Wzmocnienie czołowe samochodu - pas przedni

Przód każdego samochodu ma przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo, chronić pieszych, osłaniać silnik oraz układ napędowy, a także uatrakcyjniać wygląd pojazdu. Każdy współczesny samochód w ramach pasa przedniego posiada wzmocnienie czołowe, które nie tylko usztywnia konstrukcję, ale przede wszystkim ma chronić całą konstrukcję auta oraz kierowcę i pasażerów w razie ewentualnej czołowej kolizji drogowej.

Pas przedni w samochodzie

Dzisiejszy przód samochodu musi spełniać wiele wymagań oraz pełnić rozmaite funkcje. To od niego miedzy innymi zależy odpowiednia sztywność konstrukcji, która ma ogromne znaczenie dla właściwej współpracy z układem zawieszenia. Pas przedni w samochodzie posiada również jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych we współczesnych pojazdach, którym jest strefa kontrolowanego zgniotu. To ona, posiadająca wzmocnienie czołowe, w momencie wypadku pochłania energię w procesie z góry zaprogramowanego i nieprzypadkowego zgniatania. Podczas czołowego zderzenia przód auta oraz rama pomocnicza z założenia mają ulec największemu zniszczeniu, przejmując całą siłę uderzenia na siebie.

Budowa wzmocnienia czołowego

Samochodowe wzmocnienie czołowe wykonywane jest ze specjalnej stali o wysokiej lub bardzo wysokiej wytrzymałości. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie w takich konstrukcjach blachy o stopniowym przekroju, gdzie jeden arkusz ma kilka różnych grubości. W samochodach z wyższej półki stosuje się również aluminium oraz materiały kompozytowe, dzięki czemu uszkodzone w niewielkim stopniu wzmocnienie czołowe może zostać naprawione przy niewielkich nakładach czasu i pieniędzy.

Od lat duży nacisk kładziony jest na ochronę pieszych podczas ich potrącenia przez samochód. Pas przedni w samochodzie jest tak projektowany, a następnie budowany, aby zapewnić im jak największe szanse przeżycia podczas takiej kolizji. Przód auta musi być więc przede wszystkim pozbawiony jakichkolwiek ostrych krawędzi, natomiast pomiędzy pokrywą komory silnika, a elementami twardymi znajdującymi się pod nią, musi być zachowana wolna przestrzeń.

Pas przedni w samochodzie to przede wszystkim zderzak. Wzmocnienie czołowe zderzaka jest najczęściej wykonane z bardzo mocnych materiałów, takich jak UHSS lub aluminium, a jego zadaniem jest rozprowadzanie energii zderzenia i może mieć wpływ na synchronizację SRS. W przypadku uszkodzenia wzmocnienia zderzaka powinny zostać wymienione. Należy pamiętać również o sprawdzeniu punktów mocowania. Każde pęknięcie, rozerwanie lub odkształcenie wzmocnienia zderzaka, a także wszelkie uszkodzenia, które mogą wpłynąć na charakterystykę zderzeniową pojazdu, będą wymagały wymiany poszczególnych elementów.

Popularni producenci wzmocnień czołowych

  • Bugiad
  • Prasco
  • Van Wezel
  • Febi Bilstein
  • Diederichs
  • Johns

Pas przedni w samochodzie to istotny element każdej konstrukcji nie tylko ze względu na bezpieczeństwo jazdy, ale również pod kątem wizualnej atrakcyjności pojazdu. Tylko w iParts.pl rama pomocnicza, końcówka przednia czy wzmocnienie czołowe dostępne w najlepszej cenie rynkowej od czołowych producentów tego typu elementów motoryzacyjnych.

Samochodowe wzmocnienie czołowe to elementy często ratujące życie, na których nie warto oszczędzać. Wszystkie dostępne produkty są fabrycznie nowe i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Zapewniamy fachową pomoc techniczną w doborze odpowiedniego elementu oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Wzmocnienie czołowe NTY
Wzmocnienie czołowe KLOKKERHOLM
Wzmocnienie czołowe DIEDERICHS
Wzmocnienie czołowe BLIC
Wzmocnienie czołowe VAN WEZEL
Wzmocnienie czołowe VAICO
Wzmocnienie czołowe MEYLE
Wzmocnienie czołowe MAPCO
Wzmocnienie czołowe MAXGEAR