Pierścień kolektora wydechowego - uszczelnienie

Kolektor wydechowy to niezwykle ważny element każdego samochodu. Jego zadaniem jest transportowanie spalin z cylindrów do rury wydechowej. Do prawidłowej pracy układu wymagane jest także odpowiednie uszczelnienie kolektora wydechowego. Bez niego mogłoby bowiem dojść do niekontrolowanego wydostawania się spalin. Odpowiednio dobrany pierścień uszczelniający kolektora wydechowego zapewni, że cały układ będzie pozostawał sprawny.

Funkcja kolektora wydechowego

Sprawność układu wydechowego jest niezbędna dla prawidłowej pracy każdego współczesnego samochodu. Poza jego najważniejszymi elementami warto jednak zatroszczyć się o drobne części, takie jak na przykład pierścienie uszczelniające kolektora wydechowego. Awaria niewielkich podzespołów może bowiem powodować równie dużo problemów, co usterka najważniejszych komponentów. Za co właściwie odpowiada jednak kolektor wydechowy i dlaczego jest on tak ważny?

Główną funkcją tego podzespołu jest zbieranie spalin z poszczególnych cylindrów silnika i odprowadzanie ich do rury wydechowej. Sam kolektor składa się natomiast z przewodów, które połączone są w taki sposób, by możliwe było skuteczne zbieranie wszystkich gazów. Element ten jest niezwykle istotny, ma bowiem wpływ na pracę silnika i uzyskiwaną przez niego moc. Zarówno awaria tego podzespołu, jak i na przykład niesprawność pierścienia uszczelniającego kolektora wydechowego może spowodować niekontrolowane przedostawanie się szkodliwych gazów na zewnątrz pojazdu. Zwykle towarzyszy temu także charakterystyczny hałas. Warto więc regularnie kontrolować, czy nie jest on uszkodzony. Nie należy jednak zapominać także o weryfikowaniu, czy wszystkie uszczelki układu wydechowego są sprawne.

Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego – za co odpowiada?

Uszczelnienie kolektora wydechowego jest niezwykle ważne, dzięki niemu spaliny poruszają się bowiem w taki sposób, jak zostało to pierwotnie zaprojektowane. Bez niego praca całego układu byłaby więc niemożliwa. Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego musi być wykonany z odpowiedniego materiału, który będzie w stanie wytrzymać pracę w trudnych warunkach. Dodatkowo musi być on także odpowiednio dopasowany do modelu samochodu, tak by nie powstawały żadne nieszczelności wynikające ze złego dobrania rozmiaru.

Uszczelki układu wydechowego – objawy usterki

Czasami zdarza się, że uszczelka kolektora wydechowego ulegnie zniszczeniu mechanicznemu lub zostanie wydmuchana. Awarie mogą być spowodowane na przykład przez niepoprawny montaż. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych silnikach pierścień kolektora wydechowego może być bardziej podatny na zniszczenie. Jeżeli więc w danym motorze awaria ta zdarza się częściej, warto jest uważnie sprawdzać, czy nie pojawiają się żadne objawy świadczące o konieczności wymiany.

Na pewno za niepokojące sygnały uznać należy głośniejszą pracę silnika. Uszkodzony pierścień uszczelniający kolektora wylotowego może też powodować wydostawanie się spalin z silnika. Jeżeli więc pojawi się któryś z objawów, warto jest dokładnie sprawdzić stan techniczny całego układu. Całe szczęście uszczelki układu wydechowego są zwykle tanie, dlatego wymiana nie powinna być zbyt kosztowna.

Najpopularniejsi producenci

Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego AJUSA
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego GLASER
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego VICTOR REINZ
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego BGA
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego ELRING
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego CORTECO
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego FA1
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego FAI AutoParts
Pierścień uszczelniający kolektora wydechowego PAYEN