Spojler samochodowy

Powietrze opływające samochód podczas jazdy może go skutecznie spowalniać oraz wpływać na mniejszą przyczepność zawieszenia. Spojlery samochodowe to doskonałe rozwiązania, pozwalające ograniczyć negatywny wpływ powietrza na konstrukcję pojazdu, redukując problem wynikający z różnicy ciśnień pomiędzy strefą nad i pod samochodem.

Spojlery w samochodzie

Współczesne ospojlerowanie to wynik długotrwałych badań i testów w hermetycznych tunelach aerodynamicznych. Powstają one w oparciu o szereg danych komputerowych, a ich ostateczny wygląd jest raczej dziełem nauki niż projektu designerskiego. Jednak kiedyś spojler pełnił tylko jedną funkcję – estetyczną. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę takie hasła, jak np. Plymouth Road Runner Superbird, Audi Quattro S1, Ford Escort RS Cosworth czy też BMW 3.0 CSL, aby wiedzieć o co chodzi. Spojlery samochodowe bardzo często są nazywane również skrzydłami. Po raz pierwszy takie skrzydło zostało zastosowane w Formule 1 w 1968 roku w bolidach Lotus 49 w wersji B, Brabham BT26 oraz Ferrari 312/68 F1.

Sposób działania spojlera samochodowego

Różnica ciśnień pomiędzy strefą górną a dolną auta to największy problem aerodynamiczny we współczesnych samochodach. Górna powierzchnia auta jest zazwyczaj dłuższa niż ta dolna. Pod spodem samochód jest płaski, natomiast na górze karoseria jest pofalowana, tworząc kabinę pasażerską i przestrzeń załadunkową. Dlatego też powietrze opływające pojazd z góry ma dłuższą drogę do pokonania niż powietrze pod spodem auta. Efektem takiej dysproporcji jest powstająca różnica ciśnień, która nieznacznie unosi pojazd podczas jazdy, podobnie, jak to ma miejsce w przypadku skrzydeł samolotu.

Spojlery samochodowe są montowane w tylnej części całej konstrukcji pojazdu, zazwyczaj w okolicy klapy bagażnika. Takie rozwiązanie pozwala wychwytywać i spowalniać przepływające powietrze, prowadząc do jego stagnacji i wytworzenia w miejscu zainstalowanego spojlera wysokiego ciśnienia. Dochodzi w ten sposób do zredukowania różnicy ciśnień pomiędzy dolną a górną powierzchnią samochodu i zmniejszenia siły nośnej. Jest i negatywna strona tego rozwiązania. W wyniku gromadzenia powietrza przed spojlerem, niewiele z tego powietrza pozostaje za nim. Powoduje to wzrost siły oporu, przeciwstawnej do ruchu samochodu.

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje spojlerów – samochodowe spojlery bagażnika, dokładki zderzaka oraz nakładki progowe. Są to najczęściej elementy, które albo pełnią funkcje wyłącznie stylistyczną, lub też wpływają na poprawę aerodynamiki pojazdu. Spojler do tuningu może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej jest to laminat (włókno szklane z żywicą), materiały termoplastyczne (ABS, polipropyleny, polietyleny), poliuretan (odmiana gumy) czy też kompozyty (włókna węglowe, kewlarowe, itp.).

Wbrew pozorom, tuning samochodu nie jest prostą sprawą. Konieczna jest odpowiednia wiedza i umiejętności, a także dobrej jakości ospojlerowanie, pasujące do konkretnego modelu auta. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Na pewno mamy to, czego szukasz.

Jeśli tani spojler samochodowy to tylko w iParts.pl! Jednak tani nie oznacza kiepskiej jakości. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi producentami i dostawcami tego typu elementów. Wszystkie znajdujące się w ofercie spojlery samochodowe są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Z naszej strony zapewniamy fachową pomoc w doborze odpowiednich elementów na każdym etapie zakupu, najniższe ceny rynkowe asortymentu i natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Spojler VAN WEZEL
Spojler KLOKKERHOLM
Spojler JOHNS
Spojler BUGIAD
Spojler TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Spojler DIEDERICHS
Spojler JP GROUP
Spojler PRASCO