Ceramiczne klocki hamulcowe

Data:
W kategorii Klocki hamulcowe

Ceramiczne klocki hamulcowe to stosunkowo nowy produkt, który dużymi krokami podbija światowe rynki motoryzacyjne. Na czym polega innowacyjność tego typu produktów i co jest ich największą zaletą – na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Po raz pierwszy z ceramicznymi klockami hamulcowymi ATE mieliśmy styczność na słynnych targach Automechanika we Frankfurcie nad Menem w 2010 r. Już od samego początku klienci docenili ceramiczne okładziny cierne, wskazując na ich przewagę nad tradycyjnymi produktami w niemal każdym aspekcie.

Ceramiczne klocki hamulcowe produkowane są do niemal wszystkich, współczesnych modeli samochodów, z pominięciem najtańszych aut na rynku. Zazwyczaj klienci, którzy kupują ceramiczne klocki nie kierują się wyłącznie ceną, ale patrzą również na inne aspekty. Jednym z nich jest m.in. nie osiadanie trudnych do usunięcia osadów na felgach aluminiowych – dla posiadaczy drogich, ozdobnych obręczy jest to bardzo ważny argument. Kolejną sprawą jest ich cicha praca, korzystna także z punktu widzenia środowiska naturalnego (brak pylenia) czy w końcu niskie koszty eksploatacji samochodu.

Można powiedzieć, że ceramiczne klocki to sama korzyść dla klienta, natomiast ze strony warsztatu wygląda to już inaczej. Klocki te nie wymagają żadnych modyfikacji przed montażem, zakłada się je w miejsce starych, natomiast kolejna wymiana następuje po większym przebiegu niż w przypadku tradycyjnych klocków. Jest to również korzystne dla tarcz hamulcowych, bowiem jeśli pracują one wraz z ceramicznymi klockami hamulcowymi, są znacznie mniej narażone na zużycie, korozję czy termiczne deformacje powodujące ich poprzeczne bicie. W pracy układu hamulcowego ceramiczne klocki dają taką samą wydajność co tradycyjne modele. Są całkowicie kompatybilne z systemami regulacji dynamiki jazdy.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak już wspominaliśmy, ceramiczne klocki hamulcowe nie powodują zabrudzenia felg pojazdu, ponieważ wolniej się ścierają, a co za tym idzie – mniej pylą w każdych warunkach, także w wysokich temperaturach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ specyfika działania układu hamulcowego polega na tym, że zamienia on energię kinetyczną w ciepło za pomocą tarcia. Częste i gwałtowne hamowanie powoduje wzrost temperatury w całym układzie, co wiąże się ze zmniejszeniem odporności na zużycie. W przypadku tradycyjnych klocków temperatura powyżej 150 st. C przyspiesza proces erozji, natomiast ceramiczne klocki z powodzeniem pracują w wyższych temperaturach niż 200 st. C bez większych problemów.

Taki stan rzeczy uzyskano przez wykorzystanie masy ceramicznej i specjalnej, ochronnej włókniny, która odpowiada za wytwarzanie powłoki na na okładzinach i tarczy. Ma ona również właściwości antykorozyjne. Brak korozji i wżerów oznacza także równomierne odprowadzanie ciepła na powierzchni tarczy, brak deformujących punktowo stref etc. Powoduje to, że tarcza hamulcowa jest gładka, nie wibruje i mniej zużywa klocek hamulcowy. Tarcze zabezpieczone przed korozją to także mniejsza skłonność do przyklejania się klocków do tarczy w trudnych warunkach (gdy jest mokro lub gdy w zimie na drogi wysypywana jest sól).

Ceramiczne klocki hamulcowe produkują takie firmy jak m.in. wspomniane przez nas wcześniej ATE czy Ferodo. Produkty typu ATE Ceramic spełniają wymogi norm obowiązujących w Europie: ECE-R-90, jak i maksymalne wymogi bezpieczeństwa obowiązujące na rynku OEM (części oryginalnych).

iParts.pl posiada bogatą ofertę na ceramiczne klocki hamulcowe w atrakcyjnych cenach. Aby zapoznać się z nią, należy wejść na podaną niżej stronę i wybrać w konfiguratorze swoje auto:

Serdecznie zapraszamy do zakupów.


Komentarze

Klocki ceramiczne
Grześ
,
26.06.2017
Odpowiedz
Klocki ceramiczne zakładam w swoim aucie odkąd kupiłem i jestem z nich bardzo zadowolony. Co najważniejsze bardzo dobrze hamują i nie pylą tak mocno.
zima
moro
,
09.02.2017
Odpowiedz
No tak ,achy,wow-y ale jeśli staje sie w miejscu po chwili hamowania to co zimą -w bandę ?bokiem czy czołówka ?
Klocki ceramiczne
Trump
,
03.02.2017
Odpowiedz
W tym roku zdecydowałem się wydać trochę więcej za klocki hamulcowe, które akurat mi się przetarły. Kupiłem sobie ceramiczne i przyznam, że są bardzo dobre. naczytałem się masy dobrych opinii i w końcu się skusiłem na nie.
po co przepłacać
jonki
,
16.08.2016
Odpowiedz
klocki jak klocki, do punta zawsze zakładam najtańsze i jakoś jeżdżę
Ceramiczne!
Seba90
,
29.04.2016
Odpowiedz
Super sprawa! Jak komuś nie szkoda wydać trochę więcej kasy za bardzo dobry zestaw ceramiczny to polecam w 100%!
genialna sprawa
kalafior
,
26.04.2016
Odpowiedz
super sprawa! polecam każdemu nie tylko do sportowych samochodów!
Hamowanie
Hieronim
,
18.04.2016
Odpowiedz
Osobiście mam założone właśnie takie klocki i jestem pełen podziwu ich wytrzymałości. Wyhamowanie auta z prędkości 150 do zera to teraz łatwizna.
klocki
cezary
,
15.04.2016
Odpowiedz
bardzo fajna sprawa z tymi klockami

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.