Zderzaki samochodowe i ich elementy

Zderzak samochodowyChyba nie ma kierowcy, który nie miałby w swojej karierze za kółkiem uszkodzonego lub zniszczonego zderzaka. Jest to bezsprzecznie jeden z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów nadwozia auta. Jednak zderzak samochodowy właśnie do tego został stworzony. Drobne uszkodzenia tego elementu to jeszcze nie powód do zmartwień, jednak wpływa to na wygląd zewnętrzny całego auta. Oferujemy bogatą ofertę zderzaków samochodowych w bardzo przystępnych cenach. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!

Zderzak w samochodzie

Zderzak samochodowy to element nadwozia, znajdujący się z przodu i z tyłu auta. Jego głównym zadaniem jest łagodzenie skutków kolizji, zderzenia itp. Producenci aut wykorzystują także zderzaki do stylizacji swoich modeli, nadając im w ten sposób unikalny określony design. Najważniejszym, choć niewidocznym elementem zderzaka samochodowego jest umiejscowiony w poziomie kształtownik, wykonany ze stali. Znajduje się on w środku zderzaka i jest przykryty częściami z tworzywa sztucznego. Zarówno zderzak przedni, jak i zderzak tylny to bardzo często najbardziej wysunięte elementy w całej konstrukcji pojazdu. Jednak należy pamiętać, że w wielu krajach na całym świecie przepisy dopuszczające konkretne auto do ruchu drogowego stawiają określone wymagania w zakresie konstrukcji zderzaków samochodowych.

Sposób działania zderzaka

Zderzak chroni pozostałe podzespoły samochodu i zmniejsza uszkodzenia wynikające z kolizji, niewłaściwego parkowania, czy innych niefortunnych zdarzeń. Trzeba jednak pamiętać, że ma on znaczenie jedynie przy tych kolizjach, które zaistniały przy niskich prędkościach. W przypadku poważnych wypadków samochodowych nie mają większego wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów. Zderzak do samochodu zmniejsza uszkodzenia powstałe na skutek m.in. parkowania na tzw. styk czy też drobnych stłuczek z innym pojazdem lub przeszkodą drogową.

Typowe usterki zderzaka w samochodzie

Zderzak do samochodu, tak naprawdę, znajduje się na pierwszej linii frontu i jako pierwszy absorbuje siły powstające na skutek kolizji. Drobne otarcia, zarysowania czy wgniecenia to norma i naturalna część technicznego życia każdego zderzaka. Szczególnie narażony jest on na uderzenia i uszkodzenia w ruchu miejskim, gdzie częste manewry wyprzedzania oraz parkowanie na zatłoczonych parkingach to najczęstsza przyczyna usterek zderzaków samochodowych. Pomimo tego, że takie uszkodzenia mają najczęściej charakter powierzchowny, to jednak każda taka usterka wpływa negatywnie na wygląd auta, obniżając jego wartość oraz atrakcyjność wizualną. Lekko uszkodzone zderzaki można zawsze poddać naprawie lub też zdecydować się na wymianę całego elementu na nowy, co nie stanowi zazwyczaj zbyt dużego wydatku finansowego.

Popularni producenci zderzaków samochodowych

  • BLIC
  • Prasco
  • Magneti Marelli
  • Van Mezel
  • PACOL
  • Johns
  • Bugiad

Jeśli tani zderzak samochodowy to tylko w iParts.pl! Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie podaj model i rocznik, a na końcu wersję silnikową swojego auta. Nasz system po chwili przedstawi Ci pełną listę zderzaków do Twojego samochodu, pochodzących od sprawdzonych i godnych zaufania producentów.

Oferujemy zderzaki samochodowe do najróżniejszych marek współczesnych aut. Wszystkie elementy są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów, najniższe rynkowe ceny, fachową pomoc w doborze odpowiedniego elementu oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zderzak i części zderzaka BLIC
Zderzak i części zderzaka PRASCO
Zderzak i części zderzaka DIEDERICHS
Zderzak i części zderzaka VAN WEZEL
Zderzak i części zderzaka KLOKKERHOLM
Zderzak i części zderzaka ABAKUS
Zderzak i części zderzaka JOHNS
Zderzak i części zderzaka DPA
Zderzak i części zderzaka MAGNETI MARELLI

FAQ

Ile kosztuje zderzak i części zderzaka?

Produkty dostępne w tej kategorii mieszczą się w zakresie cen od 20, do blisko 1 000 zł. Znaleźć tam można pojedyncze elementy zderzaków samochodowych, jak i kompletne zestawy. Ceny samych zderzaków zależne są głównie od materiału, z którego zostały wykonane.

Jak dopasować zderzak do swojego samochodu?

Wybierając nowy zderzak do swojego auta pamiętajmy, by dobrać go nie tylko po modelu, ale również po wersji. Wiele aut osobowych posiada wersje specjalne, terenowe lub sportowe, które posiadają zmienione niektóre elementy nadwozia. Jeśli nie dobierzemy ich prawidłowo możemy mieć później problem z ich dopasowaniem.

Jak wybrać najlepszy zderzak dla swojego samochodu?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zamiennika wysokiej jakości, który zapewni nam dobry wygląd oraz idealne dopasowanie. Warto również sprawdzić z jakiego tworzywa został wykonany cały element. Unikajmy kruchych i podatnych na pęknięcia laminatów oraz gorszej jakości tworzyw sztucznych.

Z jakiego tworzywa powinien być wykonany zderzak samochodowy?

Zderzaki powinny być wykonane z polipropylenu. Ich zadaniem jest przejęcie pierwszego uderzenia podczas stłuczki, a co za tym idzie powinny mieć możliwość chwilowego odkształcania się bez pęknięcia struktury.

Jak zdemontować lub zamontować zderzak w samochodzie?

Zderzak w samochodzie często zamontowany jest na kilku, bądź kilkunastu śrubach oraz zaczepach. Ukryte są one pod maską, pod nadkolami czy pod tablicą rejestracyjną. Przed podjęciem próby demontażu zderzaka w naszym aucie warto zapoznać się z instrukcją, która wskaże nam miejsca w których znajdują się śruby lub zaczepy.

Czy mogę wymienić zderzak na inny?

Tak, jest to dozwolone jednak tylko w wypadku gdy zderzak będzie pasował do danego modelu auta. Musi on spełniać określone przepisy i normy, więc musi on zasłaniać elementy konstrukcyjne samochodu, musi być dobrze dopasowany do pozostałych elementów nadwozia oraz musi być do nich mocno przymocowany. Wszelkie odstępstwa od tych zasad mogą skutkować odebraniem dowodu rejestracyjnego naszego samochodu podczas kontroli policyjnej.