Mechanizm, instalacja czyszczenia szyb

Podstawowy układ czyszczenia szyb samochodowych to przede wszystkim ściśle ze sobą współpracujący system spryskiwania szyb oraz wycieraczki. Zapewniają one dobrą widoczność kierowcy o każdej porze roku. Sprawnie działający układ czyszczący pozwala nie tylko na oszczędzanie wycieraczek, ale również samych szyb samochodowych.

Szyby w samochodzie

We współcześnie produkowanych autach montuje się dwa główne rodzaje szyb. Pierwszy z nich to elementy wykonane ze szkła laminowanego, natomiast drugi to produkty ze szkła hartowanego. Samochodowe szyby laminowane to elementy składające się z kilku sprasowanych ze sobą warstw szkła oraz powłoki poliwinylobutyralu (PVB). Specjalne klejenie zapobiega ich rozbiciu na ostre kawałki. Z kolei szyby hartowane powstają ze szkła, które zostało poddane specjalnej obróbce termicznej, zapewniającej im większą wytrzymałość na różnice temperatur oraz zwiększoną twardość.

Mechanizm czyszczenia szyb

Instalacja czyszczenia szyb w samochodzie nie należy do systemów awaryjnych, choć niektóre jej części składowe mogą ulegać drobnym usterkom. Elementy samej instalacji nie są również drogie, a ich wymiana jest w większości przypadków szybka i łatwa do wykonania. Niesprawny system czyszczenia szyb sprawia, że jazda pojazdem staje się niebezpieczna, a w szczególnych warunkach atmosferycznych wręcz niemożliwa. Ponadto niedziałające wycieraczki lub brak płynu do spryskiwaczy w systemie może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości nawet 500 złotych.

Dziś standardem w wielu pojazdach jest układ czyszczenia szyb samochodowych wyposażony w elektroniczną pompkę spryskiwaczy. Wystarczy nacisną (przekręcić) odpowiednią dźwignię, aby spryskiwacze dostarczyły odpowiednia dawkę płynu czyszczącego na szyby. W starszych konstrukcjach używano ręcznych lub nożnych pompek do spryskiwania szyb. Dość innowacyjny, jak na tamte czasy, mechanizm czyszczenia szyb zastosowano w VW Garbusie Typ 1. Zamiast pompki, cały układ mógł być podłączony do wentyla koła zapasowego, który zapewniał odpowiednie ciśnienie spryskiwaczom.

Budowa instalacji czyszczenia szyb w samochodzie

Standardowy system czyszczenia szyb to silniczek elektryczny na prąd stały podłączony do instalacji elektrycznej pojazdu, pompka zamontowana w dolnej części zbiornika z płynem, zbiornik z tworzywa sztucznego z zamykanym wlewem (montowany zazwyczaj przy przednim nadkolu), przewody z gumy lub tworzywa sztucznego prowadzące do przedniego podszybia oraz do tylnej szyby lub klapy bagażnika, dwie dysze spryskiwaczy na przedniej szybie (dysza spryskiwacza tylnej szyby, mocowania dysz i przewodów, a także filtr płynu do spryskiwaczy (w niektórych modelach aut). W najnowszych samochodach, zazwyczaj bogato wyposażonych, wykorzystywany jest automatyczny układ czyszczenia szyb samochodowych z czujnikiem deszczu. Po wykryciu opadu, czujnik samoczynnie uruchamia wycieraczki oraz spryskiwacze, dostosowując jednocześnie intensywność ich pracy do obfitości opadów oraz ogólnych warunków panujących na drodze.

Popularni producenci systemów czyszczenia szyb

  • Febi Bilstein
  • Bosch
  • SWAG
  • Vemo
  • Metzger
  • Topran
  • VDO
  • SWF
  • DT

Sklep iParts.pl dostarcza na polski rynek wysokiej jakości elementy układu czyszczenia szyb samochodowych, pochodzące od najlepszych producentów tego typu asortymentu. Wszystkie części są sprowadzane jako fabrycznie nowe wraz z gwarancją producenta na ich najwyższą klasę wykonania oraz trwałości działania. Instalacja czyszczenia szyb w samochodzie od iParts.pl to gwarancja niezawodności na długie lata.

W iParts.pl współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Pomożemy dobrać odpowiedni mechanizm czyszczenia szyb lub poszczególne jego elementy do konkretnego modelu samochodu. Zapewniamy profesjonalną obsługę, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Czyszczenie szyb MEAT & DORIA
Czyszczenie szyb HOFFER
Czyszczenie szyb SIDAT
Czyszczenie szyb ERA
Czyszczenie szyb MAGNETI MARELLI
Czyszczenie szyb KLOKKERHOLM
Czyszczenie szyb MAXGEAR
Czyszczenie szyb CTR