Klipsy mocujące do zderzaków i spinki

Zderzaki to podstawowe i bardzo istotne elementy nadwozia samochodowego, mające wpływ nie tylko na wygląd pojazdu, ale również odpowiedzialne za bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów podczas jazdy. Aby zderzak mógł spełniać swoje funkcje, musi być nie tylko właściwie dobrany i wykonany z trwałych oraz odpornych na uszkodzenia materiałów, ale również prawidłowo zamontowany. Wykorzystuje się w tym celu m.in. klipsy mocujące do zderzaków.

Zderzaki w samochodzie

Zderzak jest ważnym elementem nadwozia samochodu, będąc jednocześnie najbardziej wysuniętą częścią karoserii zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jego podstawowym zadaniem jest amortyzowanie energii kinetycznej powstałej podczas zderzenia z przeszkodą lub innym pojazdem (bierze na siebie cały impet uderzenia). Zderzak ma ogromne znaczenie pod względem bezpieczeństwa podróżowania oraz wyglądu zewnętrznego auta.

Budowa zderzaka została scharakteryzowana w przepisach homologacyjnych. Podstawą każdego zderzaka jest stalowy kształtownik (belka, wzmocnienie czołowe). Jest on montowany poziomo wewnątrz zderzaka zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Stalowa belka jest obudowywana tworzywem sztucznym. Na zderzaku montowana jest tablica rejestracyjna, a także bardzo często światła (halogenowe i kierunkowskazy). Same zderzaki instalowane są poprzez kołki mocowania zderzaka. Dodatkowo samochody terenowe posiadają wyciągarki, które również montuje się w zderzaku.

Spinki zderzaka

Zatrzask samochodowy wykorzystywany jest zazwyczaj do mocowania tapicerki w aucie. Jednak stosuje się go również do instalacji błotników samochodowych, drzwi lub innych powierzchni samochodu, a także zderzaków. Uniwersalny spinka mocująca pasuje zazwyczaj do większości współczesnych modeli samochodów.

Klipsy mocujące do zderzaków zapewniają bezpieczne i trwałe mocowanie, zapobiegając występowaniu luzów oraz przypadkowego samoczynnego urwania się zderzaka. Należy jednak pamiętać, że okres użytkowania części zależy bezpośrednio od warunków eksploatacyjnych samochodu. Warto unikać uderzeń w zderzak i przejeżdżania przez duże przeszkody, ponieważ skraca to żywotność zaczepów, które tracą w ten sposób swoje właściwości mocujące.

Typowe usterki spinki zderzaka w samochodzie

Awarię spinki zderzaka może wywołać uderzenie mechaniczne lub użycie zbyt dużej siły np. podczas demontażu zderzaka. Może dojść także do pęknięcia takiej spinki wskutek niedbałej eksploatacji samochodu, na przykład w wyniku systematycznego przejeżdżania przez progi zwalniające czy wysokie krawężniki, a także podczas jazdy w warunkach terenowych o niskiej jakości nawierzchni. Pęknięte zatrzaski do zderzaka nie są w stanie utrzymać elementu na właściwym miejscu nadwozia, co można zaobserwować gołym okiem. Spinka może ulec również wgnieceniu na skutek kolizji z innym samochodem lub podczas niedbałego parkowania czy przejeżdżania przez przeszkodę.

Popularni producenci klipsów mocujących zderzak

  • Bosch
  • Blic
  • TYC
  • Topran
  • Prasco
  • Diederichs
  • Bugiad

Aby znaleźć właściwe klipsy mocujące do zderzaków, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Tylko w iParts.pl bardzo dobrej jakości kołki mocowania zderzaka w najniższej rynkowej cenie! Gwarantujemy szeroki wybór asortymentowy, najwyższą jakość, fachową obsługę i szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Klips mocujący FA1
Klips mocujący PILKINGTON
Klips mocujący TOPRAN
Klips mocujący TRICLO
Klips mocujący VAICO
Klips mocujący JP GROUP
Klips mocujący MAGNETI MARELLI
Klips mocujący ELECTRIC LIFE