takim doświadczeniem jak przedstawione powyżej nie może być słaba. Jedna z nielicznych pewnych marek.
klocki hamulcowe
Mariusz
,
23.08.2016
Odpowiedz
Od lat stosuje takie klocki hamulcowe i jestem bardzo zadowolony. Nie widzę nic lepszego za takie pieniądze.
Girling
Arnold
,
05.08.2016
Odpowiedz
Pierwsze słyszę o takiej firmie, ale po przeczytaniu tego artykułu myślę, że warto skorzystać z ich oferty :)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.