Włączniki i manetki wycieraczek samochodowych

Włącznik wycieraczek samochodowych: manetka, przełącznik

Wycieraczki samochodowe, to jedne z tych elementów, które muszą wiernie służyć kierowcy o każdej porze dnia oraz roku. Jednak i one mają prawo się zużyć i odmówić posłuszeństwa. Podobnie jest z przełącznikami wycieraczek w samochodzie, które bardzo często bywają przyczyną wielu problemów z ich prawidłową obsługą.

Przełącznik wycieraczek w samochodzie

Wycieraczki samochodowe są odpowiedzialne za skuteczne oczyszczanie przedniej oraz tylnej szyby pojazdu, a tym samym za zapewnienie kierowcy odpowiedniej widoczności z kabiny auta. Działanie wycieraczek jest ściśle powiązane z funkcjonowaniem systemu spryskiwaczy szyb. Co ciekawe, mechanizm wycieraczek samochodowych kieruje się jedną, bardzo ważną zasadą – im więcej pracuje, tym mniej się psuje. Nie jest to jednak mechanizm bezawaryjny. Usterkę może spowodować m.in. przepalony bezpiecznik, uszkodzony włącznik wycieraczek samochodowych czy awaria silniczka.

Przełącznik wycieraczek spełnia wiele innych funkcji w samochodzie niż tylko uruchamianie samego mechanizmu wycieraczek. W przypadku tego elementu może dojść do jego wewnętrznego uszkodzenia, które doprowadzi do przerwania połączenia między zasilaniem, a silniczkiem wycieraczek. Wspólnym mianownikiem wszystkich włączników, przekaźników czy przełączników samochodowych jest ich ograniczona żywotność. Mierzy się ją cyklami pracy. W większość przypadków przełącznik zespolony wycieraczek został stworzona do bezproblemowego wykonania co najmniej 10 tys. cykli pracy. Powinien one również zapewnić prawidłową pracę w temperaturach na poziomie od -25 do +85 stopni Celsjusza. Niektórzy producenci przekonują, że ich przełączniki samochodowe zapewniają bezawaryjną pracę nawet przez 300 tys. cykli.

Włączniki i przełączniki – rodzaje

Dawniej najczęściej wykorzystywane były klawiszowe przełączniki samochodowe. Posiadały one odpowiednie oznakowanie na powierzchni czołowej, nazywane fachowo ideogramami, które były podświetlane po naciśnięciu przycisku. Często spotykany był również przełącznik typu push-push, który uruchamiany był za pomocą niewielkiej dźwigienki. Najpopularniejsze obecnie są elektryczne włączniki wycieraczek samochodowych, które mogą być 3- lub 4-pozycyjne w zależności od pełnionej w samochodzie funkcji. Jest to zazwyczaj obrotowa manetka wycieraczek. Pojawiają się także często przełączniki dźwigniowe, które znajdują się najczęściej w kolumnie kierownicy.

Typowe usterki włączników wycieraczek w samochodzie

Włącznik wycieraczek samochodowych to dźwignia umieszczona zazwyczaj pod kolumną kierownicy (tzw. przełącznik zespolony). Pozwala on uruchamiać wycieraczki zarówno przednie, jak i tylne, sterować intensywnością ich pracy, a także uruchamiać spryskiwacze przedniej i tylnej szyby. Powodem awarii tego elementu jest najczęściej wewnętrzne uszkodzenie elektryczne (zwarcie). Dźwigni się nie naprawia, tylko wymienia na nowe.

Popularni producenci włączników wycieraczek

  • Valeo
  • Bosch
  • Febi Bilstein
  • Hella
  • SWAG
  • ERA
  • Magneti Marelli
  • SWF

W iParts.pl znajdziesz świetnej jakości wycieraczki samochodowe oraz cały osprzęt z nimi związany. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po tanie włączniki wycieraczek do każdego współczesnego modelu samochodu. Nasz sklep to profesjonalna obsługa techniczna, najniższe ceny na rynku oraz natychmiastowa realizacja zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przełączniki i przekaźniki wycieraczek VEMO
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek METZGER
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek SWAG
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek FEBI BILSTEIN
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek TOPRAN
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek JP GROUP
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek vika
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek HERTH+BUSS ELPARTS
Przełączniki i przekaźniki wycieraczek Borsehung