Czy warto przetaczać tarcze hamulcowe?

Data:
W kategorii Tarcze hamulcowe

Czy przetaczanie tarcz hamulcowych ma sens? W jakich przypadkach opłaca się przetaczać tarcze hamulcowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Tarcze hamulcowe to niezwykle istotny element układu hamulcowego, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za prawidłowe zatrzymywanie się pojazdu. Współpracują one z klockami hamulcowymi, które dociskane do tarcz wywierają siłę wystarczającą do spokojnego, czy też gwałtownego hamowania. W przypadku, gdy tarcze hamulcowe ulegają uszkodzeniu najkorzystniej jest wymienić je na nowe. W niektórych przypadkach mechanicy jednak zamiast wymiany tarcz hamulcowych na nowe doradzają przeprowadzenie zabiegu przetaczania używanych. Na czym polega ta czynność? Czy jest ona zawsze możliwa do przeprowadzenia? 

Przetaczanie tarcz hamulcowych jest możliwe i opłacalne tylko w przypadku, gdy nasze tarcze hamulcowe są praktycznie nieuszkodzone. W grę wchodzi np. ich delikatna korozja, czy też niewielkie wykrzywienie. Wielu producentów ustaliło maksymalny ubytek materiału ich tarcz hamulcowych na zaledwie 2 mm (po 1 mm z każdej strony) – to najlepiej obrazuje, iż margines błędu jest minimalny. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu toczenia tarcz hamulcowych, oprócz sprawdzenia ich stanu technicznego warto także dokładnie sprawdzić ich grubość. Jeżeli grubość używanych tarcz hamulcowych zamontowanych w naszym samochodzie wynosi np. 20 mm, a nowe tarcze hamulcowe mają 21 mm lub 22 mm to przetaczanie ich nie będzie opłacalne, gdyż nie dość, że w trakcie samego zabiegu przetaczania stracimy 2 mm materiału, to dodatkowo takie tarcze będziemy musieli niebawem wymienić na nowe. Pamiętajmy również, aby nie przetaczać tarcz hamulcowych, które posiadają pęknięcia lub wyraźne ślady przegrzania, gdyż ich stan może pogorszyć się w trakcie zabiegu przetaczania, co wykluczy je całkowicie z dalszej eksploatacji.


Komentarze

zależy...
pintonek
,
22.06.2021
Odpowiedz
Jeżeli mamy nowe tarcze które po 1000km zaczęły bić a nie chcecie sie szarpac z reklamacją to spoko, mozna próbować. Jeżeli zaś mamy tarcze zużyte czy takie które osiągnęły próg maksymalnego zużycia to nie ma z czego materiału zbierać chyba że spieszy sie Wam do św Piotra
tarcze hamulcowe
Bartek
,
02.02.2017
Odpowiedz
Wszystko jest zależne. Jak jest gruba tarcza to można spróbować, ale jednak lepiej byłoby poprostu nabyć nową . Ja kupiłem nową w dosyć dobrej cenie w tym sklepie właśnie i wszystko działa bardzo sprawnie.
brak pieniędzy
Endrik
,
18.08.2016
Odpowiedz
Jeśli nas nie stać na kupno nowych to innego wyjścia nie ma, musimy je przetoczyć jeśli są w kiepskim stanie :)
tanie toczenie
ruseel
,
04.08.2016
Odpowiedz
jeśli Cie nie stać na nowe, to przetoczenie jedyne wyjście, po taniości
wygięły się
Paweł
,
27.04.2016
Odpowiedz
ja musiałem nowe tygodniowe tarcze przetoczyć bo zagrzałem je przy mocnym hamowaniu i się wygięły
przetoczenie
Miłek
,
21.04.2016
Odpowiedz
Swoje przetoczyłem to dosłownie milimetr materiału zostało ściągnięte, a po zabiegu nagle ustało bicie przy hamowaniu.
nowe
aryslav
,
18.04.2016
Odpowiedz
moim zdaniem lepiej kupić nowe i mieć spokój
Toczenie
Rysiek
,
11.04.2016
Odpowiedz
Jeżeli tarcza jest odpowiednio gruba to myślę że warto skorzystać z takiej opcji. Jeżeli jednak jest taka cienka że po przetoczeniu będzie cienka jak zapałka to szkoda zachodu i lepiej kupić nowe tarcze.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.